Sivrisineklerden kurtulmak korunmak kadar önemli olabilmektedir. Bu noktada sivrisineklerden korunmak için ise çeşitli yöntemler denenebilmekte. Bunlar arasında koyu renkli kıyafetler giymek, odada fesleğen bulundurmak, vücutta ter kokusu bulundurmadan daima duş alabilmek, adaçayı, karanfil kokusu gibi yöntemler bulunmaktadır. Bu tür yöntemler her ne kadar etkili olsada yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlar da olabilmektedir. Peki, sivrisineklerden kurtulmak için neler yapılabilir?

Sivrisineklerden kurtulmak için yapılacaklar

-Evlerde görülen sivrisinekler çokluğu genellikle belli bir süre kalmış su birikintisi, su kabı etrafında görülmketedir. Bir bitki sulandıktan sonra altında kalan fazla su, hayvanınız için bıraktığınız su kabı buna sebep olabilmektedir. Kullanılmayan havuzlar, uzun süredir kullanılmayan ağzı açık kalmış bir kapta bulunan su buna örnektir. Bu bölgeler sivrisineklerin üremesi için oldukça elverişli ortamlar olmaktadır. Nehir kenarlarında sivrisinek artışının sebebi de budur. Bu sebeple ev içinde ağzı açık bekletilmiş, unutulmuş su kalıntılarını temizlemek sivrisineklerden kurtulmak için atılması gereken ilk adımdır. 

-Evin içinde esanslı yağları yakarak sivrisineklerden kurtulmak için adım atabilirsiniz. Limon, lavanta, gibi yağları karıştırarak kullanın. Buharlaşan yağ o oda içinde bulunan sivrisinekleri uzaklaştıracaktır. 

-Sabunlu su yapmak da sivrisineklerden kurtulmak için bir yöntemdir. Bir tabak sabunlu su yaparak gizli bir yere koyabilirsiniz. Sabunlu su sinekleri kendine çekerek içine düşmesini sağlayacaktır. Bu sayede etraftaki tüm sinekleri içine toplayabilir. 

- Sivrisineklerden kurtulmak için onları cezbetmeyen türden ışıklar kullanabilirsiniz. Kapıların giriş kısımlarında, pencere kenarlarında sarı LED ışık bulundurabilirsiniz. 

-Sivrisineklerin çok olduğu bir alanda yaşıyorsanız olabildiğince ağ ya da cam ile evin giriş kısımlarını kapatmaya özen gösterin. 

-Bahçeniz var ise bahçenizde sarımsak yetiştirebilirsiniz. Bu sayede sivrisineklerden kurtulmak mümkün olmaktadır. Amerika ve Kanada’da yapılmış çalışmalar göstermektedir ki özellikle sarımsak ve sarımsak yağı olan yerlerde sivrisineklerin yaklaşamadığı görülmüştür. 

-Özellikle karadeniz bölgesinde çok kullanılan bir yöntem olarak, lambanın yanında bir torba içinde su asabilirsiniz. 

-Karanfil kokusunun sivrisinekleri rahatsız ettiği bilinmektedir. Sizler de sivrisineklerden kurtulmak için yeşil bir limonu keserek içine karanfil taneleri batırabilirsiniz. 

-Sivrisineklerden kurtulmak için bir avlama sistemi kurabilirsiniz. Dedektörlü makineler burada işi kolaylaştırmaktadır.