Şenol: Kimseyle yarışmak gibi bir derdim yok

Şenol: Kimseyle yarışmak gibi bir derdim yok

Spot: Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, 2019 yerel seçimlerini değerlendirdi. 2 dönemdir Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Şenol, yeni döneme ilişkin “Doğduğum kentte 10 yıldır Belediye Başkanlığı yapıyorum.Gaziemir benim genlerime işlemiş” ifadesinde bulundu

Şenol: Kimseyle yarışmak gibi bir derdim yok

Spot: Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, 2019 yerel seçimlerini değerlendirdi. 2 dönemdir Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Şenol, yeni döneme ilişkin “Doğduğum kentte 10 yıldır Belediye Başkanlığı yapıyorum.Gaziemir benim genlerime işlemiş” ifadesinde bulundu

Şenol: Kimseyle yarışmak gibi bir derdim yok
05 Aralık 2018 - 10:06

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, 2019 yerel seçimlerini değerlendirdi. 2 dönemdir Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Şenol, yeni döneme ilişkin olarak şöyle konuştu: Doğduğum kentte 10 yıldır Belediye Başkanlığı yapıyorum. Kimseyle yarışmak gibi bir derdim yok açıkçası. Yeni dönem için hazırlık yapmama da gerek yok. Zaten her şeyi ezbere biliyoruz. Her mahallenin sorununu ve yapmamız gerekenleri biliyoruz. Onun için bir sıkıntım yok. Diğer arkadaşlarım göreve gelirse de bir sıkıntım olmaz. Ben, onlara abilik yapacağım. Hepsi değerli insanlar. Partiye bir bereket getirdiğime inanıyorum. Gaziemir'i 60 yıl sonra aldık. Eskiden aday bulamıyorduk. Çünkü kimse yenileceği bir seçime girmek istemiyordu. Şu an CHP'nin oyları gittikçe yükseliyor. Böylece pek çok aday ortaya çıkıyor. Benim dışımda 8 aday daha var. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu sayı artar. Demek ki partimiz güzel insanlar yetiştiriyor.

ÇAĞDAŞ VE ÖZGÜR GAZİEMİR

Ben biraz sıra dışı bir başkanım herhalde. Gördüğünüz gibi makamımı kullanmıyorum, resmi araç kullanmıyorum, koruma kullanmıyorum. Benim yetiştirilme tarzım böyle. Koltuklar gelip geçicidir. İnsanlar size sokağa çıktığınızda, 'Halil kardeşim', 'Halil amca' diyorsa önemli olan budur. Kimsenin yeri doldurulamaz diye bir şey yok. Herkesin yeri doldurulur. Burası çağdaş ve özgür bir kent. Gaziemir'de bunu yarattık. Onurla, gururla söylüyorum; bizim kızlarımız gece 3'te de rahatlıkla gezebilir sokakta. Kimse kimseye karışmaz. İnsanlar bizi seviyor, ben insanları seviyorum. Bana oy veren, vermeyen diye asla bir ayrım yapmadım. Onun için rahatım. Genel Merkez, ilçemizde bir araştırma yapacaktır. Kim çıkarsa hiç problem yok. Aday gösterilmesek de bilgi birikimimizi, gelecek arkadaşa aktarırız.

GAZİEMİR GENİMİZE İŞLEMİŞ

Hayata geçirdiğimiz sosyal projelerin sayısını unutuyorum. O kadar çok ödül aldık ki, nerede olduklarını bilmiyorum. Belediyecilik ve Gaziemir genimize işlemiş. Beni milletvekilliği birinci sıraya koysalar gitmem. Büyükşehir Belediyesi'ne asla gitmem. Böyle bir hayalim yok. Ben ilkokuldayken doğduğum kente Belediye Başkanı olacağım dedim ve hedefimi gerçekleştirdim. Gaziemir halkını seviyorum. Başka bir beklentim asla yok. 30 yıllık belediyeciyim. İsteyen olursa ders verebilirim. Tepeden inme belediye başkanı olmaz.

İNSAN SAĞLIĞIYLA POLİTİKA YAPILMAZ

Sağlığı üzerinden ortaya atılan spekülasyonları değerlendiren Şenol, “Herhangi bir sağlık problemim yok. Sadece sağ ayağımda uyuşma oluyor, nedenini bulamıyorlar, sinirsel olabileceğini ifade ediyorlar. Diyelim ki, iki bacağımda tutmuyor, tekerlekli sandalyeyle yürüyorum. Bu, başkanlık yapmama engel mi? Böyle bir şey söylemek engellilere hakarettir. Sağlığımla ilgili benim üzerimden oyunlar oynamaya çalışıyorlar. Benim belediyem, Türkiye'nin ender belediyelerinden biridir. Kentimiz ve belediye binamız engellilere göre tasarlanmıştır. İnsan sağlığı üzerinden politika yapmayı ayıplıyorum” dedi.

TÜRKİYE PROJESİNE SAHİP ÇIKALIM

Gaziemir'le ilgili hayallerinden de bahseden Başkan Şenol, “Gaziemir'de verdiğim sözleri tuttum. Ama kent gelişirken öngöremediğimiz şeyler oluyor. Öngöremediğimiz meseleler önümüze geldi, onları da hallettik. Tabii ki ideallerim de var. Benden kaynaklanmayan, yapamadığım şeyler var. İzmir'in en büyük rekreasyon alanını yapmak istiyorum. Konuyla ilgili çalışmalarım sürüyor. Bir İzmir projesi olacak. İzmir'de 650 dönümlük bir rekreasyon alanı yok. Gaziemir'deki Tarihi Botanik Bahçesi'nin yeniden ayağa kaldırılmasını istiyoruz. Burada herkes elini taşın altına koymalı. Çünkü bir Türkiye projesi bu. 320 yıl önceki tarihi ortaya çıkaracağız. Gaziemir'e Fuar'dan daha fazla turist çekeceğimize inanıyorum. Bir kenti yaşayan kent yapmak için, kültürüne, tarihine ve sosyal donatı alanlarına sahip çıkmanız gerekiyor. Basının da bu Türkiye projesine sahip çıkmasını bekliyorum” dedi.

YÜZDE 55'LE SEÇİLİRİM

Yerel seçimi Gaziemir açısından yorumlayan Şenol, “Genel Merkez, adaylarla ilgili araştırmalarını yerinde yapıyor. Ankara'ya gidip kapılarda beklemenin bir anlamı yok. Zaten benim yapıma ters. Gelecekler ve burada halka soracaklar. Gaziemir, bulaşıcı hastalık gibi. Bu kente gelen bir daha ayrılamıyor. Bir bardak suyunu içen, 5 dakika nefes alan 'Ben Gaziemirliyim' diyor ve ayrılamıyor. Ben buna 'Gaziemir virüsü' diyorum. Gaziemir'de yaşamak bir ayrıcalık. Gaziemir'i daha ileriye taşımak istiyoruz. Büyük projelerimiz var. Gaziemir insanı bizi seviyor ve güveniyor. Biz de onları bugüne kadar mahçup etmedik. Gaziemir'de 16 mahallemiz var. hepsinin sorunlarını ezbere biliyorum. Dolayısıyla benim anket yaptırmama gerek yok. AK Parti – MHP ittifak yaparsa, onlardan çok daha fazla oy alırım. Partiler yukarıda uyuşabilir ama tabanlar çok farklı. Hele yerel seçim bambaşka. İttifak bizi etkilemez. Bugüne kadar hep yüzde 48 ile seçildim. Bu seçimde yüzde 55'ten aşağıya inmeyiz” diye konuştu.

GERÇEKLEŞTİRİLEN PROJELER 

30 YILLIK RÜYA GERÇEK OLDU

Gaziemir Belediyesi’nin yeni hizmet binasının yapımıyla 30 yıllık bir rüya gerçeğe dönüştü. Taşıdığı özellikler nedeniyle İzmir ve Ege Bölgesi’nde benzeri olmayan akıllı, çevreci ve teknolojik bina, eski yerinde inşa edildi. 250 bin nüfusa hizmet verecek şekilde tasarlanan ve 14 bin metrekare alana sahip binada, 5 bin 700 metrekarelik 2 kat yer altı otoparkı yer alıyor. Enerjisinin yüzde 30’unu kendisi üreten binanın yapımında en son teknoloji kullanıldı. 19 müdürlük ve 3 rezerv müdürlüğün hizmet vermeye başladığı binada hizmet birimleri 8 bin 300 metrekare alana yayılıyor. Modern çağın gerekleriyle tasarlanan binada müdürlükler vatandaşlara daha kaliteli ve daha çağdaş hizmet verebilmek için açık ofis olarak dizayn edildi.

ÜNİVERSİTE VE HASTANE GURURU

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’un ilk dönem için verdiği üç önemli vaatten birisi olan kente üniversite getirme sözü, henüz görevdeki 18. ayında gerçekleşti. Önceliğini eğitim ve sağlık olarak belirleyen Başkan Şenol, kente bu iki alanda gurur projesi kazandırdı. Gaziemir Belediyesi, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği ile Ege Üniversitesi’nin işbirliği, hayırsever Eroğlu Ailesi tarafından yapılan Ege Meslek Yüksekokulu Ahmet Eroğlu Eğitim Tesisleri görkemli bir törenle açıldı. Fakülteye dönüştürülmesi planlanan yüksekokulda hava aracı imalat, montaj, bakım ve onarım teknisyenleri yetiştirilmeye başlandı. Sivil ve askeri havaalanı, ESBAŞ’taki uçak fabrikaları ile hızlı gelişen havacılık sektörüne eleman yetiştiren okulun varlığı bile ilçeye 260 milyon dolarlık yatırım getirdi. Belediye tarafından tahsis edilen 11 dönümlük alanda hayırsever Salih İşgören adına kurulan vakıf tarafından tamamlanan 75 yataklı ultra lüks hastane yaklaşık 300 milyon liraya mal oldu. 9 bin 500 metrekare kapalı, 8 bin metrekare açık alana sahip tam teşekküllü hastanede 15 poliklinik, 2 tam steril ameliyathane, acil servis, kadın doğum servisi ile son teknolojiyi barındıran görüntüleme merkezi yer alıyor.

SAĞLIK KÖYÜ

Gaziemir Belediyesi’nin sağlık alanında hayata geçirdiği marka hizmetleri; Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (Esbaş) desteğiyle kurulacak ‘Sağlık Köyü’ projesiyle tek çatı altında toplandı. Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol ile ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen Sağlık Köyü hizmet vermeye başladı.  1300 metrekare kapalı alanda inşa edilen sağlık köyü kapsam olarak Türkiye’de bir ilk. Sağlık Köyü’nde; evde hasta ve yaşlı bakım, pozitif yaşam ile alzheimer-demans danışma ve dayanışma adlarıyla üç merkez yer alıyor.

SANAT DOLU KENT

Gaziemir halkının kültürel ve sanatsal etkinliklere ilgi duyan, çok yönlü ve aktif bireylerden oluştuğunu bilen Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, göreve gelir gelmez kenti festivallerin, şenliklerin ve kültürel aktivitelerin sürekli yaşandığı bir merkez olarak geliştirdi. Kültürel çalışmalarını fiziki projeleriyle tamamlayan Şenol, Gaziemir’e kültürel kimlik kazandırdı. İzmir’in en büyük sahnesine Kazım Koyuncu’nun, Atatürk Kültür Merkezi’nin sahnesine Nazım Hikmet’in ismini veren Başkan Şenol, bu sahneleri özgürleştirerek ünlü sanatçıların ve belediye kursiyerlerinin sanatlarını özgürce sahnelemelerini sağladı.Kentin tarihini gün yüzüne çıkaran Başkan Şenol, hayata geçirdiği çalışmalarla tarihi geleceğe taşıyor. Kente ismini veren Gazi Umur Bey’in heykelini diken Şenol, Seydi Baba Türbesi ve Rekreasyon Alanı ile kutsal kişiliğe hak ettiği değeri yeniden kazandırdı. Kentin tarihini aydınlatmak amacıyla yapılan çalışmaları kitaplaştıran Şenol, Anı Evi ile kentin geçmişinden kalan eserleri sergileyerek geleceğe taşıyor. Sarnıç girişine yapılan 57 metre uzunluk ile 4 metre 80 santimetre yüksekliğe sahip ‘göç anıtı’ Halil İbrahim Şenol’un ölümsüz eserleri arasındaki yerini aldı.  

NAZIM HİKMET SAHNESİ

Festival Alanı’ndaki sahneye Kazım Koyuncu adını veren Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Atatürk Kültür Merkezi’ndeki tiyatro sahnesine ise Nazım Hikmet’in ismini verdi. 2009 yılında Başkan Şenol’un göreve gelmesiyle özgürleşen Gaziemir’in sahneleri ünlü sanatçıların gözdesi, düzenlenen kurslarla amatörlerin vazgeçilmesi oldu.Belediye, Gaziemirlilerin kendini geliştirmesi için çok sayıda kurs açıyor. Resim, müzik, gitar, bale, halk oyunları, tiyatro gibi birçok dalda verilen eğitimlere binlerce kursiyer katılıyor. Kursiyerler katıldıkları kurslardaki kazanımları yılsonunda düzenlenen gösteriler ve sergilerle beğeniye sunuyor.

“DOĞUMDAN ÖLÜME SOSYAL BELEDİYECİLİK”

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol sosyal belediyecilikte devletin bile ‘taklit’, tarafsız bakan herkesin de ‘takdir’ ettiği projeleriyle dikkat çekiyor. Şenol, çıtanın her yıl daha yukarı çekildiği ‘hayata dokunan projelerle’ hayran bırakıyor. Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol 2009 yılında göreve gelir gelmez hayata geçirmeye başladığı sosyal belediyecilik anlayışıyla fark yarattı. Odağında eğitim ve sağlık olan, her kesimden ve her yaştan insana yönelik olarak uygulanan sosyal projelerin bazıları devlet tarafından örnek alınırken, birçok belediyenin yakından izlediği çalışmalar tarafsız bakan herkesin takdirini topladı.  ‘Eğitimli ve sağlıklı insanların yaşadığı kentler hızlı ilerler’ diyerek yola çıkan Başkan Şenol, geçen 8 yılda ‘hayata dokunan projeler’ adının verildiği çalışmalarda her geçen yıl çıtayı daha da yükseğe çekiyor. “Yol, kanalizasyon, asfalt, altyapı ve üst yapı zaten asli görevimiz” diyen Şenol, asıl önemli olanın insan hayatına her aşamasında dokunmak ve vatandaşların yaşam kalitesine yükseltmek olduğuna inanıyor. “Doğumdan ölüme sosyal belediyecilik” diyerek uygulamaya konan projelerdeki bu sloganı “Doğumdan önce, ölümden sonra” şeklinde genişlettiklerini dile getiren Şenol, “Hoş geldin Bebek adı verilen projeyle çocuk bekleyen annelerine hizmet verirken, aramızdan ayrılan vatandaşlarımızın son yolculuğunda kederli aileleri ve yakınlarının yanında yer alıyor, acılarına ortak oluyoruz” diyor.

ATA EVİ SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ

Gaziemir’de yaşayan 60 yaş üstü vatandaşların sosyalleşmeleri, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle kurulan Ata Evi Sağlıklı Yaş Alma Merkezi sayesinde yaşlı vatandaşlar yaşamla yeniden güçlü bağlar kuruyor. Yaşlılar, evlerinden çıkıp sosyalleşmenin ve yeni arkadaşlıklar kurmanın, yeteneklerine göre hobiler geliştirmenin, etkinliklere katılmanın mutluluğunu yaşıyor. Spor odası, kütüphane, dinlenme odası ve çeşitli etkinlik alanlarının bulunduğu merkezde verilen hizmetlerle yaşlı vatandaşların fiziki, sosyal ve psikolojik yönden güçlenmeleri sağlanıyor.

İYİLİK BANKASI ÇALIŞIYOR

 Halil İbrahim Şenol’un, yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak ve ilçedeki yardımseverleri harekete geçirmek için kurduğu Gaziemir Gıda Bankası Yardımlaşma Derneği, daha sonra bağımsız yapıya kavuştu. Eşinden bayrağı devralan Birsen Şenol’un başkanlığında büyüyen dernek tam anlamıyla bir iyilik bankası olarak çalışıyor, burslar veriyor.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk taksi şoförü İsveç'te kahraman ilan edildi!
Türk taksi şoförü İsveç'te kahraman ilan edildi!
Göztepe'ye bir darbe daha
Göztepe'ye bir darbe daha