Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yaklaşıyor, İzmir'de sınava girecek on binlerce öğrencinin kaygı seviyeleri de yükseliyor. Gençler, bir yandan ders çalışırken bir yandan da klinik psikologların kapısını çalıyor

Selcan Şerifaki / YENİGÜN - 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı 18-19 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Temel Yeterlik Testi (TYT) 18 Haziran, Alan Yeterlik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) 19 Haziran'da yapılacak. Klinik Psikolog Berk Karaoğlu, YKS'ye 27 gün kala gençlere, sınav kaygısı ile başa çıkma tüyoları verdi. Karaoğlu, "Artık sınav dönemi yaklaştığı için öğrencilerin kaygılanmalarını önlemek ve başarıyı arttırmaları için yapabildikleri alanların üzerine yoğunlaşmaları gerekiyor. Bu dönemlerde doğal olarak kaygılar artıyor. Kaygılar arttıkça doğal olarak öğrenmeyi de etkiliyor. Yeni bilgi öğrenmek yerine bu dönemde olanı pekiştirmek çok daha önem arzediyor. Kaygı gereksiz değil ama düzeyinde olması da çok önemli" dedi.

sinav 1

UZMAN YARDIMI

Karaoğlu, sınav kaygısıyla başa çıkamayan gençlerle bilişsel davranışçı terapi ile çalıştıklarını ifade etti. Psikolog Karaoğlu, "Öğrencide kaygı ile ilgili daha travmatik ve derinde bir olayda olabiliyor. Bilinçler, zihinsel süreçlerimizdir. Örnek vermek gerekirse olarak yüklediğimiz çarpık düşüncelerdir. Örneğin ben sınavı yetiştiremeyeceğim, komşu kızı şurayı kazanmışken ben ailemi utandıracağım gibi.. birçok konu ve negatif düşünce olursa bu olumsuza bizi götürecek. Seanslarımızda 'Ben neden korkuyorum' sorusunun cevabını bulmaya çalışıyoruz. Mesela olmazsa ne olur? Terapiye gidemeyen gençler, Ben niye korkuyorum? sorusunu kağıda yazsınlar. Soru sorsunlar. Olmazsa ne olur? Bunu düşünmenin ucu kötü değil. Ölüm yok işin ucunda. Hayat sınav tarihinden sonrada devam ediyor. Ben tekrar yapamadım gibi gibi... Bunları yazsınlar. Soru sorsunlar. Kaygı ile nasıl baş edebiliriz? Kaygılar en çok ne zaman artıyor? Ailemizin yanında mı? Sosyal medyaya girince mi? Bu durum bizi nasıl bir kişi yapıyor. Bunlar not alalım. Motivasyon kaynaklarımızı da yazmamız gerekiyor. Bir danışanım öğrenci şenliklerini düşünerek motive oluyordu. Düşünceleri kontrol etmek açısından yazarsak iyi olur" diye konuştu.

İMAJİNASYON ÖNEMLİ

Karaoğlu, kaygılar fiziksel boyutta yaşanırsa yapılacakları ise şu şekilde sıraladı: "Fiziksel düzeyde kaygılar artarsa, imajinasyon (hayal gücünü kullanarak betimleme, olay anını canlandırma) yapabiliyoruz. Bu şekilde kaygı ile başa çıkabiliyoruz. Burundan alıp, ağızdan nefes almak, derin nefes alma ve vücudu kasma germe hareketleri ile başa çıkabiliriz. Sınav günü belli olunca bir gün önce gidilebilir. O mekanı gözümüzü kapatıp, imajinasyon yapılabilir".

Can dostlarımızla yüzleşebilecek miyiz? Can dostlarımızla yüzleşebilecek miyiz?

2022 YKS NE ZAMAN?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2022-YKS 1. Oturum (TYT), 18 Haziran 2022 tarihinde saat 10:15'te uygulanacak.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2022-YKS 2. Oturum (AYT), 19 Haziran 2022 tarihinde saat 10:15'te uygulanacak.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2022-YKS 3. Oturum (YDT), 19 Haziran 2022 tarihinde saat 15:45'te uygulanacak.