Seferihisar, İzmir’in il merkezine yaklaşık 45 km uzaklığında, şehrin güzelliğinden uzak benzersiz bir ilçedir. Çeşme veya Urla gibi ilçelere kıyasla bilinirliği yeni yeni artan Seferihisar gezilecek yerler listesine eklenmelidir. Ayrıca Urla’ya 20 dakika ve Çeşme’ye 1 saatlik yakınlığıyla tatil rotanıza kolaylıkla ekleyebilirsiniz. 

Seferihisar'a giriş yaptığınızda ilçenin merkezi ile karşılaşacaksınız. Bu merkezde zincir alışveriş merkezleri, AVM, lokantalar yani kısacası bir yazlık beldesinde ihtiyacınız olan her şey bulunmaktadır. Şehrin merkezinde ağaçlar altında dinlenebileceğiniz, yolun yorgunluğunu atabileceğiniz bir köy kahvesi bulunmakta. Merkezdeki dinlenmenizi veya yemek molanızı bitirdikten sonra Sığacık gezinize başlayabilirsiniz.

Sığacık

Seferihisar gezinizin başında, merkez bölgesinden 4-5 kilometre batıda bulunan Sığacık’a yönelebilirsiniz. Sığacık; taştan evlerle dolu ve gürültüden uzak sokaklarıyla çok keyifli bir yürüyüş deneyimi sunmakta. 

Seferihisar, İtalya’da başlayan ve kentlerin küreselleşmeyle birbirine benzemesine karşı olan Cittaslow hareketine dahil bir ilçedir. Cittaslow hareketi dahilinde, muhtemelen Türkiye’nin başka hiçbir ilçesinde bulamayacağınız bir huzurla gezinizi deneyimleyebileceksiniz.

Seferihisar Gezilecek Yerler listesinin başında gelen Sığacık Kalesi, gezinizin ilk turistik duraklarından olacaktır. Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle inşa ettirilen Sığacık Kalesi, güvenlikten ziyade Sığacık limanını kontrol eden bir üs yapısına sahiptir. Bu yapıda içerisinde gezmeye, hediyelik eşya satın almaya veya dostlarınızla oturup çay, kahve içebileceğiniz bir ortama izin veriyor. 

Sığacık Kalesi’nden çıkıp gezmeye devam ettiğinizde özellikle yaz ayları karnaval havasını hissedeceksiniz. Seferihisar gezilecek yerler listesinde bulunan en güzel beldelerden biri olan Sığacık’ta lunapark alanları, tatlıcılar, son derece kıymetli olmasına nazaran uygun fiyatta olan biblo ve heykel mağazaları gibi ilginizi çekecek yerler bulunmakta. Ayrıca balık severlerin asla kaçırmaması gereken muazzam restoranların birinde, gün batımı eşliğinde karnınızı ve ruhunuzu doyurduktan sonra zaten Seferihisar uğrak mekanınız olacaktır. 

seferihisar gezilecek yerler

Teos Antik Kenti

Seferihisar Gezilecek Yerler listesinin turistik gelecek olursak, kuşkusuz Teos Antik Kenti’ne çıkar yolumuz. Antik Yunan’ı iliklerinizde hissedebileceğiniz Teos Antik Kenti ve çevresinde Teos Antik Tiyatrosu ile zamanda da bir yolculuğa çıkacaksınız. Turistik yolculuğunuzu tamamladıktan sonra sıra Seferihisar’ın soğuk sularında serinlemeye geliyorsa burada da birden çok alternatif var.

Seferihisar Gezilecek Yerler listesinin son durağına Ekmeksiz Plajı ile geliyoruz. Teos Antik Kenti’nin denize ulaşan kısmı olan Ekmeksiz Plajı, berrak suyuyla, yumuşak kumuyla Antik Yunan’ın bu bölgeye yerleşmesinin nedenini açıklıyor. Fakat girmeden önce unutmayın, Seferihisar’ın suyu gerçekten serindir fakat bir kere alıştığınız zaman vazgeçemeyeceğiniz bir serinliktedir.