Sebze ve meyveler nasıl yıkanmalı sorusuna cevap olabilecek birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Sebze ve meyveler farklı bölgelerde yetişir. Bahçeden pazara, pazardan eve kadar pek çok işlemden geçer. Bu gibi durumlarda sebze ve meyveleri olabildiğince iyi temizlemeniz gerekir. Temizlik için kullanabileceğiniz farklı yöntemler mevcuttur. Tüketeceğiniz sebzeleri karbonatlı suda bekletmek, sirkeli suda bekletmek gibi yöntemler hem doğal hem de pratik olması açısından temizlik süreçlerinde sık sık kullanılır. Bu yöntemleri temizlik için olmasının yanı sıra besinleri böceklerden ve organizmalardan korumak için de uygulamanız önerilir. Sirke ve karbonat gibi maddeler bu temizliği yapabilmenize yardımcı olur. Masanıza gelene kadar pek çok yol kat eden bu besinler aynı zamanda yetiştirilme esnasında da pek çok tarımsal ilaca maruz kalabilir. Bu nedenle yemeklerinizde kullanmadan ve yemeden önce sebze ve meyvelerin iyice temizlendiğinden emin olmanız gerekmektedir. Sebze ve meyveleri nasıl temizleyebilirsiniz?

Sebze ve meyveler nasıl temizlenmeli?

Sebze ve meyveleri temizlemek için sirkeli suda bekletmek ya da karbonatlı suda bekletmek gibi doğal yöntemler kullanabilirsiniz. Özellikle virüsler ile sık sık karşı karşıya geldiğimiz bu dönemde aldığınız her şeyi en iyi şekilde dezenfekte etmek gerekmektedir. Sirke ve karbonat, içeriğinde bulunan sodyum ile sebzelerin ve meyvelerin dezenfekte olmasına yardımcı olur. Uzun süre sirkeli ve karbonatlı suda bekletmek besinlerin tadının değişmesine neden olabilir. Bu nedenler yeterli bir süre beklettikten sonra sebzeleri ve meyveleri dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz. 

Besinleri sirke ve karbonat ile yıkamak zararlı mı?

Bu konuda herhangi bir bilimsel kanıt ya da çalışma bulunmuyor. Ancak eğer isterseniz sadece su ile yeterli miktarda yıkayarak besinleri tarım ilaçları ve masanıza gelene kadar olan tüm kirden arındırabilirsiniz. Sebze ve meyveleri yıkamadan önce ellerinizi 20 saniye boyunca dezenfekte edin. Daha sonra sebzeleri ve meyveleri soğuk duru bir suda bekletin. Son olarak sebze ve meyveleri elinizde ovalayarak yıkayın. Ovalamanın ardından tekrar duru bir suda durulama yapabilirsiniz. Ancak sebze ve meyveleri duruladığınız suyun temiz olması ve kalitesi de önemlidir. Arıtılmış su ile son kez durulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Böylece bakteri ve kirden arınmış bir şekilde satın aldığınız meyve ve sebzeleri dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz.