Yenilebilir sanat eserleri Çikolata Festivali'nde görücüye çıktı. Çizgi roman kahramanlarından, çiçekli bir vazoya hatta bale yapan bir dansçıya dönüşen çikolatalı pastalar görenleri hayrete düşürdü.

SELCAN ŞERİFAKİ \ YENİGÜN - İzmir Arena'da dördüncüsü düzenlenen Çikolata ve Tatlı Festivali'nde  yemeye kıyamayıp evinizin en özel köşesine koymak isteyeceğiniz el emeği, işçiliklerle şekil verilen pastalar yarıştı. Yarışmanın ardından festival için özel sergi alanına sıralanan pastalar, İzmirlilerin beğenisine sunuldu.  

Pandemi nedeniyle 2 senedir ara verilen İzmir Çikolata ve Tatlı Festivali, bu sene 'çocuk' temasıyla gerçekleştirildi.  Festival kapsamında düzenlenen yarışmalarda profesyonel ellerden çıkan birbirinden güzel pastalar sergilenirken,  genç yetenekler de  keşfedildi. 

cikolata 3

HEM YAPIN HEM YİYİN 

Gastronomi Derneği Başkanı Şef Emrah Köksal Zengin, festival kapsamında düzenlenen yarışmalar hakkında şu bilgiyi paylaştı: "Bu sene 7 ayrı kategoride yarışmalar düzenledik ve madalyalar dağıttık. İki ayrı kategoride profesyonellere ve pastacılığa ilgisi olan arkadaşlara etkinlikler yaptık. Pasta ve tatlı hem yaparken mutlu eder, hem de yerken mutlu eder. İzmirliler bu ikisini de yapmalı. Hem yapalım, hem yiyelim ama her şeyin fazlasının da zarar olduğunu unutmayalım." 

cikolata 2

Gözden kaçırmayın

Geleceği ne olacak? Geleceği ne olacak?

PASTACILIK SADECE PASTACILIK DEĞİLDİR

Şef Zengin, "Burada zaten önemli olan nokta, bu bir sanat ve şeflerimizin yaptıkları da bir sanat eseri.  Dükkanların tezgahları için, vitrinleri için ya da otellerin büfeleri için şeflerimizin oraları canlandırmak için yaptığı sanatlar. Türkiye bu konuda çok başarılı. Şeflerimiz uluslararası yarışmalar da da oldukça başarılı. Bu ürünleri gördünüz. İnanılmaz ürünler. Türkiye'ye yurt dışında da çok fazla madalya kazandırıyor. En azından İzmir halkı da bu profesyonellikteki ürünleri bilsin Pastacılığın sadece pastacılık olmadığını çok ciddi bir sanat işi de olduğunu görsünler" değerlendirmesinde bulundu. 

cikolata 1

TATLI TABAKLARI YARIŞTI

Festivalde tatlı tabakları da yarıştı. Genç yeteneklerin keşfedildiği yarışmada dereceye giren başarılı tabaklara madalya verildi. Ödül alan Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencisi Furkan Aydın "Bir beklentimiz yoktu. Tatlı tabağı ile katıldım. Tatlı mı bir sebze ile yapmıştım. Kuşkonmaz kullandım. Hiç ümidim yoktu. Karmaşık bir tadı olduğunu düşündüm ama ödül aldığım için çok mutluyum. İlk deneyimim de ve katıldığım yarışmada ödül almak ayrıca mutlu etti" dedi. 

Pancarlı tatlı tabağı ile altın madalya alan Gürsel Türkmen, "Yarışmada altın madalya alan iki kişiden biri ben oldum. Benim yaptığım tatlı pancarlı bir tatlı. Pancardan genelde tatlı yapılmıyor ama pancarı farklı şekilde değiştirerek tatlı çıkardım. Ortaya frambuazlı ve çikolatalı bir tatlı çıkardım. Yarışma tecrübelerim vardı daha önce ama tatlı üzerine bir yarışmaya ilk defa katıldım. Hiç beklemiyordum. Çünkü ilk defa denemiş bir şeyi yaptım. Tatlı konusunda iyi olduğum için mutluyum" diye konuştu. 

EKLER VE MAGNOLİA SEVİLİYOR

Pasta Tasarımcıları Derneği Kurucu Üyesi Seçil Berikman, "Gastronomi açısından çok önemli bir festival. Bizi çok heyecanlandırıyor. Festivalin yiyecek sektörünü hareketlendirmek anlamında önemi var. Çocuk ve çikolata konsepti özellikle yapıldı ve 23 Nisan'a denk getirildi. Çikolata endorfin salgılattırır. Çikolatasız bir hayat düşünemiyoruz. İzmir'de bize özel kalburabastı gibi tatlılarımız var ama İzmir'de ekler magnolia çok ilgi görüyor. Tasarım pasta ve çikolatalar artık ön planda bizim için. Pastaları tasarlanmasına çalışıyoruz dernek olarak. Burada da bununla ilgili  stant açtık" ifadelerini kullandı.