‘Siyasi çekişmeler bizi mağdur ediyor’

İzmir Depremzedeleri Derneği Başkanı  Özkan, “Artık kısır siyasi çekişmelerden bıktık.  Sorun için çözüm üretilmezse gideceğimiz yer mezardan başka bir yer değildir" dedi.

Güncel 09.09.2021 - 07:10 09.09.2021 - 07:16

Güven GÜNEŞ/YENİGÜN - Samos Fay Hattı'nda 30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan 6.9 şiddetindeki deprem sonrası kent genelinde 118 kişi hayatını kaybetmişti. Felaketin üzerinden 11 ay geçmesine rağmen hala somut bir adım atılmaması üzerine İzmir Depremzedeleri Derneği (İZDEDA), İzmir Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü'ne gelerek mezarlık alımı talebinde bulundu. Depremzedeler sonrasında ise defin işlemleri için gerekli ürünlerin alınması için bir dükkâna girerek fiyat aldı.


“MEZAR YERİMİZ BELLİ OLSUN”
Eylemde konuşan İZDEDA Başkanı Haydar Özkan, "Şu anda, kendilerinin geliştirmiş olduğu 7 adet proje alanında bin 550 tane konut yapılmaktadır. 2 bin 500 civarında konut ise rezerv alanı diye tabir edilen bölgede yapılıyor. Bununla beraber 4 bin konut daha yapılıyor. Arızalı diye tabir ettiğimiz konutlarımızda 300 bin insan daha mağdur durumdadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi 75 bin adet konutun 8 bin tanesini, Dünya Bankası’ndan almış olacağı kredi ile yapacağı düşünülüyor. Bu kredinin akıbetiyle ilgili siyasiler kendi aralarında çekişme yaşıyorlar. Burası biz ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren tarafı, 8 bin ağır hasarlı bina ne olacak? İnsanlar evleriyle ilgili ne yapılacağını bilmiyorlar. Yıkılacak mı yoksa güçlendirme mi yapılacak. Evlerinde oturamayanlar mecburen kirada oturuyorlar. Devlet bize güçlendirme kredisi veriyor ama oturmanız uygun değildir diyor. Bizi burada oturtuyorsanız eğer yaşadığımız deprem gibi herhangi bir depremin olmayacağına dair garanti verebilecek misiniz? Buralar ilk depremde yıkılacağından ötürü bari biz de mezarımızın yeri belli olsun diye yer almaya Mezarlıklar Müdürlüğüne geldik. Eğer gücümüz ve paramız yeterse 66 bin az hasarlı insanımıza mezar yeri almak istiyoruz. Ancak mezar yerlerinin 15 bin TL olduğunu söylediler. Buna gücümüz yetmediği için eğer kredi verilirse alabileceğimizi söyledik. Fakat bu talebimiz de kabul görmedi" dedi.

depremzedeler (2)


KISIR SİYASİ ÇEKİŞMEDEN SIKILDIK 
Siyaset kurumunun çözüm üretmesi gerektiğine vurgu yapan Özkan, "Proje alanlarında daireler konut sahiplerinin fikirleri alınmaksızın küçültülmüş, insanlarımız miktarını bilmedikleri rakamlarla borçlandırılmıştır. Hasar durumundan bağımsız olarak proje alanında konutu bulunan tüm yurttaşlarımız aynı ödeme olanaklarından yararlansın istiyoruz. Ağır hasarlı, orta hasarlı ve hafif hasarlı olarak resen yıkılan proje binalarında ödemeler farklı farklı gerçekleştirilmektedir. Depremzedeler kendi içinde ayrıştırılmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ivedilikle oluşan bu zararları tazmin etmelidir.  Sorunlarımızın çözümü merkezi ve yerel yönetimdedir. Depremzedelerimiz kısır siyasi çekişmelerden sıkılmıştır. Siyaset kurumu depremzedelerin sorunu için çözüm üretmezse gideceğimiz yer üç karışlık mezardan başka bir yer olmayacaktır" açıklamalarında bulundu. 

depremzedeler (3)

“Gelecek hayırlı 
haberleri bekliyoruz”

Depremzedeler için oluşan son gelişmeler hakkında da konuşan Özkan, "Eylül ayında teslim edilmesi gereken konutlarımız vardı ve ay sonuna doğru sarkacak gibi duruyor. Sayın Necip Nasır Bey, yaptığımız görüşmelerde kendileri Büyükşehir belediyesine emsal artışı teklifi gelmesi durumunda AK Parti Grubu olarak bunun karşısında durmayacaklarını ve teklifi destekleyeceklerini belirtmişti. Emsal artışına bakanlık bir itirazda bulunacak mı sorumun üzerine ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bu konuda karşı bir duruş sergilemeyeceğini öğrendik. Yani emsal artışı Büyükşehir Belediyesi'nin elinde duruyor. Biz onlardan gelecek hayırlı haberi bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar