Selülit, cilt yüzeyinde portakal kabuğu benzeri bir görünüme neden olan ve genellikle kalça, uyluk ve karın bölgesini etkileyen cilt problemidir

Kadınların en büyük sorunlarından biri olan selülit yaz aylarının yaklaşmasıyla yeniden gündeme geldi. Peki Selülit nedir? Tedavisi var mıdır? Selülitlerin geçmesi için geçmesi için neler yapmalıyız? Tüm bunların cevabı haberimizde.

Selülit nedir? Selülit nasıl geçer? Yenigün

Selülit, cilt yüzeyinde çukurlu - tümsekli portakal kabuğu benzeri bir görünüme neden olan ve genellikle kalça, uyluk ve karın bölgesini etkileyen lokalize bir estetik cilt problemidir. Selülit, özellikle kadınlar arasında çok yaygındır. Selülitte cildin epidermis ve dermis adı verilen üst katmanlarının altında aşırı miktarda yağ hücresi depolanır. Küçük bağ dokusu bantları bu yağ hücreleri arasında dikey olarak uzanır ve cildin üst katmanlarını vücudun daha derin dokularına bağlar.

Bantlar, normal büyüklükteki yağ hücrelerinin yeterli miktarda boş alana sahip olduğu odalar veya mini cepler oluşturur. Fakat yağ hücrelerinde genişleme olduğu zaman bantlar yağ dokusunu bir file gibi sıkıştırarak girintili-çıkıntılı selülit oluşumuna neden olur.

Selülit nedir? 

Selülit sıklıkla uyluk, kalça ve karın bölgesindeki deri ve deri altı yağ dokusunu etkileyerek portakal kabuğu görünümü olarak tanımlanan girintili çıkıntılı bir dokuya neden olan bölgesel metabolik bozukluk olarak tanımlanabilir. Portakal kabuğu dokusu, derinin altında biriken ve genişleyen yağ hücreleri ile cilt yüzeyine dik uzanan ve septa adı verilen lifli bantların bir araya gelmesiyle ortaya çıkar.

Genişlemiş yağ hücreleri küçük şişkinlikler oluştururken, sıkı septa yağ dokusunu büzerek çukurluklara neden olur. Böylece pürüzlü bir görünüm oraya çıkar. Tıp literatüründe ödemli fibrosklerotik pannikülopati, gynoid lipodistrofi ya da adipoz ödemi gibi farklı isimlerle anılır.

Selülit neden olur? 

Selülitin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak deri altındaki bağ dokusu ile yağ tabakası arasındaki etkileşimin bir sonucu olduğu anlaşılmıştır. Selülitin olası nedenleri arasında hormonal değişiklikler, genetik faktörler, kilo alımı veya kilo kaybı, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam tarzı veya sigara kullanımı bulunur. Bunların dışında dar kıyafetlerin ve çok fazla oturmanın da selülite neden olabildiğine yönelik kanıtlar vardır.

Fakat birçok sağlıklı kadında, sağlıklı bir diyet ve egzersiz programına rağmen selülit gelişebilir. Vücuttaki yağın dağılım şekli de selülite yatkınlık oluşturabilir. Pek çok farklı faktör selülite neden olabileceğinden, hemen hemen tüm kadınlar hayatlarının bir döneminde vücutlarının herhangi bir kısmında selülit problemi yaşayabilir.

Selülit için kimler risk altındadır? 

Bugüne kadar yapılan araştırmalar ve tecrübelerin ışığında yapılan tahminlere göre kadınların %80-90'ında ergenlikten sonra hayatlarının bir döneminde yüksek olasılıkla selülit gelişir. Yaşla birlikte görülme sıklığı daha da artar. Çünkü yaş ilerledikçe cilt incelir, gevşer ve bu da riski artırır. Selülitin daha açık tenli kadınlarda daha sık geliştiği görülmüştür.

Erkeklerde de daha nadir olarak selülit görülebilir. Uzmanlar, erkeklerde cilt altındaki yapıların farklı özellikler taşıması ve yağ dokusunun daha az olmasının riski düşürdüğünü düşünmektedir. Kilo alımı selüliti daha belirgin hale getirebilir, ancak bazı zayıf insanların da selüliti vardır. Aktif olmayan sedanter bir yaşam tarzı ve hamilelik selülit oluşma riskini artırabilir.

Selülit belirtileri nelerdir? 

Selülit kalça, uyluk, karın gibi vücut bölgelerinde girintili çıkıntılı bir cilt görünümü ile karakterizedir. Ciltteki bu görünüm bazen süzme peynir veya portakal kabuğu görünümü şeklinde tanımlanır.

Hafif selülitte ciltteki portakal kabuğu görüntüsü sadece uyluklar gibi etkilenen alan sıkıştırılarak görülebilir. Daha şiddetli selülitte cildin pürüzlü yapısı her durumda fark edilir. Selülit, en sık olarak uyluk ve kalça çevresinde görülür, ancak göğüslerde, alt karın bölgesinde ve üst kollarda da bulunabilir.

Selülit ciddi bir tıbbi durum değildir ve tedavi gerekli değildir. Aslında, birçok doktor selülitin normal bir oluşum olduğunu düşünmektedir. Selülit ve cilt görünümleri konusunda endişeleri olan bireylerin bir dermatoloji ya da plastik cerrahi uzmanına danışması önerilir.

Selülit dereceleri nelerdir? 

Derece 1: Yatarken ve ayakta dururken portakal kabuğu görünümü fark edilmez ve cilt pürüzsüz görünür.

Derece 2: Yatma sırasında cilt pürüzsüz görünür, ancak ayaktayken bir miktar çukurlaşma fark edilir.

Derece 3: Ayakta dururken ve uzanırken ciltte portakal kabuğu görünümü vardır.

Selülit Nasıl Geçer?

Aşırı kilolu bireylerin sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizle yavaş ve kontrollü bir şekilde kilo vermesi ciltteki hoş olmayan görünümünü bir miktar iyileştirebilir. Fakat ani ve hızlı verilen kilolar ciltte sarkmaya neden olarak selülit görünümünde kötüleşmeye yol açar.

Estetik görünümü bozan selülitler aynı zamanda vücudun bazı alanlarındaki kan dolaşımını da etkilemektedir. Özellikle görünümü sebebiyle kaygılara neden olan selülit tedavisinde liposuction veya lazer tedavisi tercih edilebilir. Bu konuda selülit masajları da etkili tedavi yöntemleri arasında yer alır. 

Gözden kaçırmayın

Bebek oto koltuğu nasıl seçilir? Nasıl bağlanır? Bebek oto koltuğu nasıl seçilir? Nasıl bağlanır?

Son dönemde selülit tedavisinde sık tercih edilen tedavilerden biri ise mezaoterapi tedavisidir. Mezoterapi tedavisi ile cildin mezoderm tabakasına ufak iğne uçları ile enjeksiyon yapılmaktadır fakat bu uygulamadan en iyi sonucu almak için en az 10 seans tedavide bulunmak gerekir.

Selülit İçin Evde Uygulanabilecek Öneriler

Selülitin pek çok farklı tedavisi bulunmaktadır. Ancak yağ dokusu nedeniyle oluşan selülitten kurtulmak için yaşam tarzında değişiklik yapılması önemlidir. Diyetin yanı sıra egzersiz yapmak gerekir. selülit savar egzersizler oldukça etkilidirler. Sigara kullanımını bırakmak cildinizin sıkılaşmasını sağlar. Bunlara ek olarak evde selülitleri gidermek için yapabileceğiniz bazı uygulamalar mevcuttur. İşte selülitleri gidermeye yardımcı olacak öneriler;

  • Selülit tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri olarak doğal yağlar karşımıza çıkmaktadır. Portakal yağı, biberiye yağı ve Hindistan cevizi yağı selülit olan bölgelere masaj yapılarak uygulandığında selülitlerde azalmalar, dağılmalar meydana gelmektedir.

  • Kese yapmak kan dolaşımını hızlandırdığından dolayı selülitlerin yanı sıra çatlaklara da iyi gelmektedir. Her 10 günde bir kese yaparak cilt yüzeyindeki selülitlerde azalma sağlayabilirsiniz.

  • At kılı fırçaları ile selülitli bölgeleri ovarak gözeneklerin açılmasına yardımcı olabilir ve cilt altında biriken yağların dağılmasını sağlayabilirsiniz.

  • İçtiğiniz kahve telvesi ile selülitli alanları ovmakta onları gidermede etkilidir. Kahve telvesini sürdükten sonra streç filmle sararak 1 saat beklemeniz yeterlidir.

Selülite İyi gelen Egzersizler

Selülit için birçok tedavinin yanı sıra piyasada satılan onlarca krem ve bakım ürünü bulunmaktadır. Ancak selülitten kurtulmak için bol su tüketmek ve egzersizlerle biriken yağların erimesini sağlamak gerekir. Bu açıdan basen, kalça, göbek ve bacakların çalışmasını sağlayan egzersizler selülit oluşumunu engellemeye yardımcı olacaktır. Bu nedenle geriye tekme, ip atlama, squat ve köprü hareketlerini düzenli olarak yapmaya ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz.