Sayık'ta son 4 ay

DSİ Genel Müdürlüğü Manisa iline yaptığı yatırımlarla topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Ege 10.09.2021 - 09:54 10.09.2021 - 10:13

Manisa ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

KAYA YILDIZ DSİ GENEL MÜDÜRÜ 9-1

Manisa Demirci Sayık Barajı’nda çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ‘Sayık Barajı’nda sona yaklaştık. Sonbahar’da gövde dolgusunu tamamlayarak, yeni yıl gelmeden barajda su tutmayı amaçlıyoruz. Hedefimiz gece gündüz çalışarak 2021 yılı sonuna kadar Sayık Barajı’nın inşaatını bitirmek ’ diye konuştu.

Demirci Çınarcık Deresi üzerine inşa edilen Sayık Barajı’nın gövde yüksekliğinin temelden 34 metre olduğunun altını çizen Yıldız “ Sayık Barajı’nın gövdesi için yapılacak 197 bin 898 m3 dolgunun % 90’ını tamamladık. Vana Odası ve Dolusavak imalatlarını da yakında bitireceğiz.’ dedi.

Kaya Yıldız: “2 milyon 470 bin lira daha fazla kazandıracak”

Sayık Barajı’nın 590 bin m3 su depolama hacmine sahip olacağını ifade eden DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, barajın 960 dekar araziye can suyu vereceğini belirtti. Kaya Yıldız. Sayık Barajı’nın Demircili çiftçilere 2021 rakamları ile yılda ortalama 2 milyon 470 bin lira daha fazla kazandıracağını açıkladı.

Yorumlar