30.04.2021, 08:07

Siyasette çıkar ilişkileri particiliği mağlup etti!

İzmir 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra iki olağanüstü seçim yaşadı.
İlki Menemen’de seçilmiş başkan Serdar Aksoy’un "zimmet, irtikap, görevi kötüye kullanma ve evrakta sahtecilik" iddiaları ile başlayan tutuklama sürecinden sonra yapıldı.
Seçim öncesi belediye meclis üyeliği dağılımı 19 Millet İttifakı, 12 Cumhur İttifakı şeklindeydi.
Bu durumda beklenen şey Millet İttifakı adayının rahat bir şekilde seçilerek başkanlık koltuğuna oturmasıydı.
Politika muhabirimiz değerli arkadaşım Halime Erdoğan’la o dönem ettiğim sohbetlerin birisinde kendisine ‘yahu seçim formalite değil mi, nasıl olsa çoğunluğa sahip olan kazanmayacak mı ne gerek var yaygaraya’ dediğimde ‘CHP’de işler böyle yürümüyor’ cevabının ne kadar anlamlı olduğunu seçim 3. tur sonunda kuraya kaldığında kavrayabildim. 
Ve en nihayetinde kuralar, tekrarlar, tartışmalar derken CHP Belediyesi el değiştirdi yani seçimle halkın takdiri ve lütfu ile verilen yönetme yetkisi belediye meclis üyelerinin siyasi ve kişisel çıkarları ile teslim edildi.
*
Gelelim ikinci seçime. 
Solunum yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden Torbalı Belediye Başkanı CHP’li İsmail Uygur’un yerine yine 2 ittifakın adayı yarıştı. 
CHP’nin 18, AKP’nin 10, MHP’nin 2, DEVA Partisi’nin 1 meclis üyesinin bulunduğu seçimde ben bu sefer o kadar iddialı değildim tabii.  
Yoksa tarih tekerrür eder mi soruları hep aklımdaydı.
Yine merhum başkan Uygur’un vefat ettiği günden bir gün önce Halime’nin ‘Torbalı’da birilerinin başkan ölmüş gibi siyasi hesaplar içerisine girdiğini anlatan yazısı’ aklımdaki soruları körüklüyordu.
Bu sefer CHP adına yine meclis üyelerinden bir kayıp olmasına rağmen korkulan olmadı Belediye CHP’de kaldı.
Kaldı kalmasına ama her iki seçimde de akıllarda onlarca da soru kaldı.
Her fırsatta hükümeti ve AK Parti yönetimini halka şikayet eden CHP’li siyasiler, oy verme ve verdikleri oyla etki yaratma fırsatı kendilerine geçtiklerinde AK Parti’ye oylarını verirken bir dahaki seçimlerde halka hangi yüzle bize oy verin diyecekler?
Halk, biz sizi seçtik kardeşim size emanet ettik nasıl bir çıkar hesabına girdiniz size teslim ettiğimiz koltuğu oyunuzla başkasına verdiniz dediğinde nasıl bir açıklama yapacaklar?
*
Seçim sonrası partisinden istifa eden CHP'li meclis üyesi Mustafa Akbıyık AK Parti’ye geçerken ‘Antidemokratik dizayn vurgusu’ yapmış.
Sayın Akbayık bu dizaynı seçimden önce fark etmediniz mi? 
Oyunuzu vermden önce istifanızı verseydiniz daha etik bir davranış olmazmıydı? 
Seçim öncesi istifa etmeniz ve bu açıklamaları yapmanız belki de seçimin seyrini değiştirmez miydi?
*
Sonuca geldiğimizde ise iki CHP belediyesinde yapılan iki olağan üstü seçim bize şunu gösterdiki CHP şu an iç yapılanma ve taban olarak seçime hiç ama hiç hazır değil. 
CHP’nin içindeki bazı siyasetçiler bana sorarlarsa çaldıkları erken seçim sirenini hemen bir sandığa kilitlesin, hazır olana kadar da anahtarı çıkarcılar ve rantçıların ulaşamayacağı bir yere saklasın.

Yorumlar