''Sanatı ve sanatçıyı özgür bırakalım''

Berkehan Dural , 10 Eylül 2021 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen organizasyonda sahne alan ünlü dansçı Ziya Azazi için yapılan ‘Çıplak Semazen’ adlı yakıştırmayı kınadı

Güncel 20.09.2021 - 11:46 20.09.2021 - 12:00

Mesut VARLIK / YENİGÜN - Uluslararası platformlarda defalarca ülkesini temsil etmiş, defalarca Türkiyeyi onurlandırmış, Dünya dans tarihine eserler kazandırmış bir sanaçtı olan Berkehan Dural , 10 Eylül 2021 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen organizasyonda sahne alan ünlü dansçı Zİya Azazi için yapılan ‘Çıplak Semazen’ adlı yakıştırmayı kınadı. Berkeham Dural ''bu Sema sanatıyla ilgilenen tasavvufa gönül vermiş Semazen sanatçıları içinde bir ayıptır. İzlediğimiz gösteri benzerlik olarak sema sanatını anımsatan fakat modern dans ve özgür çizgilerin olduğu bir dans gösterisidir'' dedi.

Berkehan Dural foto (2)

Bu ülkede 45 dakika boyunca canlı müzik eşliğinde yorum katarak birçok dansı seyirciyle ulusal platformlarda buluşturmuş ve 2019 yılında unutulmaya başlanmış ve eskisi gibi ilgi duyulan zeybek dansını bale sanatıyla birleştirerek sahnelemiş bir sanatçı olan Berke Han Dural, son günlerde kamuoyunu meşgul eden ve olumsuz eleştirilere sahne olan olayla ilgili profesyonel dansçıların tepkisini dile getirdi.

Modern dansın toplumların sosyo kültürel yapısı ve tarihi kültürel mirasından beslenerek yeni yorumlarla icra edilebildiğini,bu sayede sanata başka bir soluk getirildiğinin ve sanatçının toplumların kültürel mozaiğinden beslendiğini vurgulayan Berkehan Dural ''lütfen Dans ve bale sanatını hem eğitim hem de sahne sanatları olarak küçümsemeyelim. O sahnede emek var, o sahne de alın teri, o sahne de başarı var. Sanat siyasi bakış açısıyla ve ideolojik kaygılarla eleştirilip bunlara malzeme olmamalı'' dedi. Dural sözlerine şöyle devam etti;

''Biz birçok kez kendi kültürümüzü farklı danslarla buluşturmuş ve hatta ülkemizi dünya dans yarışmalarında temsil eden ve dünya dans klasmanında birincilik almış dansçı arkadaşlarımıza da dolaylı olarak haksızlık yapmış oluyoruz. Örneğin salsa dansını oryantal yine salsa dansını kendi kültürümüze ait olan aşuk maşuk ile birleştiren arkadaşlarımız var. Bunlar klasmanlarında birincilik elde etti. Şimdi kendi kültüründe köçek olan, aşuk maşuk gibi değerli karakterleri barındıran bir toplum olarak sizce bu eleştiri ağır olmamış mı?

Berkehan Dural foto (3)

Lütfen tekrar tekrar izleyelim vücudun üstü çıplak diye bu gösteri için yapılan bu eleştirinin gösteride tayt giydiği için eleştirilen baletten bir farkı kalmadı. Net olarak bu bir gösteri olup sanatsal bir yorumdur. Ve lütfen özgür olarak yapılabilecek sanatı özgür bırakalım.

Yorum yapmak, sahne performansını beğenmemek normal ama sadece 1 ya da 2 figürü benziyor diye yıllarını verilerek öğrenilen semazen sanatını da basitleştirmeyelim. Bu gösteri sonrası değerlerimiz kaybedilmediğini bu kadar basit bir şekilde kaybedilmeyeceğini de bilelim. Görebilen gözlerde bu gösteri, zarifliği de ön plana çıkartıyor. Bir çıplak dansçı değil insanın dirilişinin, kâinatın oluşumunun vücuduyla anlatan bir dansçı izledim.


 

Yorumlar