Son dönemlerde hayatımıza giren ve büyük bir yer edinen kripto para birimlerinden olan Shiba inu nedir? Nerelerde kullanılır?

Shiba inu veya bir diğer değişle SHIB, ismini Japon köpek cinsinden esinlenen “espri” kripto para birimlerinden biridir. Son dönemde Elon Musk’ın Twitter’da atmış olduğu bir “Tweet” ile ivme yakalayıp çeşitli yatırımcılar tarafından tercih edilmeye başlayan shiba inu, 2020 yılında Ryoshi mahlaslı anonim bir kişilik tarafından oluşturulmuştur. Altyapı tarafında piyasada bulunan çoğu token gibi Ethereum ağında çalışan coin özelliği gösterir. Ayrıca Dogecoin’e alternatif olarak oluşturulması nedeniyle de bir anlamda “Dogekiller” olarak da ağızdan ağıza dolaşır.

Özellikle 2021 yılının Mayıs ayına gelindiğinde hem isminin nam salmış kişilerce anılmasıyla hem de fiyatının oldukça düşük olmasıyla değeri 6 milyar dolar gibi astronomik bir meblağa erişmiştir. Güncele dönüldüğünde ise shiba inu özelinde 400 trilyonluk bir dolaşımdan söz edilir.

Shiba inu güvenilir mi?

Son dönemde dijitalleşmenin de getirmiş olduğu rağbetle beraber kripto para birimlerine olan talep artmış durumdadır. Özellikle coin bazında önemli bir altcoin olarak değerlendirilen shiba inu, tercih edilen borsa tarafında güven önem arz etmektedir. Öyle ki dünyanın en çok tercih edilen ve güvenilen Binance platformu bünyesi içerisinde de yer alması nedeniyle SHIB güvenine güven katar.

Gözden kaçırmayın

Yazın Arabada Klima Kullanımı Nasıl Olmalı? Yazın Arabada Klima Kullanımı Nasıl Olmalı?

SHIB kullanıcılarına ne vadediyor?

Shiba Inu, “merkeziyetsiz topluluk kurma” sloganıyla yola çıkan bir kripto para projesidir. Kurucuları özellikle sıfırdan bir şeyler yarattıklarını vurgulamalarının yanı sıra White paper’larında dahi yoktan var ettiklerine değinmişlerdir. Özellikle espri coin tiplerinden farklı olarak köpeklerden hareket ederek eserler üreten sanatçıları NFT piyasasına sokma açısından oldukça kararlı olmalarının yanı sıra sanatsal shiba hareketi konusunda da yardımcı olurlar. 

Coin üzerinde yer alan ve japon köpekleri olan shiba inuların kurtarma çalışmaları amacıyla kuruluş göstermiş olan kurtarma derneği ile işbirliği yaparak bu köpekleri kurtarmak adına Amazon Smile üzerinden bağış kampanyası başlatmış bulunurlar.  Özellikle merkeziyetsiz olması ve önemli bir topluluğa hitap etmesi, alım-satımlarında cezbedici bir özellik kazanmasına neden olur. Üstelik resmi Twitter hesaplarından 2021 yılının Aralık ayında duyurmuş oldukları kullanıcılarına özel oluşturulan iletişim portalı, yeni kullanıcıları da kendine çekmesi adına önemli bir adıma karşılık gelir.