Sivil toplum kuruluşları birlik meşalesini yaktı

Ege Sivil Toplum Birliği ESTOB Bölgedeki Konfederasyon, Federasyon ve Derneklerin resmi katılımı ile yeniden yapılandı.

Güncel 28.08.2021 - 07:00 28.08.2021 - 09:48

NihatAK/YENİGÜNTürkiyeCumhuriyeti'nin evrensel normlara kavuşması için İzmir'deki sivil toplum kuruluşları Ege Sivil Toplum Birliği'ni (ESTOB) güncelleyerek güçlü bir yapıya kavuşturdu. 15 Kişilik As Başkanlar kurulu, 50 kişilik Merkez Karar Yönetim Kurulu ve 300 kişilik sivil toplum meclisinden oluşan kuruluşun sözcülüğü As Başkanlar arasında dönüşümlü olarak gerçekleştirilecek.

            2006 yılında kurulan ve bölgede önemli faaliyetlere imza atan Ege Sivil Toplum Birliği gelişen toplumsal dinamikler çerçevesinde daha ağır sorumluluklar almak için birlik meşalesini yaktı. İzmir Ticaret Odası'nda bir araya gelen ESTOB paydaşları birlik mesajı verdi.

            EVRENSEL NORMLAR KRİTERİMİZ

            ESTOB'un ilk dönem sözcülüğünü yapan Konyalılar Dernekleri Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Aydoğan, "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve kanunları doğrultusunda demokratik, laik, Türkiye Cumhuriyeti Devleti temel olmak üzere ülkenin bölünmez bütünlüğüne, Cumhuriyetin kazanımlarına ve Atatürk ilkelerine sahip çıkarak, ülkemizin ekonomik, sosyal, kültürel  ve siyasal yapılaşmasına, Türkiye Cumhuriyetinin geleceğine ve varlığına, bağımsızlık ve onuruna, milletimizin geleceğine, halkımızın mutluluğu ve kalkınmasına katkı koymak ve ulusal , bölgesel, sektörel alanda evrensel normlara ulaşmasına sivil toplum birliğini sağlayarak hizmet etmek için bu tarihten itibaren Ege Sivil Toplum Birliği'nin (ESTOB) resmi kurum çatısı altında faaliyet göstermeye karar verdik" dedi.   

            ESTOB As Başkanlarından Karadeniz Konfederasyonu Genel Başkanı Hızır Mürtezaoğlu, "Üzerinde  yaşadığımız coğrafyanın; önceki nesillerden devir aldığımız kültür mirasının sorumluluğunun bilincinde olarak Atatürk ile birlikte bu topraklarda meşaleye dönüşen büyük aydınlanma hareketinin müşterek hedefimize ulaşması için sivil toplum olarak çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir" şeklinde konuştu.

               LİDER STK RUHUDUR

            ESTOB As Başkanlarından Anadolu Birliği Federasyonu Başkanı Koçali Al, "ESTOB sivil toplum liderlerinden oluşan beş kişilik bir Divan kurulu, Konfederasyon ve federasyon başkanlarından oluşan 15 Kişilik As Başkanlar kurulu, 50 kişilik Merkez karar yönetim kurulu ve 300 kişilik sivil toplum meclisinden oluşmakta olup, birlik As başkanlar arasından dönemsel sözcülerce temsil edilmektedir. Birliğin lideri şahıslar değil sivil toplum ruhuna gösterilen hassasiyetidir" diye konuştu.

KIYAFETİMİZ BİRLİĞİMİZİN GÖSTERGESİ

            ESTOB As Başkanlarından Ege Elazığ Dernekler Federasyonu Başkanı Nejat Ak, "ESTOB Tüzüğümüzde belirtilen kıyafetlerimiz sivil toplum zemininde Ülkemizdeki Farklı bölgelerin, farklı kültürlerin, farklı siyasi yapıların Ülke menfaatleri doğrultusunda gerektiğinde bir arada duracağını sembolize eder. Kıyafet ülkemizin bütünlüğüne karşı oynanan oyunlar karşısında temsil ettiğimiz cemiyetlerin ortak vatan sevgisi duyarlılığının ve bir masa etrafında toplanan zihinsel akrabalığın dışa vurumudur. Karadeniz’den, Urfa’ya, İzmir’den Konya’ya, Balkanlardan Azarbeycan’a, Denizliden  Gaziantep’e tüm kültürel etkinlik faaliyetlerini bir arada yürütmek hedefimizdir.  Cemiyetlerimizce yaşatılma çabası gösterilen kültür zenginliklerimizi birlik gücümüz olmaktan çıkarıp ayrıştırıcı olarak kullanmaması yönünde çalışmalarımız sürdürülecektir" diye konuştu.

        Destek de olacağız tenkit de edeceğiz

 ESTOB MYK Üyesi Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası İzmir İl Başkanı Ayhan Kindik, "İçinde yaşadığımız yüzyılda ülkemize yönelik ayrıştırma temelli tüm dış odaklı faaliyetler karşısında sivil toplum birliğini bir arada tutan farklı kültür kökleri sayesinde girişimlerin sonuçsuz kalacağına inancımız tamdır. Birliğimiz temsil ettiği cemiyetlerin sorumluluğunun bilincinde olarak yapacağı çalışmaları ve yayınlayacağı dönemsel faaliyet raporları ile cemiyetlerimizin yapacağı değerlendirmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır. Birliğimiz uygarlık hedefine ulaşmış müreffeh ve barış içinde bir toplum  yaratma çabalarına hizmeti esas alan, merkezi ve yerel idarelerin politikalarını ve uygulamalarını dikkatle takip edecek, gerektiğinde destekleyerek gerektiğinde açıktan tenkit ederek sivil toplumun yönetime katılım ve katkısına özen gösterecektir" şeklinde konuştu.

   ESTOB MKYK ÜYELERİ

Bülent Korkmaz, Mehmet Aydoğan,Turgay Yokuş, Hızır Murtezaoğlu, Koçali AL, Vahap Savaşan Zafer Yusuf Güzelkasap, Nejat Ak, İsa Ambarcı, Mehmet Yıldırım, Ekrem Selimler, Serdar Gükrer, Tolga Eleman, Ali Erkoç, Abdullah Kaya, Süleyman Zemin, Özcan Çayırlı, Ahmet Gültekin, Ferda Sarıyer , Zekiye Seda Sönmez, Selahattin Türüt, Ahmet Salgın, Akın Kazançoğlu, Semih Girgin, Mesude Öney, Hayrettin Yaşar, Edibe Dinçel, Ayşegül İnceoğlu, Kenan Güloğlu, Metin Demirkaya, Nevin Örk, Hilal Pınar Koçer, Ayhan Kındik, Müjdat Çobanoğlu, Gülay Şengül, Emine Özarslan, Özlem Türetgen, Sevinç Yıldız Gözlük, Hasan Güzelsu, Sultan Semitay, Yeliz Horzum, Hakan Akman, Sultan Tatlı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@