Siber güvenlik nedir? Siber güvenlik saldırısı nedir? Veri güvenliğinin sağlanması için neler yapılmalıdır? Püf noktaları...

En basit tanımı ile siber güvenlik, mobil cihazları, sunucuları, ağları, elektronik sistemleri, bilgisayarları ve verileri kötü amaçlı yazılım saldırılarından koruyan bir uygulamadır. Siber güvenlik aynı zamanda “bilgi teknolojisi güvenliği” ya da “elektronik bilgi güvenliği” isimleri ile de biliniyor. Siber güvenliği birkaç kategoriye ayrılır. Siber güvenlik kategorileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Bilgi güvenliği. Depolama ve aktarma gibi işlemler sırasında verilerin gizliliğini sağlar ve bütünlüğünü korur.
  • Ağ güvenliği. Bilgisayarınızı her türlü kötü amaçlı saldırılardan korumaya programlıdır.
  • Uygulama güvenliği. Yazılım ve cihazların olası tehditlerden etkilenmemesini sağlar. 
  • Operasyonel güvenlik. Veri varlıklarının işlenmesi ve korunmasına dair süreçleri içerir. 

Günümüzde teknoloji çağı gereği tüm bilgiler internette yer alıyor ve bu yüzden yeni siber suçlar ortaya çıkıyor. Siber suçların ortaya çıkması ile birlikte siber güvenlik de bir ihtiyaç haline geldi. Siber güvenlik, bizleri ve bilgilerimizi siber saldırganlara karşı korur. Peki, veri güvenliği nasıl sağlanır?  Verinizin güvenliğini ancak siber güvenlik önlemleri alarak sağlayabilirsiniz. Siber güvenlik derhal alınması gereken bir önlemdir. Kötü amaçlı saldırı ve yazılımların nereden geleceği hiçbir zaman kesin olarak belirli değildir. 

Siber güvenlik saldırısı nedir?

Gelişen teknoloji, bilgiye ulaşmanın da birçok farklı yolunu beraberinde getiriyor. Bilgiye erişmenin kolay olması aynı zamanda verileri savunmasız bir hale getiriyor ve siber saldırılara karşı açık oluyor. Cep telefonu ve bilgisayar gibi kişisel hesaplarınıza yapılan saldırılar “siber güvenlik saldırısı” olarak adlandırılır. Bu saldırılar çoğu zaman kişiler için küçük düşürücü ve utanç verici olabilir. Çünkü özel bilgiler diğer insanlar ile paylaşılabilir ya da şantaj ile tehdit edilebilir. Bu sebeple siber güvenlik hem mahremiyet hem de itibar için önem arz eder.

Gözden kaçırmayın

Motosikleti çalınmıştı, İZTUMED yardıma yetişti Motosikleti çalınmıştı, İZTUMED yardıma yetişti

En ufak bir güvenlik açığı sonucunda bilgileriniz kötü yazılım ya da kişiler tarafından ele geçirilebilir ve kötüye kullanılabilir. Bu yüzden siber güvenlik için gereken tüm önlemleri alın. Cep telefonunuzu, bilgisayarınızı, ağlarınızı ve diğer kişisel hesaplarınızı tehdit oluşturabilecek kötü amaçlı saldırılardan koruyun. Siber güvenlik günümüz çağında mutlaka alınması gereken önlemlerden biridir.