Sanal gerçeklik gözlüğü olarak bilinen sanal gözlük nedir? Sanal gözlük nelerde ve nasıl kullanılabilmektedir?

Sanal gerçeklik gözlüğü olarak bilinen sanal gözlük, kabaca VR ortamlarında kullanılmak üzere geliştirilmiş olan bir çeşit sanal ortam teknolojisi diyebiliriz. İnsanların sanal ortamları daha gerçekçi kılmak için geliştirmiş oldukları VR gözlük veya diğer bir tabirle sanal gözlük, sanal gerçeklik teknolojisi adına kullanılan en yaygın araçlardan bir tanesidir. Bu gözlükler, sanal gerçeklik ile uyumlu cihazlarla eşleştiğinde 3D görüntü sağlayarak adeta kendi gözlerinizle yaşamış olduğunuz fiziksel ortamla çok az farklar sunarak sanki gerçekten denizde yüzüyor veya gerçekten o an bir savaşın içinde bulunuyormuşçasına bir an yaşamanızı sağlarlar. 

3D bir deneyim sunması açısından, 3D sinema ile sanal gözlük kullanımı arasında bir kıyas söz konusudur. Ancak çok önemli bir farktan bahsedilebilir ki 3D sinemalar sadece o ortam içerisinde gerçekten bulunuyormuş gibi bir deneyim sunmasının yanı sıra bu deneyim sanal gözlüklerde hem o ortamda bulunma hem de o ortamda hareket etme özgürlüğünü beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla bu ayrım iki teknolojiyi de birbirinden ayıran en önemli husustur. 

Sanal gözlük nerelerde ve nasıl kullanılır?

Sanal gerçeklik gözlük kullanımları, başta eğlence sektöründe olmak üzere, eğitim, gözlem, sağlık ve inşaat gibi alanlarda yani geniş bir yelpazede yer etmiş kullanım alanı sunmaktadır. Eğlence sektöründeki kullanımı ile ismi daha çok duyulup yaygınlaşan sanal gözlük teknolojisi, hayatımızın neredeyse her alanına girerek ayrılmaz bir bütün halini almaya yavaş yavaş başlar. 

Özellikle oyunlardaki, animasyonlardaki ve sinema sektöründeki sanal gözlük kullanımı ile 360 derecelik bir alan sağlaması neticesinde adeta bulunulan atmosferi gerçekten yaşıyormuş gibi bir deneyim geçirmemizi sağlar. Örneğin bir futbol müsabakasına gidilmek isteniyor ancak biletlerin tükenmesi gibi herhangi olumsuz bir nedenden dolayı o ortamda bulunulamıyor. Bu durumda sanal gerçeklik gözlükleri devreye girerek sanki hiçbir olumsuz durum meydana gelmemiş gibi ve istenilen alandaymışız gibi hissetmemizi sağlar. 

Gözden kaçırmayın

Motosikleti çalınmıştı, İZTUMED yardıma yetişti Motosikleti çalınmıştı, İZTUMED yardıma yetişti

Eğlence sektörü dışında eğitime de iyice entegre olan VR gözlükler, astronotların eğitimi, uçuş eğitimi gibi önemli eğitimlerde yaygınlaştığı görülmesinin yanı sıra sağlık alanında da tıp öğrencilerinin kadavraları sanal gözlük vasıtası ile incelemesi, son dönemin sıklıkla tercih edildiği teknolojileri arasındadır.