13.08.2021, 17:15

Satılık tarih var ister misin?

Türkiye-İran arasında en yoğun ilişkilerin yaşandığı 1932 yılında Şah Rıza Pehlevi tarafından Mustafa Kemal Atatürk'e hediye edildiği kayıtlara geçen minyatürlü baston açık arttırmayla satışa çıkarıldı. Bastonun geliri Türk Eğitim Vakfı'na bağışlanacak.

 

2019 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ait olduğu iddia edilen iç çamaşırı, bir gömlek ve 4 mendil İstanbul Müzayede tarafından satışa çıkarıldı.

 

Mustafa Kemal Atatürk'ün eşi Latife Hanım'dan, yeğeni Muammer Erboy'a intikal eden kahve takımı, tuğralı gümüş kartvizitlik, gümüş tatlı takımı ve gümüş kadehlerin de aralarında olduğu çok sayıda eşya, müzayedede satışa sunuldu. Yıl 2014...

 

Atatürk’ün güderi ceketi müzayedede Nisan 2021’de satışa çıktı ve 225 bin dolara satıldı. Ceket çocukluk arkadaşı ve yaveri Salih Bozok tarafından hatıra olarak saklanmıştı. Ceket on yıl boyunca İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi’nde sergilenmişti.

 

15 Ağustos 2021’de yapılacak müzayedede ise Sultan 2. Abdülhamid Han'ın Makam-ı Hümayun Sümeni, Sultan 2. Abdülhamid Han'ın Kristal Kadeh Takımı, Sultan 2. Abdülhamid Han'ın yıldız kahve takımı, Sultan 2. Abdülhamid Han'ın inisiyalli tabağı, Sultan 2. Abdülhamid Han'ın porselen yemek takımı, Sultan 2. Mahmud Han'ın tasvir-i hümayunu, Sultan 1. Osman Han'ın tasvir-i hümayunu, Sultan Vahdettin Han mineli gümüş kutu, Esma Sultan'ın ormolu mücevher kutusu, Hatice Sultan'ın tuğralı gümüş tacı, Haremi hümayun kalfası Saadetlü Nazlıser Kalfa'nın abdest ibriği, Mehmet Ziya Paşa'nın gümüş zarf takımı ve Yunan kralı 2. Konstantin'in billur içki takımı da sergilenecek.

 

Bu liste uzar da uzar… Müzeler mağaza oldu da haberimiz mi olmadı? Yahu bir müze kamunun ziyaretine açması gereken bir eseri nasıl alıp da satar? Aklım almıyor. Gerçi yasal olarak aykırı bir durum değil elbette ama tarihimizin parça parça satılmasına da gönlüm elvermiyor. Eşya, eser ne derseniz deyin o parçalar tarihe mal olmuş birinin eşyaları, ülkemizin kurucusunun bastonu, ceketi, Osmanlı’nın yadigari tabaklar, kahve takımları… Neden ait olduğu yerde korunmuyor, nesillerden nesillere aktarılmıyor da elden ele satılıyor? Sergilense, çocuklarımız, torunlarımız görse tarihimize sahip çıksalar olmaz mıydı?

 

Paşamın emanetlerine sahip çıkamadık tamam da bari iç çamaşırına sahip çıksaydık be kardeşim!

 

 

 

 

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@