Sırt ağrısı nasıl geçer, iyileşmek için neler yapılır? sorularının cevapları, bu rahatsızlığa sahip kişiler tarafından sıkça merak edilir. Bu ağrı bazen kronik bazen psikolojik bazen de hastalıklara bağlı olarak gelişebilir. Öte yandan ani ağrı olarak da karşınıza çıkabilir. 

Özellikle masa başında çalışan kişilerde daha sık rastlanan ağrılar genellikle yanlış pozisyonda ve uzun süre oturmaktan meydana gelebilir. Sırt bölgesi özellikle yaygın olarak ağrı şikayetlerinin yer aldığı bir bölgedir. Bazen gün içerisinde rahatsız bir pozisyonda oturmaktan bazen de bir hastalığa bağlı olarak bu ağrı ile karşı karşıya kalınabilir.

Bu ağrılar için ilaçlarla birlikte bazı egzersiz yöntemlerini deneyebilirsiniz. Kronik ağrılar için kesin bir çözüm yolu olmasa da egzersizler sayesinde ani ağrıları en aza indirgeyebilirsiniz. Sırt ağrısı olan kişiler fizik tedavi bölümüne başvurarak herhangi bir rahatsızlıkları olup olmadığını öğrenilebilirler. Öte yandan var olan ağrının strese bağlı olup olmadığı yine doktorlar eşliğinde saptanabilir. Genellikle yoğun iş temposu içerisinde strese bağlı ağrı olarak ortaya çıkan bu tip rahatsızlıklardan stresten uzak durarak ve doktorunuzun önerdiği egzersizleri yaparak kurtulabilirsiniz. Haftalık olarak rahatlatıcı masajlar yaptırarak gerginliğinizin azalmasını da sağlayabilirsiniz. 

Sırt ağrısı tedavisi için ne yapılır?

Sırt ağrısı için masaj ya da ilaçların dışında evde sıcak ve soğuk uygulama yaparak ağrının hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Özellikle aniden oluşan ağrı gibi sizi huzursuz edecek ağrılardan korunmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bitkisel yağlarla yapılan masajlar ya da evde biri tarafından sırtınıza ufak hareketler şeklinde yapılan masajlar da sizi rahatlatabilir. Ancak burada en önemli konu stresten ve yanlış oturmaktan uzak durmak olacaktır. Sırtınızdaki gerginlik daha fazla acı çekmenize ve strese bağlı ağrı yaşamanıza neden olur. 

Evde yapılan kürler sizi memnun etmeyebilir. Bu gibi durumlarda yine doktor yardımına başvurabilirsiniz. Eğer ilaç kullanmak istemiyorsanız doğal yolları tercih edebilirsiniz. Sırt ağrısı kısa bir sürede geçecek bir rahatsızlık değildir. Bazen yaşam şartlarınızı değiştirmenizi gerektirecek kadar sizi etkileyebilir. Bu gibi durumlar için mutlaka önleminizi almalısınız. Ofis ortamında düzenli olarak hareket etmeli, bilgisayar ve sandalyenizi belinize ve göz hizanıza uygun olarak ayarlamalısınız. Ani ağrı yaşadığınızda direkt olarak ilaç almak yerine sıcak su, buz gibi uygulamaları tercih edebilirsiniz. Son olarak strese bağlı ağrı için mümkün olduğunca stresten uzak durmalısınız.