19.02.2019, 08:40

Sınır ihlalini yap kardeşim!

Başlığı görünce aklınıza ülkemizin diğer ülkelerle olan sınırları veya terör saldırısı gelmesin hemen.  Bu sınır ihlali başka. Bu ihlal, ülkemizde hem de İzmir'deki ulaşım ağında olan bir ihlal vakası.

Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. Kısaca anlatalım o halde. 

Olay, Halkapınar Metro İstasyonu'nda yaşanıyor. Bir arkadaşımız işten çıkmış evine giderken, metro Halkapınar Metro istasyonu'nda yolcularını indirmek için duruyor. O sırada yolculardan birinin bayıldığına şahit oluyor. Bayılan bayan yolcunun bulunduğu vagon, aynı zamanda aktarma merkezi de olan Halkapınar Metro İstasyonunun İZBAN AŞ'nin turnikelerinin 3 vagon gerisinde  bulunuyor.  Vatandaşlar hemen İZBAN turnikelerinin önündeki güvenlik görevlisinden yardım istiyor. Ancak görevliden vahim cevap geliyor. Görevli, "Biz müdahale edemeyiz. Orası METRO AŞ'nin sınırları içinde!" diyor. "Kardeşim o zaman telsizle haber ver" diyen vatandaşlara el cevap gecikmiyor. "Telsizlerimizin METRO AŞ. ile bağlantısı yok. İletişim kuramayız." Peki, acil butonuna da basamaz mısın? Madem ki telsizler arası iletişim yok!

İZBAN ile metro arasındaki o yaklaşık 10 metrelik alanda yaşanan durum bu! Burası benim sınırım, orası senin sınırın. Peki bu durumun dışında bir şey yaşansaydı... Mesela, o alanda bomba patlasaydı, cinayet işlenseydi... Yine sınır kavgası yapılacak mıydı? O senin sınırın, bu benim sınırım diye... Bir de anlamadığım nokta, bu kadar yakın temas çalışan 2 şirketin nasıl birbiri ile iletişimi olmaz. Sonuçta orası bir aktarma istasyonu... Halkapınar Metro'dan inip, Halkapınar İZBAN'a geçiyorsun. Toplu taşımacılıktaki kardeş kuruluşsun. Bu bir vicdan meselesidir, insanlıktır, yardımseverliktir, komşuluktur, İzmirliliktir.. 

O sınırı gerektiğinde ihlal et be güzel kardeşim...Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@