Uzun süre boyunca çiçekli kalan bir bitki olması yönünden sıkça tercih edilir. Bu bitkinin yaprakları hafif tüylü ve üç yaprak şeklinde olur. 4-5 çiçeğin bir araya gelmiş demet halinde bir görüntüsü vardır. Sardunya tohumu sonbahar aylarında alınabilir ancak alındığında soğuk etkisi olmayan bir bölgede korunmalıdır. Tohum, uygun koşullarda korunduktan sonra ilkbahar aylarında ekimi gerçekleştirilebilir. Ev ortamında ise ekim işlemi her zaman yapılabilmektedir. 

Tohum saklama koşulları

Sardunya tohumu saklama koşulları arasında kuru ve aynı zamanda nem geçirmeyen bir ortam bulunur. Bu sebeple tohumunuz, güneş görmemelidir. Koşulları sağlayabilmek için önerilen ise tohumu ekim zamanına kadar bir zarf içerisinde saklanması olabilmektedir. 

Sardunya tohumu ekimi 

Sardunya bitkisi; sarmaşık, normal ve sakız olarak çeşitlere ayrılır. Kolaylıkla yetişebilmekte olan bu çiçek, soğuğa karşı oldukça savunmasızdır. Çiçekçilerden ve peyzaj bitkisi satan dükkanlardan alabilecek olduğunuz tohumlar ile siz de evinizde bu güzel görünümlü bitki için yer açabilirsiniz. Açan çiçeklerin dökülmesiyle iplik gibi gözüken tohumlar, direkt toprağa ekilerek yetiştirilebilmektedir. 
Sardunya tohumu ekimi yapılabilmesi sadece tohumuna bağlı da değildir. Bitki, yapraklarından koparılarak köklendirildiği takdirde de çiçeğinizi yetiştirebilirsiniz. Bunun için bir süre bitki yaprağını suda belirli koşullarda bekletmek gerekmektedir. 

Sardunya tohumu ne zaman ekilmeli?

Sardunya, tohum halindeyken gerekli koşullarda saklandığı takdirde ilkbahar aylarında ekimi gerçekleştirilen bir çeşittir. Yaprağın köklendirilerek ekilmesi durumunda ise toprağa ekim yine ilkbahar aylarında yapılmalıdır. 
Tohum için çimlenme süresi toprağın nemli olmasına bağlıdır. Bu sebeple toprağın nemli tutulması sonucunda 15-20 gün içinde çimlenme sağlanabilir. Eğer bitkinin gövdesinden koparılıp ekilecek ise de en fazla 3 gün içerisinde ekim işlemi gerçekleştirilmelidir. Toprağın nem durumuna göre tohum hafif nemli olacak şekilde sulanmalıdır. Tohumların sık sık sulanması doğru değildir. Bu durum, tohumların çürümesine sebebiyet verebilmektedir. 
Tohum haldeyken güneş ışığını sevmeyen bu bitki, büyüdüğünde bol güneş almak ister. Toprağı kuru ve sıcak tutarak güneş alan bir alana bu bitkiyi koyduğunuzda, size eşsiz bir güzellik sunar. Siz de bu koşulları göz önünde bulundurarak bitkinizi ekebilir, evinizde bu güzel bitki için yer ayırabilirsiniz.