“Şeyh Bedreddin” filminin galası İzmir'de yapıldı

Şeyh Bedreddin’in hayatını konu alan ve 8 Ekim’de vizyona girecek "Hakikat Şeyh Bedreddin" filminin galası, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin katkısıyla İzmir Sanat'ta yapıldı.

Yerel 05.10.2021 - 11:58 05.10.2021 - 12:04

Çağlar öncesinden bir hak arayışı ve eşitlik mücadelesinin gerçeklerine ışık tutan Şeyh Bedrettin ‘’HAKİKAT’’ filmi iki yıllık hazırlık ve pandemi koşullarının yarattığı zorluklarla bir yıllık çekim aşamasının ardından İzmir’de yapılan gala ile ilk kez izleyiciyle buluştu. Hakikat filmi 7 Ekim’de Türkiye’de ve 8 Ekim’de Avrupa’da vizyona girecek. Kurgusunda devrimci şair Nazım Hikmet’in Sinop Cezaevi’nde tanıklıklarıyla yazdığı Şeyh Bedrettin Destanı’ndan kesitler ile dönemler arası geçişler sunan filmin ilk gösterimi ise Nazım Hikmet Heykeli’nin de olduğu İzmir Sanat Merkezi’nde yapıldı.

s144821

s593684

Filmin çekimlerinin bir kısmı direnişe tanıklık eden topraklar olan Karaburun ve Seferihisar’da yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşitlikçi, dayanışmacı ve ‘’Çok ses, çok renk, çok nefes’’ anlayışı çerçevesinde destek olduğu film, yüzden fazla STK, sendika, kurum ve yüzlerce katılımcının ortaklığı ile çekildi. Filmin ilk gösteriminde İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Yönetmen Hakan Alak ve Yapımcı Mükerrem Selçuk kısa bir selamla konuşması yaptı. Filmin danışmanlığı yapan 26. Dönem CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, İzmir Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, Kültür ve Sanat Dairesi Başkanı Kadir Efe Oruç, sivil toplum kurumları, siyasi parti ve sendika temsilcileri gösterime katıldı.

“Şeyh Bedreddin” filminin galası İzmir'de yapıldı-yenigun

“Şeyh Bedreddin” filminin galası İzmir'de yapıldı yenigun gazete

“Şeyh Bedreddin” filminin galası İzmir'de yapıldı-yen-gun-gazete

Yorumlar