Sedef hastalığı bağışıklık sisteminin anormal çalışması sonucunda cilt üzerinde kızarıklık ve kepeklenme ile ortaya çıkan bir tür deri hastalığıdır. Toplumda hemen hemen 100 kişiden 2’sinde görülen, her yaş grubunda ve cinsiyette oluşabilen sedef hastalığı ömür boyu sürebilmektedir. Bağışıklık sistemindeki bozukluktan kaynaklı olarak normal bir insana kıyasla sedef hastalarının cildi 3 4 kat daha hızlı yenilenmektedir. Kronik ve sık rastlanılan bu hastalığa çoğu zaman yoğun bir kaşıntı eşlik etmektedir. Bu kaşıntı kimi insanda içten gelen bir istek sonucu ortaya çıksa da özellikle hastalığın başında olan kişilerde pullanma görüntüsünün verdiği rahatsızlıktan dolayı psikolojik bir tepki olarak da ortaya çıkmaktadır.

Sedef hastalığının ortaya çıkmasındaki en önemli faktör genetik yatkınlık olmakla beraber, bu hastalık diğer insanlarla temastan kaçmanıza sebep olacak bir bulaşıcı hastalık değildir. Kişinin anne ve babasının ikisinde de sedef hastalığı var ise en ufak tetikleyici bir etken sonucunda kendisinde de ortaya çıkması çok yüksek bir ihtimaldir. Bu genetik yatkınlığa stres, obezite, yanlış beslenme şekilleri ve sigara kullanımı gibi dışsal faktörlerin eklenmesi hastalığın nüksetmesine yol açmaktadır.

sedef hastalığı belirtileri

Sedef hastalığının belirtileri

Sedef hastalığı rahatsızlığının en yaygın belirtisi cilt hücrelerinin çok hızlı yenilenmesi sonucunda deride meydana gelen kızarıklık ve aşırı pullanma oluşumudur. Bu pullanma oluşumuna mum lekesini andırır tarzda beyaz renkli kalın kabukların dökülmesi eşlik etmektedir. Hastalığın şiddeti arttıkça bu kırmızı derinin kızarıklığının daha belirgin olması, üzerinde yer alan beyaz kabukların kalınlığının artması ve vücudun tüm bölgelerine doğru yayılması gözlemlenmektedir. Bazı kişilerde ise bu bölgelerde, kaşıntı sonucu sık sık kanamaların oluştuğu görülebilmektedir.  Düşük şiddetli sedef hastalığı olan kişiler düzenli nemlendirici kullanımı sonucu bu deri rahatsızlığını kontrol edebiliyorken, orta ve yüksek şiddetli sedef hastaları uzun süren tedaviler görmek durumunda kalabilmektedir. 

Sedef hastalarının hemen hemen yarısında görülen bir diğer belirtisi ise hastalığın tırnak tutulumu şeklinde ortaya çıkmasıdır. Kimi zaman bu tırnak mantarıyla karıştırılsa da tırnakların üzerinde beyaz çukurlar oluşumu, sarı renk değişimi ve kalınlaşması sonucu ortaya çıkmaktadır. Sedef hastalığı tüm vücut üzerinde görülebilen bir rahatsızlık olmasına rağmen en çok gözlemlenen oluşum yerleri saç derisi, diz, dirsek ve el bölgeleridir. Yüz bölgesinde oluşumuna genellikle çok rastlanılmamakla beraber bazı hastalarda sedefin sadece avuç içi ve ayak tabanlarında oluştuğu da gözlemlenmektedir.