Sivilce nasıl geçer sorusu bu problemi yaşayan insanların sık sık araştırdığı bir sorudur. Diğer yandan bu problemin oluşma sebebini bulmak da en az problemin çözümü kadar önemlidir.

Sivilce derideki küçük delikler tıkandığında meydana gelir. Yağ bezeleri cilt yüzeyinin yakınında bulunur. Bu bezler cilt ve saçların kurumasını önlemek için saçları ve cildi yağlandırmaktadır. Bu işlemi ise sebum adı verilen madde üreterek yapmaktadır. Fazla üretilen sebum gözeneklerin tıkanmasına ve sivilceye neden olabilir. Gençlerde gelişim dönemlerine bağlı olarak yaygın bir şekilde görülebilir. Ciddi bir hastalık olmasa da  leke ve iz gibi sorunlar yaratabilen bu rahatsızlığın oluşum  nedenleri bir ya da birden fazla nedene bağlı olabilir. Öte yandan hormonal değişiklikler de bu soruna neden olabilir. Genelde alın, yüz, boyun ve sırt bölgesinde sivilceler çıkabilir. Sivilceler ve izleri için farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu tedavi ve yöntemleri yazının devamında bulabilirsiniz. 

Sivilce nasıl geçer 2

Sivilce izleri nasıl tedavi edilir?

Sivilce izleri daha önce çıkmış olan sivilce ile uğraştığınızda meydana gelir. Sivilceleri sıkmak, sert kimyasallar kullanmak ve evde bulunan ürünleri sürerek sivilcenin sönmesini sağlamak cildinizde tahrişe, leke ve izlere neden olur. Sivilceler uzun bir süre kaybolmuyor ve daha da çoğalıyorsa mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir. Aynı şekilde eğer uzun süredir geçmeyen izleriniz varsa bir dermatologdan yardım alabilirsiniz. Doktorunuzun önerisi dışında ilaç kullanmaktan kaçınmalısınız. Aksi takdirde daha kötü bir cilt sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 Bu gibi durumlardan kaçınmanın en iyi yolu dengeli ve sağlıklı beslenerek bu soruna neden olabilecek besinlerden uzak durmak olacaktır. Fast food gibi yağlı besinler daha fazla sivilceye sahip olmanıza neden olabilir. Sadece beslenmenize dikkat edip bol su içerek cildinizi temizleyebilirsiniz. 

Sivilce dönem dönem olduğu gibi uzun süreli bir hormonal bozukluktan dolayı da meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda önce doktora danışmak sivilce izi gibi problemlerin önüne geçmenize de olanak sağlar. Düzenli su tüketimi cildinizi yenileyerek daha doğal yollar ile izlerinizden kurtulmanıza da yardımcı olur. Ancak herhangi bir doktor tarafından yazılmayan ilaçları kullanmak geri dönülemez sorunlara yol açabilir. Bu nedenle mutlaka doktor tarafından verilen bir tedaviyi uygulamalısınız.