28.06.2021, 05:14

Satın alma gücü paritesi

TÜİK, 2020 yılına ait “Satın alma Gücü Paritesi” (Hane halkı Nihai Tüketim Harcamaları) istatistiklerini açıkladı

BU DA NE DEMEK

Satın alma gücü paritesi (SGP), ülkeler arasındaki fiyat düzeyi farklılıklarını gidererek uluslararası anlamda fiyat ve hacim karşılaştırmalarına yönelik olarak geliştirilen bir yöntemdir.

Daha da basitleştirirsek SGP, farklı para birimlerinin satın alma gücünü eşitleyen bir değişim oranıdır.

Bu oran kullanılarak ortak bir para birimine dönüştürülen harcamalar, satın alınan mal ve hizmet hacmindeki farklılıkları yansıtarak ülkeler arasında gerçek anlamda karşılaştırılabilir veriler sağlamaktadır.

YANİ

Fiyat düzeyi endeksi, ülkelerin ulusal para birimlerinin karşılaştırmalı olarak döviz kuruna göre alım gücünün göstergesidir.

Bir ülkenin fiyat düzeyi endeksi, 100'den büyük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre "pahalı", 100'den küçük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre "ucuz" olarak ifade edilmektedir.

AB İLE KARŞILAŞTIRIRSAK

Türkiye'nin 2020 yılı sonuçlarına göre tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi 38 olmuş. Bu değer, 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi genelinde 100 Euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin, Türkiye'de 38 Euro karşılığı Türk lirası ile satın alınabileceğini göstermekte.

FARKLI ÜLKELER BAĞLAMINDA İSE

Ülkeler itibariyle karşılaştırıldığında 37 ülke arasında tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi en yüksek ülke 170 ile İsviçre, en düşük ülke ise 38 ile Türkiye olmuş.

BAŞKA KONUYA GEÇERSEK

Normalleşme ile fiyat artışlarının fahiş derecelere gelmesi hem turizmcinin hem de esnafın bilerek ya da bilmeyerek kendi ayağına sıkması anlamına gelmektedir.

TÜM KORONA SÜRECİ

Evet tüm korona sürecindeki zararını, fahiş fiyat artışları ile çıkaracağını düşünenler hem kendi ürün ve hizmetlerine olan alım talebini düşürmekte hem de yüksek enflasyonu tetikleyen bir mekanizmayı harekete geçirmekte

SONUÇ: Kazanacaksan kimseyi üzmeden, sürümden kazanabilirsin çünkü talep fazlasıyla var. Sen sen ol ayağına sıkma, üzülen hem sen hem ülke halkı olur.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@