İzmir’in en önemli ilçelerinden birisi olan Selçuk, büyüleyici bir tarihi geçmişe sahiptir. Selçuk; din, tarih, arkeoloji ve kültürel açıdan harmanlanmış köklü yapılanmalara ev sahipliği yapıyor. İzmir’in bu güzel ilçesi, yazın yerli ve yabancı turistlerin ilgisini sıklıkla çekiyor.  Selçuk’ta gezilecek yerler listesinde Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi , Şirince Köyü, Ayasuluk Tepesi ve Pamucak Plajı yer almaktadır. 

Selçuk’ta gezilecek yerler

Efes Antik Kenti

Dünyaca ünlü tarihi bir mirasa sahip olan Efes Antik Kenti, Selçuk’ta gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerdendir. Antik bir Yunan kenti olan Efes, daha sonrasında Roma şehri olmuştur. Dünyanın gelişmiş su kemer sistemlerinden birine sahip olan Efes Antik Kenti’ndeki su kemerinin kalıntıları ise Selçuk’ta bulunuyor.

Pamucak Plajı 

Selçuk’ta gezilecek yerler listesine yaz aylarında mutlaka uğranılması gereken Pamucak plajı yerler arasında bulunuyor. Uzun bir sahil şeridine sahip olan bir plajın denizi, berrak ve sığ olması nedeniyle çocuklu aileler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

Ayasuluk Tepesi

Ayasuluk tepesi, farklı medeniyetlerden izler taşıyan manzaralara tanıklık edilebilmesi açısından mükemmel bir yerdir. Bu tepede; Aziz John’un mezarı olduğu iddia edilen bir bazilika olan St. John Kilisesi yer almaktadır. Tepenin çevresinde Selçuk’ta gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken; Artemis Tapınağı, İsa Bey Cami ve Selçuk Kalesi gibi tarihi yerler bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, türbe ve hamamlar da çevrede yer almaktadır.  

Meryem Ana Evi

Meryem Ana evi, özellikle Katolik mezhebi tarafından yoğun bir ziyaretçi akımına uğramaktadır. Eve giden patikanın her iki tarafından zeytin ağaçları bulunuyor. Ayrıca, evin içerisinde yer alan kemer şeklindeki kapıda 4. ve 5. Paul’un anısına özel levhalar bulunmaktadır. Kutsal olduğuna inanılan bu yer, yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. 

Şirince Köyü

Eski bir Ortodoks köyü olan Şirince Köyü’nde günümüzde Türkler ve Rumlar yaşamaktadır. Köyün dar sokaklarında zeytinyağları, üzüm ve meyve şarapları satılıyor. Selçuk ilçesinin bu şirin köyü, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. Selçuk’ta gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken bu güzel köyün sokaklarında çekilen her fotoğraf, adeta bir kartpostal havası yaratır.