Kağıt toplayıcılara yapılan operasyonların durdurulmasını istenirken, esnaf bakanlığı ve daire başkanlıklarının kurulması da partilere önerildi

Son zamanlarda özelle kağıt toplayıcıların yaşadığı sorunlar başta olmak üzere seyyar satıcı ve işportacıların sıkıntılarını dile getirmek üzere Ankara'ya giden İzmir Seyyar Esnaf ve Sanatkarlar Meclisi üyeleri TBMM'de CHP Genel Başkan Vekili Veli Ağbaba ve HDP Genel Eş Başkanı Pervin Buldan ile bir araya geldi. Her iki partinin de Esnaf Bakanlığı kurulması fikrine olumlu yaklaştığını söyleyen İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Meclisi Başkanı Evren Laçin, böylece hem sabit hem de seyyar esnafın sorunlarının çok daha hızlı çözülebileceğini vurguladı.

'EKMEKSİZ BIRAKMAYIN'
Geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıyan kağıt toplayıcılarına yönelik operasyonları da eleştiren Laçin, “Ekmeğinin peşinde olan, günübirlik kazancıyla ev geçindirmeye çalışan ve gün boyu çöpleri karıştıran bu kesime yapılanlar çok acımasızca. Ya bu insanların onuruyla çalışmasına izin verin ya da başka iş kollarında istihdam edin. Bu emekçileri işsiz ve ekmeksiz bırakarak bir yere varılamaz. Kağıt toplayıcılara yönelik operasyonların son bulmasını istiyoruz” dedi.

HDP'DEN SEYYARA MÜJDE
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın sundukları projelere son derece olumlu baktığının altını çizen Laçin, “Kendisi bizlere belediyelere atanan kayyumların yapılacak seçimlerin ardından gitmesiyle başta Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olmak üzere diğer HDP'li belediyelerde de gerek Esnaf ve Sanatkarlar Daire Başkanlığı gerekse Esnaf Müdürlüğü'nün kurulacağı müjdesini bize verdi. Ayrıca parti olarak bu konuyla uzun zamandır ilgilendiklerini fakat zorlu çalışma koşulları nedeniyle yeterince etkili ele alamadıklarını belirtti” diye konuştu.

İKTİDARDAN MUHALEFETE
Ankara ziyaretiyle parti yöneticileri başta olmak üzere milletvekillerinin de gündemine artık seyyar satıcıların da girdiğini kaydeden Meclis Üyesi Erhan Laçin de şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımızın da konuşmalarında ve pandemi sürecinde seyyar satıcıları gündeme getirmesi bizleri umutlandırdı. Önceki yıllarda görmezden gelinen seyyar satıcıların iktidarından muhalefetine kadar siyasetin her noktasında bizlere destek vermesi son derece sevindirici. HDP'nin de sorunlarımızı sahipleneceğini ve bunu parti politikası haline getireceğini açıklaması hepimizi mutlu etti. Seyyar satıcıların İzmir'den başlayan 2 yıllık mücadelesinden gelinen bu nokta son derece anlamlı.”

Seyyar satıcıların sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren dosyayı İzmir Seyyar Esnaf ve Sanatkarlar Meclisi adına Erhan Laçin HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'a verdi. Buldan ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan'ın da yer aldığı parti yöneticileri İzmir Seyyar Satıcılar Derneği afişi önünde bir araya geldi.