Şeboy: İzmir’e bakınca gecekondu görüyorum

Şeboy: İzmir'e bakınca gecekondu görüyorum

25. Dönem AK Parti İzmir Milletvekili ve Buca Belediyesi eski Başkanı Cebil Şeboy, Yenigün'e referandumdan İzmir'in kentsel dönüşümüne, tramvaylardan stat sorununa birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Şeboy: İzmir'e bakınca gecekondu görüyorum

25. Dönem AK Parti İzmir Milletvekili ve Buca Belediyesi eski Başkanı Cebil Şeboy, Yenigün'e referandumdan İzmir'in kentsel dönüşümüne, tramvaylardan stat sorununa birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Şeboy: İzmir'e bakınca gecekondu görüyorum
30 Mayıs 2017 - 09:45

25. Dönem AK Parti İzmir Milletvekili ve Buca Belediyesi eski Başkanı Cebil Şeboy, ülke ve kent gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. İzmir'de kentsel dönüşümün acilen hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Şeboy, “İzmir'e bakınca gecekondu görüyorum. İzmir'de bir tane sağlam bina göremiyoruz. İzmir, Türkiye'nin Batı'ya açılan penceresi deniliyor. Bu sözler bana biraz reklama dönük sözler gibi geliyor. Çünkü içi doldurulmuyor. İzmir'de kentsel dönüşüme başlamak çok mu zor? Kentsel dönüşüm hayata geçmeden kentin sorunlarının çözülmesi mümkün değil. Türkiye genelinde 'Kent Yenileme Kanunu' diye bir kanun çıkarılması gerektiğini düşünüyorum. Bu kanunla kentsel dönüşümün altyapısı ve sosyal yaşam alanları ile birarada değerlendirilmelidir” dedi.

“REFERANDUM, TÜRKİYE'NİN KADERİNİ DEĞİŞTİRDİ”

25. Dönem AK Parti İzmir Milletvekili ve Buca Belediyesi eski Başkanı Cebil Şeboy, referandum ile Türkiye'nin kaderinin değiştiğini ifade ederek şunları söyledi: “Bugüne kadar 65 hükümet değişti ve birçoğunun ömürleri kısa oldu. Bu şekilde doğru projelerin hayata geçmesi pek mümkün değildi. AK Parti, 2002 yılından beri iktidarda ve Türkiye'nin nereden nereye geldiğini görüyoruz. Referandum öncesi sistemin köhneleştiğini ve değişmesi gerektiğini ifade ediyorduk. Atatürk ilkelerinde devletçiliğin ardından devrimcilik var. Devrimcilik, günün şartlarına ayak uydurmak demektir. Referandumda bu oldu. Atatürk'ün söylediklerini AK Parti yapıyor. Bu sistem aynı şekilde devam etseydi ben 2019'daki seçimlerden endişe duyacaktım. Hükümet kurulmasıyla ilgili yeniden bir belirsizlik yaşanabilirdi. Koalisyon hükümetlerinin ülkemize ne kadar zarar verdiğini geçmişte yaşadık. Artık aynı seçimde hem cumhurbaşkanını hem hükümeti seçeceğiz. Koalisyon korkusu kalmadı. Kim gelirse gelsin tek başına gelecek ve profesyonel yöneticilik olacak. Meclis'in işi ise kanun yapmak olacak. Türkiye profesyonelce yönetilecek. İstikrar varsa o ülkede kalkınma oluyor. İstikrar, kalkınma ile doğru orantılıdır.”

GÜNEYDOĞU'YA 5 YILDIZLI OTELLER PROJESİ

Terörün çözümüne ilişkin Güneydoğu'ya yapılacak yatırımların önemine değinen Şeboy, “Türkiye bugün birçok terör örgütüyle mücadele ediyor. Buna rağmen ekonomimiz çökmedi. Bunu gözardı edemeyiz. Demek ki ülkemizin ekonomik yapısı sağlam. Elbette iç piyasada birtakım sıkıntılar yaşanıyor. Buna yönelik tedbirler alınır. Bu açıdan ben Türkiye'nin geleceğini iyi görüyorum. Ama mutlaka birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerekiyor. Bir an önce terör belasını başımızdan atmalıyız. Yeni hükümet modeliyle teröre kesin çözüm gelebilir. Terörle ilgili olarak bölgede bir ekonomik problem var. Benim projeme göre Güneydoğu'ya 5 yıldızlı büyük oteller kurularak bölgeye turist çekilebilir ve istihdama katkı konulabilirdi. Güneydoğu, lokasyon olarak oteller kurulması için ideal bir yer. Bu proje uygulanırsa orada terör merör kalmaz. Ekonomik kalkınma sağlanır” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM VURGUSU

İzmir'de kentsel dönüşümün acilen hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Şeboy, “İzmir'e bakınca gecekondu görüyorum. İzmir'de bir tane sağlam bina göremiyoruz. İzmir, Türkiye'nin Batı'ya açılan penceresi deniliyor. Bu sözler bana biraz reklama dönük sözler gibi geliyor. Çünkü içi doldurulmuyor. İzmir'de kentsel dönüşüme başlamak çok mu zor? Kentsel dönüşüm hayata geçmeden kentin sorunlarının çözülmesi mümkün değil. Türkiye genelinde 'Kent Yenileme Kanunu' diye bir kanun çıkarılması gerektiğini düşünüyorum. Bu kanunla kentsel dönüşümün altyapısı ve sosyal yaşam alanları birarada değerlendirilmeli” dedi.

“TRİBÜNLERE OYNAMA PROJELERİNDE İYİLER”

Buca'daki yerel hizmetler ve hayata geçirilmesi gereken projelerle ilgili de konuşan Şeboy, “Buca'da yerel yönetim sanatsal ve kültürel projelerde, yani tribünlere oynama projelerinde oldukça iyi. Bunu halkın takdirine bırakıyorum. Bizim yaptığımız Yedigöller, Buca Gölet, Forbes, Mevlana, Atatürk Maskı gibi projeler bozuldu. Bu projeler devamlı bakım isteyen projeler. Yerel yönetimin bu projelere sahip çıkması gerekiyor. Buca'da trafik sorununun çözümü için bizim dönemimizde açılan yollardan başka yollar açılması şart. Son yerel seçimlerde gündeme getirdiğimiz bir Buca Metrosu projemiz vardı. Bu proje hayata geçirilebilir. Metro, bütün trafik yükünü alır. Belediyeler de hükümet gibi profesyonelce yönetilmelidir. Ben, Buca'nın gelişmesi için projelere katkı vermeye hazırım. Önemli olan projeleri kimin yaptığı değil, hayata geçirilmesidir. Bunun için yerel yönetimlere doğru insanlar aday gösterilmelidir. Doğru insan seçilirse hizmet alırsınız” dedi.

“TRAMVAYLAR İŞLEVSEL DEĞİL”

Karşıyaka ve Konak tramvaylarının işlevsel olmadığını savunan Şeboy şunları söyledi: “Bunlar gezi tramvayı, fonksiyonel değil. Metro gibi, sabah kalkıp işe gidecek insanları taşıyacak bir ulaşım aracı değil. Dolayısıyla bunun yerine İstanbul Beyoğlu'ndaki gibi daha nostaljik bir tramvay yapılabilirdi. Bugün dünyanın pek çok yerinde nostaljik tramvaylar var. Bu şekilde hem daha ucuz hem de şık olurdu. Ben, İzmir'de şu anda zemin üzerinden gidecek tramvaylara karşıyım. Dediğim gibi fonksiyonel değil. Trafiği daha çok tıkıyor.”

Yerel yönetimlere statları engellemeyin çağrısı

İzmir'deki stat sorunuyla ilgili yerel yönetime çağrıda bulunan Şeboy: “Yerel yöneticiler statları engellemek yerine kendileri statlar yapmalılar. Ben ufacık bir ilçe belediye başkanı olarak 12 bin kişilik stat yaptım. Bu İzmir'de yapılan ilk stattı. Büyükşehir Belediyesi'nin bir stat yapması hiç zor değil. Ben, Büyükşehir Belediyesi'nin Karşıyaka'da yaptığı 500 milyon liralık opera binasına karşı değilim. Ama 50 milyon liraya İzmir için ortak bir stat da yapsa iyi olmaz mı? Ben zamanında stadın yerini de söyledim. Mesela Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı'nın olduğu yer stat için ideal bir yerdi. Otoyol yanından geçiyor. Metro bağlantısı var. Buraya yapılacak 35 bin kişilik bir stat İzmir'in bütün stat sorununu çözerdi. Ama yapılmadı. Karşıyaka'da ve Göztepe'de butik statların yapımına devam edilmeli. İzmir'de büyük bir stat olmadığı için butik statlara karşı çıkmak hiç doğru değil” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ordu'nun yeni Büyükşehir Belediye Başkanı belli oldu
Ordu'nun yeni Büyükşehir Belediye Başkanı belli oldu
Meriç Nehri’nde mültecilerin kabus gecesi
Meriç Nehri’nde mültecilerin kabus gecesi