İzmir Konak Meydanı’ndaki Atatürk Kültür Merkezi binasının İl Emniyet Müdürlüğü’ne tahsis edilmesine karşı tepkiler sürüyor.

Meral AKKAYA / YENİGÜN - İzmir Tiyatroları Derneği bugün AKM önünde basın açıklaması yapacak

İzmir’de önemli tiyatro gösterilerinin oynandığı, sergi alanıyla sanatsal bir çok çalışmanın görücüye çıktığı Atatürk Kültür Merkezi’nin İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne tahsis edilecek olmasına karışı tepkiler devam ediyor. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in “İzmir Emniyet Müdürlüğü geçici olarak taşınacak ancak bir yer bulunmadığı takdirde Atatürk Kültür Merkezi emniyete tahsis edilecek” açıklaması ile tartışmalar netlik kazanmıştı. 40 yıldır kentin sanat hayatına renk katan AKM’yi savunmak için tiyatro sanatçıları da harekete geçti. İzmir Tiyatroları Derneği Başkanı Özgür Başkaya “Bugün AKM önünde basın açıklaması yaparak kararı protesto edeceğiz” dedi.

Gözden kaçırmayın

Can dostlar için farkındalık yürüyüşü Can dostlar için farkındalık yürüyüşü

akm tepki -baskaya-yenigün

“KABUL EDİLEMEZ”


Özgür Başkaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu merkez sergilere, atölyelere, festivallere ev sahipliği yapan, büyük tiyatro gösterilerinin yapıldığı özel bir yer. İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün Konak’taki AKM binasına taşınacak olmasını kabul etmiyoruz. AKM’nin verilmesini şiddet ile kınıyoruz. Bu nasıl bir vizyonsuzluk, nasıl bir sanatı-tiyatroyu önemsememe halidir. Ege Üniversitesi Rektörlüğü bu yapıyı İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne tahsis ederek yanlış yapıyor. Kentleri kent yapan içindeki yapılardır. 40 yıldır var olan bir sanat yapısını Emniyete vermek kabul edilemez. Burada mesele sadece Emniyet Müdürlüğüne verilmesi de değil. Her hangi bir kuruma da verilmiş olsa da karışı çıkıyoruz. AKM başka bir kuruma verildiği an orası kültür merkezi olmaktan çıkacaktır. Sergi salonları, tiyatro solanları bu haliyle kalmayacaktır. Asıl sorun üniversiteden kaynaklanıyor. 40 yıldır kültür sanata hizmet eden bir yapının verilmesi asla kabul edilemez.”