Sessiz, sakin, kendi halinde

İzmir merkeze 100 km uzaklıkta Karaburun ilçesine bağlı ve huzuru her zaman bulabileceğiniz yerlerden birisidir 3 km uzunluğa sahip sahili ile Mercan Koyu

Gezi Rotası 28.09.2021 - 07:00 28.09.2021 - 08:49

İzmir merkeze 100 KM uzaklıkla, Karaburun ilçesine bağlı ve huzuru her zaman bulabileceğiniz yerlerden birisidir Mercan koy. 3 KM uzunluğa sahip sahili ile genelde site sakinlerinin kullandığı Mercan koya son zamanlarda ilgi arttı. Ön tarafı deniz, arka tarafı tarla ve yeşil alanlardan oluşan bu güzel koyun tam ortasından denize dökülen dere ise sahili ikiye ye bölüyor. Bu yüzden görsel olarak çok güzel manzaralar sunan Mercan koya gittiğinizde buradan ayrılmak istemeyeceğinize eminim.

9-3

Karavan Konaklama İçin İdeal!

Karavan ile seyahat ediyorsanız burada konaklamanın oldukça keyifli olacağını söylemek isterim. Sahilin sağında ve solunda bulunan 2 adet tesisi kullanabilir, aynı zamanda arkasındaki site içinde bulunan ve 2 KM lik bir yürüyüşle ulaşılabilen market, süpermarketlerden tüm ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Gittiğinizde yaz kış konaklama yapan birçok karavan göreceksiniz ve siz daha saline yanaşırken size yardımcı olmak için ve hoş geldiniz demek için yanınıza gelen insanlara şahit olacaksınız. Bunun ne kadar pozitif ve güzel bir etki yarattığını kendi gözlerinizle görmeniz en doğrusu olacaktır. Çadır konaklama yapmak ne yazık ki serbest değil fakat gördüğüm üzere sahilin sağ arka tarafında çadırları ile konaklama yapanlar vardı ve geçirdiğim zaman boyunca problem yaşadıklarına şahit olmadım.

8-(1)

Akvaryum Koyunda Balıklar ile Yüzün!

Mercan koyun sağ tarafının sonunda yer alan ve sadece yürüyerek ulaşılabilen Akvaryum adında küçük bir koy bulunuyor. Burası site sakinleri tarafından keşfedilmiş ve inişi için betondan merdivenler yapılmış küçük bir koy. Rüzgarlı havalarda bile oldukça sakin bir denize sahip olan bu küçük koyun içeride oldukça fazla balık çeşidinin olmasından dolayı adına Akvaryum koyu demişler. Burada yüzerken suyun altında size eşlik eden binlerce balık olduğunu görecek ve onlarla birlikte yüzmenin keyfini süreceksiniz. Aynı zamanda su altında çekim yapabilen bir kameranız varsa burada şahane kareler yakalayabilir, anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

7-3

Bisiklet ve Yürüyüş Yolları

Doğada yürümek veya bisiklet sürmenin ne kadar keyifli olacağını az çok tahmin edersiniz. Mercan koy hem bisiklet ile dolaşmak hem de keyifli yürüyüşler yapmak için oldukça ideal. Toprak yollardan başlayıp site içerisinden dağ yollarına uzanan çok keyifli patika ve stabilize yollar bulunuyor. Özellikle yol üzerinde size eşlik eden manzaraları gördükten sonra buraya aşık olmamanız mümkün değil. Yanınıza su ve hafif atıştırmaklıklarınızı aldıktan sonra yapacağınız bu turun uzunluğu tamamen size kalmış çünkü siz bitti demeden yollar bitmiyor. Güzel manzaraların eşliğinde zamanın nasıl geçtiğini farketmeden akşam üzerini bulmanız çok olası bir durum.

6-(1)

Ilık ve Berrak Bir Deniz

Mercan koyun belki de en sevdiğim taraflarından birisi de deniz suyu sıcaklığının çok ideal olması ve özellikle suyun temizliği diyebilirim. Her hava koşulunda rahatlıkla girilebiliyor ve insanı üşütmeden denizde zaman keyifle zaman geçirebiliyorsunuz. Aynı zamanda bu kadar temiz ve berrak olması da yüzerken sizi mest ediyor. Rüzgarlı havalarda dalgalarla birlikte dipteki kum kalktığında hafif bulanıklaşsa da genellikle bu berakklığı koruyor. Yazımdan da anlaşılabileceği gibi Mercan koy hafta sonunuzu keyifle geçirmek için çok güzel bir yer. Siz de benim gibi yaz mevsimini hala geride bırakamayanlardansanız bu yazım tam olarak size hitap ediyor. Yazın son demini bu güzel koya bir şans vererek değerlendirebilirsiniz. Bir sonraki hafta, yeni bir rota önerisiyle tekrardan karşınızda olacağım. Keyifli bir hafta olmasını dilerim.

4-(3)

Yorumlar