Sivilceler neredeyse herkesin baş etmeye çalıştığı popüler cilt sorunlarından biridir. Sivilce, kıl köklerinin ve kapanan yağ bezelerinin kir ile dolmasıyla ortaya çıkar. Eğer vücudunuz çok miktarda sebum yani cildinizi nemli tutan yağ üretiyorsa bu sivilceye neden olur. Bu gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak da sivilce ortaya çıkabilir. Sivilcelerden kurtulmak için pek çok yöntem bulunmaktadır.  Bu nedenler kimyasal içeren kremlerden doğal yollarla elde edeceğiniz tariflere kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu yöntemlerden biri olan sivilce için aspirin özellikle kadınlar tarafından sık sık tercih edilir. Sivilce için aspirin kullanmak herhangi bir kimyasala gerek kalmadan evde kendi sivilce kurutma yönteminizi elde etmenize yardımcı olur. Bu maskeyi çok az sayıda malzeme ile kolaylıkla elde edebilirsiniz.

Sivilce için aspirin maskesi tarifleri

Sivilce için aspirin maskesi yapmak istiyorsanız karşınıza birkaç maske tarifi çıkmaktadır. Bunlardan bazıları limon ile aspirini birleştiren bazıları ise aspirin bal ve yoğurdu bir araya getiren tariflerdir. Sivilce için aspirin maskesinin limonlu tarifinde ihtiyacınız olan ilk şey 4 ya da 5 adet aspirin olmaktadır. Koruyucu tabakası olmayan 4-5 aspirini alın. Daha sonra biraz limon suyu ve normal suyu ekleyin. Dilerseniz limon ve suyu karıştırmadan önce biraz havanda ezin ve daha iyi kıvam alması için iyice toz haline getirin. Toz haline getirdiğiniz aspirini limon suyu ve su ile karıştırın. Macun haline geldikten sonra sivilcelerinizin üzerine sürebilirsiniz. 15-20 dakika beklettikten sonra cildinizi ılık su ile durulayabilirsiniz. 

aspirin-maskesi

Sivilce için aspirin yöntemlerinden bir diğeri ise bal ve yoğurtlu maske tarifi. Yine 4-5 adet aspirine tercihinize göre bal ya da yoğurt ekleyin. Toz haline getirdiğiniz aspirini yoğurt ya da bal ile karıştırdıktan sonra ılık su ekleyebilirsiniz. Yine 15 dakika boyunca cildinizdeki sivilcelerde tuttuktan sonra ılık su ile durulayın. Bu karışım ile cildinizdeki fazla yağı azaltarak sivilce problemlerini çözebilirsiniz. Aspirin cildinizdeki fazla yağı alırken kurumasına neden olabilir. Her iki sivilce için aspirin maskesini uyguladıktan sonra yağsız nemlendirici kullanarak cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin.