Şehirde bisiklet kullanmanın önemi sayılamayacak kadar fazladır. Hem sağlık açısından hem de daha yaşanabilir bir çevre için işe, okula veya gideceğiniz her yere bisiklet kullanarak ulaşmayı deneyebilirsiniz. Şehirde bisiklet kullanmanın yaşamınız için bazı faydalarını yazının devamında okuyabilirsiniz.

Şehirde bisiklet kullanmanın faydaları

  • Kilonuzu kontrol etmenizi sağlar

Bisikler sürmek fit ve sağlıklı bir görüntüye kavuşmanıza yardımcı olur. En etkilisi ise engebeli alanlarda, yüksek ve tepeye sahip bölgelerde ve ormanlarda bisiklet sürmektir. Bu şekilde bisiklet sürmek tüm kaslarınızın gelişimini etkiler ve akciğer kapasitenizde de artış sağlar.

  • Stresi azaltır

Yaşamın her alanına olumsuz etkileri olan ve hayat kalitesini düşürmeye sebep olan stres ile mücadele etmenin yollarından biri de bisiklet sürmektir. Bisiklet kullanırken, beyninizde sizi rahatsız eden düşüncelerden uzaklaşabilir, kaslarınızın çalışmasının yanı sıra temiz havanın tadına varabilirsiniz.

  • Yaşlanmanızı yavaşlatır

Gün içinde yeterli miktarda hareket etmemek, yaşlanma sürecini etkilemektedir. Hareketsizlik; kalp, zihin ve bedenin daha hızlı yaşlanmasına ve yıpranmasına neden olur. Bisiklet sürmekle birlikte vücuttaki oksijen oranında artış sağlanır. Böylece kalp ve kaslar gün geçtikçe güçlenmeye başlar. Genç görünmek gibi bir hayaliniz var ise bisikleti en kısa zamanda günlük rutinleriniz arasına eklemeniz tavsiye edilir.

  • Bütçeye katkı sağlar

Bisikleti bir ulaşım aracı olarak kullanmaya başladığınız zaman toplu taşıma ve yakıt ücreti ödememeye de başlarsınız. Bu durum da bütçenize küçük de olsa bir katkı sağlayacaktır. Bu konu ile ilgili ise, şehirde rahat bir sürüş imkanı sağlayabilen, sürüşü konforlu ve iyi hissettiren bir bisiklet tercih etmenizi öneririz.

Bisikletin en çok kullanıldığı ülkeler

  • Hollanda

Ucuz ve sağlıklı bir ulaşım aracı olması ile birlikte Hollanda’da bisikletler çok fazla tercih ediliyor. “Bisiklet diyarı” olarak da bilinmekte olan Hollanda, tüm ülkelere örnek olmaktadır.

  • Çin

Çin’in sokaklarında gezintiye çıktığınızda modern ve oldukça ilgi çekici tasarımlara sahip olan milyonlarca bisiklet ile karşılaşma imkanınız oldukça yüksektir.

  • Danimarka

Dünyada bisiklet kullanımının en yaygın olduğu ülkeler arasında yer alan Danimarka’da ise her köşe başında bisiklet kullanan insanları görmeniz mümkündür.

  • Fransa

Fransa’da da bisiklet kullanımı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Çok kısa bir süre içinde bu seviyeye ulaşmış bir ülke olarak anılıyor.

  • İspanya

Seville şehrinde kısa bir zamanda bisiklet yolu ağları yapılmış ve bisiklet kullanımı konusunda yapılan çalışmalar sayesinde kısa süre içerisinde bisiklet kullanımı 11 kat artmıştır