"Bize Alman şirketinde çalışacağımızı söylemişlerdi"

Zrenjanin bölgesindeki Çinli lastik firması Linglong'a ait bir fabrikanın inşaatında çalışan Vietnamlı işçiler, çarşamba günü başlattıkları grevde kendilerine başta vaat edilen koşulların sağlanmadığını söyledi.

İşçilerden Dung Nguyen, yurtdışında çalışmak için ülkesi Vietnam'ı terk ettiğini ve işe alınırken kendisine Sırbistan'daki bir Alman şirketinde çalışacağının söylendiğini belirtti.

37 yaşındaki işçi, ülkeye vardığında Çinlilerin işlettiği bir fabrikaya gönderildiğini, yetkililerin pasaportuna el koyduğunu anlattı.   

"Hapishanedeymiş gibi"

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Nguyen, "Hapishanedeymişiz gibi yaşıyoruz… Havalimanına vardığımızda Çinliler tüm pasaportlarımıza el koydu" dedi.

Fabrika alanı yakınında işçilerin kaldığı yatakhanede grev daha başlamadan bile özel güvenlik görevlilerinin bulunduğu ve gazetecilerin alana girmesine izin verilmediği belirtildi.

Sırbistan merkezli kâr amacı gütmeyen insan hakları kuruluşu A11 ve insan kaçakçılığını önlemek için çalışan ASTRA, yakın zamanda işçilerin yaşadığı koşullara dair bir rapor yayımlamıştı.

"İnsan kaçakçılığı"

"Birçok doğrulanmış olgu, işçilerin emek sömürüsü amacıyla insan kaçakçılığına kurban gittiğine yönelik bir olasılığa işaret ediyor" ifadelerine yer verilen metinde, yetkililere acilen harekete geçmeleri çağrısında bulunulmuştu.

Raporda inşaatta çalışması için 500 kişinin işe alındığı fakat Linglong'un 2020 finansal raporunda yalnızca 140 işçinin çalıştığının gösterildiğine de dikkat çekildi.

Öte yandan Linglong'dan yapılan açıklamada işçilerin doğrudan şirket tarafından değil, Çinli bir taşeron aracılığıyla işe alındığını belirtildi.

Açıklamada şirketin taşeronla iletişime geçtiği ve işçilere "daha iyi konaklama sağlanmasını" talep ettiği de ifade edildi.

Vietnam Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamadaysa yetkililerin bir "şiddet ve taciz" şikayeti almadığı ama durumun takip edildiği bildirildi.

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabić de işçilerin daha iyi bir konaklama noktasına nakledildiğini doğrularken, yaşananların ülkedeki Çin yatırımını hedef alan bir komplo olabileceğini savundu.