Şirince Köyü, ilçe merkezine 8 kilometre uzaklıkta yer alan turistik bir köydür. Rumca isimleri ile de bilinen köyün ismi, dönemin valisi Kazım Dirik’in talimatıyla Şirince olarak kayıtlara geçmiştir. Yunanistan'a göç eden Rumlara ait iki kilise ve çok sayıda ev de günümüzde Şirince’de yer almaktadır.

Şirince Köyü’nde gezilecek yerler

1. Şirince Çarşısı

 Şirince Köyü’nde gezilecek yerler listesinin başında Şirince Çarşısı yer almaktadır. Şirince’de yaşamın merkezi olarak nitelendirilen çarşıda gün boyu hareketlilik devam etmektedir. Baştan sona birbiriyle buluşan daracık sokakların yanında manav, kasap, market ve hediyelik eşyacı gibi köylülerin ve misafirlerin ihtiyaçlarını karşılayabileceği dükkanlar da çarşıda yer almaktadır.

2. St. John Baptist Kilisesi

Uzunca bir süre harap halde kalan ve yakın geçmişte Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyonu gerçekleştirilen St. John Baptist Kilisesi, Şirince Köyü’nde gezilecek yerler arasında mutlaka bulunmalıdır. Özellikle evlilik planları yapan ve düğün fotoğrafı çektirmeyi hayal eden çiftler bu kiliseye yoğun ilgi göstermektedir.

3. Aziz Dimitrios Kilisesi

18.yüzyıla ait önemli bir yapı olan Aziz Dimitrios Kilisesi, Şirince Köyü’nün kuzey ucunda yer almaktadır. Hristiyanlar için, Selçuk ilçesinde bulunan Meryem Ana Evi’ne doğru ilerleyen bir hac yolunun başlangıcı kabul edilen ve kutsal bir yapı olan Aziz Dimitrios Kilisesi de Şirince Köyü’nde gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunmalıdır.

4. Nesin Matematik Köyü

 Şirince Köyü’nde gezilecek yerler arasında yer alan bir diğer yer ise Nesin Matematik Köyü’dür. Halkın bağışları ve gençlerin emeğiyle 2007’de kurulan ve akademik düzeydeki matematiğin öğrenilmesi ve sevdirilmesi amacıyla hizmet veren Matematik Köyü, her yıl yaz aylarında binlerce öğrenci ve turist tarafından ziyaret edilmektedir.

5. Tiyatro Medresesi & Taş Mektep

Türkiye’deki tek Performans Araştırmaları Merkezi olan ve gönüllülük ilkesiyle kurulan Tiyatro Medresesi de Şirince ile özdeşleşmiş önemli bir yapı olma niteliği taşımaktadır. 1996’dan bu yana restoran olarak hizmet veren Taş Mektep ise 2012 yılından bu yana müze olarak ziyaretçilere açılmıştır. Şirince’nin en yeni sanat okullarından biri olan ve Şirince’nin mimari dokusuna uygun olarak inşa edilen Tiyatro Medresesi ile her yıl binlerce turisti ağırlayan Taş Mektep de Şirince Köyü’nde gezilecek yerler listesinde mutlaka yer almalıdır.