Side Antik Kenti Antalya’nın hem tarihi yerler açısından hem de deniz turizmi açısından en büyük ve en önemli ilçesi olan Manavgat’ta yer almaktadır.  Manavgat, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Kuzeyinde bulunan ormanlarla kaplı Toros dağları ve eşsiz deniziyle yerli ve yabancı turistlerin her zaman ilgisini çekmektedir. Side, Antalya’da yer alan Manavgat ilçesine bağlı olan beldedir. Beldenin içerisinde yer alan Antik Kent ise yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen bölgeler arasında yer almaktadır.

Side Antik Kenti için ulaşım nasıl sağlanır?


Manavgat ilçesi Antalya’nın 75 km. doğusunda bulunmaktadır. Manavgat İlçesi’ne ulaşarak Side Mahallesi yönüne doğru ilerleyerek Side Antik Kenti’ne varılmaktadır.

Eğer otobüs tercih edilerek ulaşım sağlanmak isteniyorsa bunun için de ulaşım olanakları bulunmaktadır. Antalya Otogarı’ndan Side’ye giden minibüsler kullanarak Side’ye varılmaktadır. 

Antalya Havalimanı’ndan Side yaklaşık 60 km uzaklıkta yer almaktadır. Side Antik Kenti için havalimanından özel araçla ya da toplu taşıma kullanarak ulaşabilirsiniz. Çevre beldeleri ve Side’yi daha detaylı gezmek isteyen turistler ise araba kiralamayı tercih edebilirler. Yaz aylarında Side’de denizin keyfini çıkararak tatil yapılabilir ve tarihi mirasları gezerek yeni deneyimler kazanılabilir. Side genellikle yaz aylarında kalabalık olmaktadır. Kalabalıktan uzak kalmak isteyen ziyaretçiler ise sonbahar aylarından Antik Kenti ve Side’yi ziyaret ederek sessizliğin tadını çıkarabilirler.

Side Antik Kenti girişi

Side Antik Kenti Pamfilya Bölgesinin en önemli liman kentidir. Kent, Manavgat’ın sahil kesiminde kurulmuştur. Antik Kent, M.Ö. 8 yüzyıla dayanan köklü bir tarihe sahiptir. Günümüzde de arkeolojik çalışmaların devam etmektedir. Antik Kent sahip olduğu önemli tarihi dokusu dünyanın her yerinden turist çekmektedir.

Side Antik Tiyatrosu ise Side Antik Tiyatrosu üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar; Side Antik Kenti Apollon ve Athena Tapınağı, Side Antik Kenti Anıtsal Çeşme, Side Müzesi’dir. Antik Kenti gezmek ücretsiz iken Side Müzesi ve Side Tiyatrosu farklı biletlerle gezilmektedir ve bu yerler ücretlidir. Bu yerlerde ise müze kart geçerlidir. Antik Kenti yaz ve kış dönemi olmak üzere farklı zaman dilimlerinde ziyaret edilmektedir. Yaz dönemi için belirlenen ziyaret aralıkları; sabah saat 08.30 ile 19.30 saatleri arasındadır. Kış dönemi için belirlenen ziyaret aralıkları ise yine sabah saat 08.30’da ile akşam 17.30 saatleri arasında olmaktadır.