'Saray olsa, istemem'

Karaburun’un Köserede Mahallesi'ndeki konteynerlerdeki depremzedeler Kurban Bayramına buruk girecek. Süreçte mağdur olan mahalleliler, “Köyümüzün dışında saray olsa istemeyiz” diye konuştu

Güncel 17.07.2021 - 07:12 17.07.2021 - 07:13

Nihat AK / YENİGÜN - İzmir'de yaklaşık 10 ay önce meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde evleri hasar gören Karaburunlu depremzedeleri Kurban Bayramı öncesinde derin bir hüzün sardı. Kışın soğuğunda yazın kavuran sıcağında konteynerde yaşam mücadelesi veren depremzedeler bayramı bayram tadında geçiremeyecek olmanın burukluğunu yaşıyor.

Kesmezsem daha buruk olurum
Bilinmezlikler arasında bir Kurban Bayramına gireceklerini belirten depremzede Ali Karaca (61), “Mecburiyet karşısında konteynerdeyiz. İlk defa böyle konteynerde bir Kurban Bayramı nasıl olacak da, geçireceğiz ben de bilmiyorum. Köydeki evim gibi değil. Kışın soğukta, yazın ise kavuran sıcakta burada yaşamak çok zor. Bir klima taktırabilmek için yetkililerden izin istedim ‘Yok konteynere zarar verirsiniz’ dediler. Ben bir camı çıkartıp mdf taktırarak klima bağlattım. Kurban Bayramında küçük de olsa bir kurbanlık alıp keseceğim. Çünkü ben babadan dededen böyle gördüm. Kesmez isem daha bir buruk hissederim kendimi. Konteynerdeki bazı aileler kesecek bazıları kesemeyecek. Benim eşim vefat ettiği oğlum da İzmir’de yaşadığı için konteynerde yalnız yaşıyorum. Ama 3-4 kişilik aileler var misafirleri de gelecek bayram gününde böyle olmaz” dedi.

“10 aydır sürüncemedeyiz”
Konut problemlerinin nasıl çözüleceği konusunda net bir belirlemenin yapılamadığını dile getiren depremzede Karaca, “Vallaha kardeşim bugüne kadar böyle bir şey görmedim ben. Kaymakamlık ‘İnecik Köyünün o tarafa evler yaptırılacak’ diyor. Bana bu köyün dışında başka yerde saray versen ne olur ya. Ben sabah kalktım mı geliyorum köy meydanına çayımı kahvemi içiyorum. Öğlen karnım acıkıyor gidiyorum evimde yemeğimi yiyorum. Tekrar geliyorum. Oraya gidince arabasız mümkün değil. Hadi şimdi gittik geldik diyelim daha sonra araba da kullanamayacak hale geleceğiz. Bir günlük bir iş değil ki bu. Köyün birkaç kilometre uzağına ev olur mu? Karaburun Belediye Başkanı ‘Sizi oraya göndermem yıkılan evlerinizin yerine yapacağım’ diyor. Depremin üzerinden bakın kaç ay geçti hala kesin bir şey yok. 10 ayı buldu böyle sürüncemede gidiyor” şeklinde konuştu.

“Çukur derede ne işimiz var”
Kaymakam ve Belediye Başkanının farklı bakış açılarından kaynaklı bir sorun yaşandığına vurgu yapan Ahmet Akalın (64), “Kurban ibadetimizi yapmaya çalışacağız. Konteyner bölgesinde biraz zor olacak ama yapacak bir şey yok. 20 metrekare konteynerde bayram geçireceğiz. Nasıl olacak, biz de yaşayarak göreceğiz. Vantilatörle idare etmeye çalışıyoruz. Her geçen gün mağduriyetimiz artıyor. Kışın fırtına var Konteynerlerimiz küçük ve çok sıcak. Kaymakamımız ve Belediye Başkanımıza derdimizi anlatıyoruz. Ama ikisi de konuyu farklı taraflara çekiyor. Başkanımız köyde bizlere ev yapmak istiyor. Devlet çukurların derelerin o tarafta yer gösteriyor biz oraya gitmek istemiyoruz. Belediye Başkanımızın dediği bize daha uygun görünüyor” dedi.

Muamma daha sürer 
Muammanın daha birkaç sene daha süreceğini tahmin eden depremzede Halil Şensoy (63), “İkişer gözlü iki katlı evimiz depremde zarar gördü. Eşyalarımızı konu komşunun depolarına koyduk. 20 metrekarelik konteynere sığındık. Bayram burnumuzdan gelecek ama canımız sağ. Sac konteyner çok sıcak. O fırfırlardan aldım bir tane fayda etmiyor. Karaburun Belediye Başkanı geldi. ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte köye küçük ölçüde evlerinizi imece husulü yaptıracağım’ diyor. Tahminim kenarın taşını örecek gerisini bize bırakacak. AFAT’ın gösterdiği yeri istemeyen 10 aile kaymakamlığa durumu felaket etmek için dilekçe verdi. Ben köy içinde küçücük kaba inşaatı imece usulüyle yapılacak evler yerine AFAT’ın gösterdiği 500 metrekarelik arsada 250 şer bin lira ödemeli evlerin olmasına sağlamlık açısından daha mantıklı bakıyorum. Bu muamma böyle giderse birkaç sene daha sürer”şeklinde konuştu.

Ben elçiyim
Depremzedelerin dertlerini ilgili makamlara sürekli ilettiğini dile getiren Kösedere Mahalle Muhtarı Mehmet Özduran (62), “Keşke deprem yaşanmasaydı da bu konteynerlere ihtiyaç olmasaydı. Ama olacakla doğacak arasına girilemiyor. Orada ikamet eden vatandaşlarımızın sorunlarını ve taleplerini ilgili makamlara ivedilikle iletiyorum. Bayramda ihtiyaç duyabilecekleri şeylerin listesini yaptım ilgili kurumlara verdim. Hedefimiz bayramı neşe içinde geçirmelerini sağlamak” dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@