Sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 78 oldu

AFAD tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre Batı Karadeniz bölgesindeki sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 78 oldu.

Güncel 17.08.2021 - 22:56 17.08.2021 - 22:56

AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 78'e yükseldi. Sel felaketini yaşayan ve halen arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği Kastamonu'da 62, Sinop'ta 15, Bartın'da 1 kişi hayatını kaybetti. Selde yaralanan 2 kişinin tedavisi ise devam ediyor.

AFAD tarafından sel felaketine ilişkin yapılan son açıklama ise şu şekilde:

11 Ağustos 2021 tarihinde Batı Karadeniz bölgesinde başlayan aşırı yağışlar sonucunda Bartın, Kastamonu ve Sinop şehirlerinde sel ve su baskınları meydana gelmiştir. Bartın ili Ulus ilçesi, Kastamonu ili Azdavay, İnebolu, Bozkurt, Küre ve Pınarbaşı ilçeleri ve Sinop ili Ayancık ilçeleri selden etkilenmiştir. Afetin hemen ardından tüm ilgili kurumların personel ve araç desteğiyle tahliye, arama-kurtarma ve müdahale çalışmalarına başlanmıştır.

Yaşanan sel nedeniyle 78 vatandaşımız (62 Kastamonu, 15 Sinop, 1 Bartın) hayatını kaybetmiştir. 2 vatandaşımız hastanelerde tedavi altındadır. 

Afetten etkilenen il ve ilçelerde kurulan afet koordinasyon merkezleri ile bölgedeki müdahale çalışmalarının eşgüdüm halinde yürütülmesi sağlanmaktadır. Türkiye Afet Müdahale Planı'na göre, afetten etkilenen bölgelerdeki çalışmaların kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, AFAD Başkanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi faaliyete geçirilmiş; tüm çalışma grupları, üst düzey yönetici ve temsilcilerinin katılımıyla 7 gün 24 saat çalışma esasına göre çalışmaya devam etmektedir.

Bölgede yürütülen çalışmalarda AFAD, Genelkurmay Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma, 112, UMKE, Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ, Belediyeler, İl Özel İdaresi, sivil toplum kuruluşları ve AFAD Gönüllülerinin personel ve araçları görev yapmaktadır. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@