Seramik hamuru son zamanlarda merak konusu olan bir ürün haline geldi. Birçok kırtasiyede kolayca bulunabilecek bu ürün ile birbirinden farklı objeler meydana getirilebilir. 

Seramik hamuru doğadaki kil ve kuvars maddelerinin belirli bir miktarda karıştırılmasıyla oluşur. Bu hamur hem amatör hem profesyonel kişilerce rahatlıkla kullanılabilecek haldedir ve kolayca şekil almasıyla bilinir.

Gözenekli ve gözeneksiz seramik hamuru

Gözenekli seramikler, adı üstünde gözeneklidir ve dolayısıyla içerisine konulacak sıvıları sızdırabilirler. Gözeneksiz seramikler de tam aksine su sızdırmazlar. Bunun sebebi ise tıkız denen özel bir hamurla çok yüksek sıcaklıklarda yapılmalarıdır.

Seramik hamuru ile ne yapılabilir?

Seramik hamurunu kullanarak birçok nesne yapmak mümkündür. Genellikle dekoratif amaçlı objelerin yapımında kullanılan hamurla vazo, tabak, bardak gibi eşyalar yapılabilir. Bu eşyalar sır denen koruyucu tabakayla kaplanacağından çok şık ve kaliteli bir görünüme sahip olacaktır.

seramik hamuru 2

Seramik nasıl yapılır?

Hazır poşetlerde satılan seramik hamurlarından istenen miktarda aldıktan sonra direkt olarak yoğurma işlemine başlanır. Aynı un hamuru açarmış gibi seramik hamuru da elle çevirerek ve basınç uygulayarak yoğrulur. Bundaki amaç çamurun içindeki hava kabarcıklarından kurtulmaktır. Eğer hava kabarcıkları elimine edilmezse, seramik fırınlanma aşamasında patlayabilir ve bu da hem seramiğe hem de fırına zarar verebilir. 

Yoğurma işlemi bittikten sonra biçimlendirme aşamasına geçilir. Seramik hamurunu şekillendirmek için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Çubuk, plaka veya kalıp gibi farklı yöntemler denenebilir. Hamura şekil verirken merdane, oklava tarzında aletler de kullanılabilir. Bundan sonraki adım, hamuru kurutmak olacaktır. Birçok seramik hamuru havasız yerlerde veya fırınlarda kurutulmalıdır fakat havayla daha kolayca kuruyan çeşitleri de bulunur.

Seramik sırlama nedir?

Tüm aşamalar bittikten sonra oluşturulan nesneye parlaklık verme ve dış etkenlerden korumak adına sır sürülür. Sır, vernik tarzında ince bir tabakadır ve sır kaplamalar nesneleri daha güzel görünümlü ve daha dayanıklı yapar. Sırlamanın yapılması için objenin dikkatlice temizlenmiş olması gerekir. Üzerinde herhangi bir toz olmaması sırlama sonucunu daha iyi kılacaktır. Akıtma, daldırma, fırça ile sürme gibi birçok sırlama yönteminden en uygun olanı seçilebilir.