24.06.2021, 04:02

Sistemsiz hoca

Son yılların en iyi jenerasyonuna sahip A Milli Futbol Takımı'nın EURO 2020’de aldığı kötü sonuçlar bizleri üzdü. Turnuva öncesinde umutlu ve heyecanlıydık. En azından gruptan çıkabileceğimizin hesaplarını yapıyorduk ama olmadı…

Kadro tercihleriyle başlayan hatalar zinciri, yaz sıcaklarının yaşandığı Antalya’da hazırlık kampı yapılmasıyla devam etti. İklim olarak daha serin bir bölge tercih edilmesi gerekirken Şenol Güneş sanki Şubat ayındaymışız gibi takımı Antalya’ya taşıdı!

Ciddi hiçbir rakiple hazırlık maçı oynamadan turnuvaya giden milliler Roma’da İtalya’ya karşı o kadar durgun ve isteksiz oynuyorlardı ki; “Bizim çocuklar” sanki bir şeylere küsmüş de “oynamam” edasındaydı… A Milli Takım olarak İtalya maçında çok kötü bir futbol sergiledik. Maçın hiçbir anında rakibe gücümüzü hissettiremedik. Atak dahi yapamadık… Galler maçında da farkımız yoktu. İsviçre maçında da…

Üç maçta da berbat bir futbolla turnuvanın en kötü takımı olarak göründük.

Peki ne oldu da daha birkaç ay öncesinde oynadıkları takımlarda başarılı sonuçlara imza atan oyuncularımız sahada yoktu?

Bu sorunun cevabı basit; Çünkü başlarında teknik direktör yoktu!

Şenol Güneş, günümüz modern futbol taktiklerini ve oyunu okuyup takımı turnuvaya hazırlayacak kalitede bir hoca değil. Kariyerlerini Avrupa’nın önde gelen takımlarında oynayan oyunculardan kurulu bir ekibi yönetmek hiç de kolay değil. Oynadıkları takımlarda bir sistem üzerinde yıldızlaşan Burak, Yusuf, Hakan ve diğerleri gibi isimlerin sahada hayalet gibi dolaşmalarının da sebebi bu zaten. Kimse ne yapacağını bilmiyor. Takım tamamen spontane oynuyor! Sistemsiz ve bir oyun kurgun olmadan sahaya çıkınca ne kadar kaliteli oyunculara sahip olursan ol maçı kaybediyorsun.

Kadroda yaptığı oyuncu tercihleriyle bazı oyuncuları küstüren, takım gol yedikten sonra oyuna müdahale edemeyen Şenol Güneş ve yardımcılarının baş sorumlu olduğu bu turnuvada maalesef ki utanılacak derece kötü yenilgilerle turnuvayı tamamladık.

Otel odalarında yaşanan gerginlikler, gruplaşmalar, takım içi düzenin bozulması, prim dedikodularının altında ezilen milli takım oyuncuları sahaya teknik direktörsüz dahi çıksaydı böylesi bir turnuvayı bu kadar kötü tamamlamazdı.

“Bizim çocuklar” sloganıyla turnuvaya yolladığımız, saçma sapan şarkılarla gaz vermeye çalıştığımız bu jenerasyonun kariyerlerine, bu turnuva kötü bir anı olarak geçti. Ama esas Şenol hocanın emekliliğini herkese gösterdi. Bu saatten sonra milli takım defteri Şenol hoca için bitmiştir.

Futbol Federasyonu’nun önce kendini sonra da Türk Milli Takımı hocasını değiştirmesinin vakti geldi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@