Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, ülke gündemindeki gelişmelere dair basın toplantısı gerçekleştirdi. 

SELCAN ŞERİFAKİ/YENİGÜN-Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son dönemdeki açıklamalarını değerlendiren Kılıç, ahlak ve maneviyat vurgusu yaptı.

AK Partili Başdaş'tan Konak Belediyesi'ne tepki AK Partili Başdaş'tan Konak Belediyesi'ne tepki

Kılıç, "Bir Cumhurbaşkanı olarak, halkını kucaklamak ve kuşatmakla sorumlu bir zatın kullanmış olduğu üslup ve kelimeler ise dehşet vericidir. Edep ya hu" diye konuştu. 

Ahlak ve maneviyat vurgusu

"Yaşanabilir bir Türkiye’nin kurulması için, ahlak ve maneviyatın da maddi refahla birlikte yükseltilmesi gerektiğine inanan ve bu inancı deklare eden tek ve yegane siyasi hareketiz" diyen Kılıç, "Gençliğimizin ve toplumun ahlakı her geçen gün gerilemekte, uyuşturucu başta olmak üzere zararlı alışkanlıklar, nesillerimiz arasında yayılmaktadır. Buna dur demenin yolu ise az önce söylediğim gibi ahlak ve maneviyat öncelikli bir siyasi anlayışın iş başına gelmesi, Saadet Partisi kadrolarına yetki verilmesidir" ifadelerini kullandı. 

Edep Ya Hu!

Kılıç,  "Az önce sizlere ülkemizin konuşulması ve çözülmesi acil olan, gerçek gündemini dile getirdim. Bu milletin sırtındaki yük arttıkça, dikkatleri farklı yere çekme çabası da aynı oranda artmaktadır. 
Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan’ın son günlerde basına verdiği demeçlerde ortaya koyduğu üslup, bunun bariz bir örneğini yansıtmaktadır. Bir Cumhurbaşkanı olarak, halkını kucaklamak ve kuşatmakla sorumlu bir zatın kullanmış olduğu üslup ve kelimeler ise dehşet vericidir. 
İnsanlara karşı hakaret ederek, sorunları çözme iradesi ortaya koyacağını zannedenler yanılıyorlar. Bu üslup, ancak milletimizi kutuplaştırır, farklı siyasi görüşlere sahip insanlarımızın birbirine olan düşmanlığını arttırır.  Siyasetin de ötesinde, bizim kadim değerlerimiz ile, bu üslup kesinlikle uyuşmamaktadır. Bakınız ne diyor Ziya Paşa: “Üslûb-û beyan aynıyla insan.” Yani konuşma üslubu, kişinin kendisini yansıtır. Ya da kab içinde ne varsa onu sızdırır" ifadelerini kullandı. 

Erbakan üslubunu hiç bozmadı 

Merhum Necmettin Erbakan’ın en zor ve sıkıntılı günlerde dahi üslubunu hiçbir zaman bozmadıgini dile getiren Kılıç" Milletimizi, birbirine düşman edecek bir söylemin içerisine asla girmedi.
Hapis yattı, siyasi yasaklar gördü, partileri kapatıldı ama o bir kere bile bu milleti incitmedi. Kendisine en büyük haksızlıkları yapanları dahi affetti. Refah Partisi kapatıldığı gün dahi üslubunu bozmamış; "Bu karar tarihin akışı içerisinde basit bir noktadır.” diyebilmiştir.  Erbakan hocamızın bu üslup ve edepli duruşu, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere herkese örnek olmalıdır.  Sözlerimi Yunus’un şu dizeleri ile bitirmek istiyorum:  Girdim ilim meclisine Eyledim kıldım talep. Dediler ilim geride. İlla edep illa edep…" şeklinde konuştu. 

Rakamlarla Oynama Kurumu 

Konuşmasında TÜİK'e yüklenen Kılıç,  "Bakınız çok derin bir ekonomik krizle karşı karşıyayız, bir market arabasının sadece temel ihtiyaç maddeleri ile 1000 liralar civarında dolduğu günlerden geçmekteyiz. 
Un, Yağ, Çay, şeker, süt, akaryakıt, bebek bezi ve maması gibi her kalem üründe, ardı arkası kesilmeyen zam sarmalına girmiş bulunmaktayız. Buna rağmen ekonomide, doğru politikaları ortaya koyabilmemiz ve yolumuzu bulabilmemiz için, rakamları ile farlarımız olması gereken TÜİK, adeta karartma yapmakta, milletimizi şüphe içinde bırakmaktadır. Mayıs ayı enflasyon rakamları hepimizin malumu: TÜİK’e göre, mayısta enflasyon aylık bazda yüzde 2,98, yıllık bazda ise yüzde 73,50 artış gösterdi. Bu rakamların açıklandığı süreçte ise, TÜİK’te önemli görevlerdeki isimlerin istifaları kamuoyuna yansıdı. Yine 20 kadar bölge müdürü değiştirildi. Yaşanan kötü ekonomik gidişatın iktidarı Rakamları Oynama Kurumu ihdas ettiğini göstermektedir" dedi. 

Emekli Afrika standartında yaşıyor 

Hükümetin algı yönetimi yaptığını vurgulayan Saadet Partili Kılıç, "Ama ne kadar algıyla oynarlarsa oynasınlar, işsizlik ortada, açlık yoksulluk sınırı ortada, her gün gelen zamlar ortada, kepenk açamayan esnafımız, asgari ücretle ay sonunu göremeyen işçimiz, Afrika standartlarında yaşayan emeklimiz ortada.  İktidarın ekonomi politikaları milletin canına tak etti.  Çare ve çözüm belli; üretime dönük yatırımları arttıracağız. İstihdam artırıcı yatırımlara öncelik vereceğiz. Tarım ve hayvancılığı teşvik edeceğiz. Yolsuzluk ve yoksulluk düzenini ortadan kaldıracağız. insanımızın yarınından endişe etmediği, çocukları için mutlu ve müreffeh bir yaşam sürebilme imkânına sahip olduğu bir ekonomi kuracağız. Gençlerimizi yabancı kapılarına mecbur ve mahkum etmeyeceğiz. Ve Allah’ın izni ile milletimizin insanca yaşama sahip olduğu bir Türkiye’yi inşa edeceğiz" diye konuştu.