Satranç, strateji oyunları arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Zekâ geliştirici özelliği nedeni ile küçük yaşlardan itibaren oynatılır...

Satranç, strateji oyunları arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Zekâ geliştirici özelliği nedeni ile küçük yaşlardan itibaren oynatılması önerilen satranç, bu sebeple her yaş skalasına hitap edebilmesi ile bilinmektedir. Satranç oynamak isteyen kişiler, öncelikli olarak oyunun kurallarını bilmeli ve kuralların uygulanış biçimlerine hâkim olmalılardır. Satranç, oynandıkça geliştirilebilecek bir oyun olduğundan bu anlamda pratik yapmanın da büyük önemi olduğu görülmektedir. 

Satranç Nedir?

Satranç, özel bir tahtada oynan strateji oyunu olarak bilinmektedir. Satranç tahtası üzerinde 64 adet kare bulunmakta ve taşlar bu kareler üzerindeki yerlerine yerleştirilerek kurallar doğrultusunda oyunun oynanması sağlanmaktadır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken noktalar arasında; her taşın oyunda belli bir başlangıç noktasının ve hareket etme şeklinin olduğu bulunmaktadır. Taşların başlangıçta konumlandırılmaları gereken yerler ve hareket etme şekilleri öğrenildiği taktirde satranç oynamaya başlanabilmektedir.

Satranç Nasıl Oynanır?

Satranç oynamak isteyen kişilerin öncelikli olarak, taşların dizilimlerine ve oynatma şekillerine hâkim olmaları gerekmektedir. Bu durumların öğrenilmesi ile birlikte satranç oynanabilmektedir. Satrançta taşların hareket etme biçimleri anlatılmadan önce oyunun oynanma şeklinden bahsetmek gerekmektedir. 

Satrançta toplamda 32 adet taş bulunmaktadır. Bu taşların 16 tanesi bir oyuncu, kalan 16 tanesi ise diğer oyuncu içindir. Oyuncular taşlarını önlerinde bulunan ilk iki sıraya dizmelilerdir. Dizim sırasında ilk sırada sırasıyla; kale, at, fil, vezir, şah, fil, at ve kale yer almaktadır. İkinci sıraya ise 8 adet piyon yan yana dizilmelidir. 

Taşlar, kendi yetenekleri doğrultusunda hareket ederler ve sadece at, bir başka taşın üzerinden geçebilme yeteneğine sahiptir. Taşlar, hareketleri doğrultusunda karşıda bulunan taşları ortadan kaldırmaktadırlar. Bu sayede rakibin taşları azalmakta ve dolayısıyla yapabileceği hamle sayısı kısıtlanmaktadır. Bu sayede rakibin şahı ortadan kaldırılana kadar oyun devam eder ve şahı ortadan kaldırmayı başaran kişi oyunu kazanır.

Satrancın ana kuralları bu şekilde açıklanabilse de en önemli noktalar taşların oynanma şekilleridir. Taşların hareket yeteneklerine hâkim olan kişilerin bu oyunda çok başarılı olabildikleri görülmektedir. 

Satranç Kuralları Nelerdir?

Satranç kuralları içerisinde en çok dikkat edilmesi gereken noktalar, taşların hareket yetenekleridir. Bu anlamda piyonlar, önlerinde taş olmadıkları sürece ileriye ve düz bir şekilde gidebilmektedirler. Aynı zamanda çapraz hareket etme yetenekleri de bulunmaktadır. Kaleler, sadece yatay ve dikey olarak hareket edebilmekte ve çapraz gidememektedirler. At, L şeklinde hareket etmektedir. 

Gözden kaçırmayın

Bebek oto koltuğu nasıl seçilir? Nasıl bağlanır? Bebek oto koltuğu nasıl seçilir? Nasıl bağlanır?

Atlar, bir başka piyonun üzerinden atlayabilirler. Filler, sadece çapraz şekilde hareket etmektedirler. Vezir, en değerli taş olarak bilinmekle birlikte bu durumun nedeni; yatay, dikey ve çapraz hareket edebilmesi dolayısıyla açıklanabilmektedir. Satrançta herhangi bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Oyuncular kendi sıraları geldiğinde sadece tek bir hamle yapabilmekte ve bu hamlenin yapımı için istedikleri miktarda süre kullanabilmektedirler. Bir oyuncunun şahını kaybetmesi ile oyunun bitmesi sağlanmaktadır.