Sivas’ta Piramit Mezarlar Bulundu! / Videolu...

Sivas'ta Piramit Mezarlar Bulundu! / Videolu Haber

Sivas'ta Piramit Mezarlar Bulundu! / Videolu Haber

Sivas'ta Piramit Mezarlar Bulundu! / Videolu Haber
15 Nisan 2018 - 21:05

Sivas’ın İmranlı ilçesinde bulunan piramit şeklindeki taş mezarlar dikkat çekiyor. 

Sivas’ın İmranlı ilçesinde bulunan taş mezarlar ilginç şekilleri ve üzerindeki işlemeler ile dikkat çekiyor. Dikkat çeken bu mezarların şekilleri hakkında fazla bir şey bilinmese de bölgede yeni mezarlar da benzer şekillerde yapılıyor. 

 

Sivas'a uzaklığı 133 kilometre olan İmranlı ilçesine bağlı Arık köyünde ki piramit mezarlarda nedeni tam olarak bilinmeyen bu kültürün en belirginleri. Köy sakinleri geçmişte mermer temini güç olduğu için taş ustalarının murç ve çekiç kullanarak taşları işleyip bu mezarları ortaya çıkarttığını düşünüyor. Mezar taşlarının üzerilerinde bulunan bazı desenler ise o mezarın bir erkeğe mi yoksa bir kadına mı ait olduğunu gösteriyor. Mezar taşların üzerilerinde çaydanlık, örgü gibi motifler bulunuyorsa o mezarın bir kadına, silah, kılıç, saz veya murç gibi figürlerin olması ise o mezarın bir erkek mezarı olduğunu ifade ediyor. Ayrıca mezarların üzerindeki figürlerde ölen kişinin hayatında yaptığı mesleği simgeliyor. 

Ölenin mesleği mezarına işleniyor. 

Arık köyü sakinlerinden İsmail Yıldırım (67) geçmişte mermerin olmadığını ve mezarların taştan yapıldığını belirterek, “ Bizim buradaki ustalarda taşları bu hale getirirlerdi. Taş eskiden bir meslekti. Bu zaten Türkiye’nin her tarafında zaten var. Bizim bu yörenin her tarafında bu mezarları bulabilirsiniz. Mezar taşlarının üzerlerinde murç ve çekiç vardır. Mesela ölen örgü ören birisiyse mezar taşında örgü motifleri vardır. Ölen birisi çalgı falan çalıyorsa mezar taşında çalgının figürü vardır. Şurada duran bayan mezarı dedim. Onun üzeride figür var. Bu figür eskiden kadınların yün sardığı bir şey. O figürün olması ise kadın mezarı olduğunu gösteriyor. Erkeklerin mezarların ise çekiç, murç, saz, kılıç ve tabanca vardır.” şeklinde konuştu. 

Köy sakinlerinden Murat Çakmak (39), bu mezarları bilenlerin dikkatini çekmediği fakat bilmeyenlerin hiç görmediği için dikkatini çektiğini söyleyip, “Her mezar ustasının farklı bir tasarımı var. Mezarlar ustalarına göre değişiyor. Günümüzde mezarlar mermerde yapılıyor. Mezar taşlarında bulunan desenlerde genelde örgü desenleri bayan mezarları üzerine yapılıyor. Ustalarda kılıç tabanca ve bıçak gibi desenleri de erkek mezarlarına yapıyor. Bilenlerin dikkatini çekmiyor ama bilmeyenlerin hiç görmediği için dikkatini çekiyor. Yoksa başka bir özelliği yok. “ şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Narlıdere'de İlköğretim Haftası Kutlandı
Narlıdere'de İlköğretim Haftası Kutlandı
Bilardo: Dünya Kadınlar 3 Bant Şampiyonası
Bilardo: Dünya Kadınlar 3 Bant Şampiyonası