Sokağa değil aslında ölüme terk ediliyorlar

Özel günlerde 'hediye', karne tatili dönemlerinde çocuklara 'ödül' olarak alınan evcil hayvanlar daha sonra duyarsızca sokaklara terk ediliyor.

Güncel 17.09.2021 - 07:00 17.09.2021 - 08:20

Çocuklara karne hediyesi olarak alınan can dostlar okulların açılmasıyla birlikte sokaklara terk edildi. Uyarıların hiçe sayıldığını belirten uzmanlar can dostları çok zorlu bir sürecin beklediğini söylediler. Hayvan Hakları Federasyonu Haytap İzmir Temsilcisi Esin Önder, "Defalarca söylemekten dilimizde tüy bitti. 'Evcil hayvandan karne hediyesi olmaz.' Maalesef okullar kapandı anneler babalar bazı ailelerin büyükleri çocuklarına can dostları karne hediyesi yaptılar. Evcil bir hayvan sahiplenilmeden önce 'neden hayvan sahiplenmek istiyorsunuz, hayvanın ihtiyaçları, eğitimi ve tedavi masrafları hakkında bilginiz var mı, ihtiyaçlarını her gün karşılayabilecek misiniz, tatile gittiğinizde hayvana kim bakacak' gibi sorulara cevap verebilmelisiniz. Bu sorulara cevap vermeden alınan kararlar maalesef kötü sonuçlar doğruyor. Her yaz başında aynı şeyleri yapan insanların farklı bir sonuç belkemesi kadar bir tezatlık olamaz" dedi.

Esin ONDER HAYTAP

Çok fazla can dostun terk edildiği ihbarlarını aldıklarını belirten Haytap Temsilcisi Önder, "Kimi tüyünü kimi suyunu bahane ediyor. 'Can dostum' dediğini terk ediyor. 5199 sayılı yasa düzenlemesinde sokağa terk etmede para cezası var. Barınağa terk et denilmek isteniyor. Ne fark edecek. Daha kötü, yüzlercesi arasında yok olup gidecek. Yani yenilenen yasayla da olmuyor. Bilinç ve vicdan gerekli" şeklinde konuştu.

BARINAK YOLCULARI

EVCİL HAYVANLAR BİBLO DEĞİL

Hayvanlar İçin Projeler Derneği’nin kurucusu olan Funda Bonomo, "Evcil hayvanlar 14 Şubat Sevgililer Gününde 'hediye', karne tatili dönemlerinde çocuklara 'ödül' olarak veriliyor. Petshoplardan satın alınan ancak sonra duyarsızca sokaklara terk edilen hayvanlar çaresizliğe mahkûm ediliyor. Hiçbir evcil hayvan sokakta yaşayamaz ve bilinçsizce alınan bu hayvanlar terk edildiklerinde çok kötü sonlar yaşarlar. Evcil hayvan sahiplenmek isteyen aileler önce mutlaka araştırma yapmalıdır. Ailemize dahil edeceğimiz bir hayvanın artıları ve eksileri tüm aile bireyleri ile görüşülmeli ve ortak bir karar sonucunda aile yapınıza uygun hayvanı sahiplenmelisiniz. Çocuğunuz 11 yaşından küçükse ve ebebeylerin geçmişte evde hayvan besleme deneyimi yoksa lütfen hayvan sahiplenmeyin. 11 yaşından küçük çocuklar bu bilinci ve sorumluluğu alamaz, ailenin deneyimi burada çok önemlidir. Eğer gerçekten bir hayvan sahiplenmek istiyorsanız bunu asla çocuğunuz istedi diye yapmayın. Büyümeyen bir çocuk gibi düşünmelisiniz evcil hayvanınızı, ihtiyaçları var. Evinizde bir köşede biblo gibi durmazlar" dedi.

hipder

ONLAR DA CAN TAŞIYOR

Derneklerinin yıllardır terk edilen hayvanlara yeni yuvalar bulmaya çalışan bir kurum olduğunu belirten Funda Bonomo, "Evcil hayvanlar terk edildiklerinde üzülürler ve yeni hayatlarına yeni ailelerine alışmaları zaman alır. Tabi bu bizlere terk edilen hayvanlar için geçerli, ya diğerleri? Onlar ya sokağa atılıyor ya da barınağa! Düşünsenize hayatınızın başkasının iki dudağının arasında olduğunu, ne acı demi! Onlar sessiz kullarımız, duyguları var ve can taşıyorlar" şeklinde konuştu.

Terk edilen hayvan travma yaşıyor”

Her yıl binlerce köpeğin farklı nedenlerle terk edildiklerini belirten Veteriner Hekim Necati Vedat Ak, "Dünyaya geldikleri ilk günlerde can dost gözüyle baktığı insanların kendisini sokaklara, ormanlara ya da barınaklara terk etmesi köpekler için ömür boyu sürecek bir acı anlamına geliyor. Çünkü köpeğin hayatının merkezinde sahibi var. Bazıları yemeden, içmeden kesiliyor ve yavaş yavaş ölüyor. Köpekler terk edilen insanın duyduğu acının çok daha üzerinde bir travmayı yaşıyor. Korkuyor ve güven duygusunu kaybediyor. Terk edildiği için strese giren köpeklerin fiziksel durumları hızla bozulur, tüyleri dökülür, cansızlaşır, mide ülseri başta olmak üzere birçok sorun ortaya çıkar. Yani terk edilmek köpeklere yalnızca ruhsal olarak değil fiziksel olarak da zarar verir. Köpekler kapımıza zorla tekme atarak girmiyor. Onları biz hayatımıza alıyor ve onun hayatına giriyoruz. Kendi seçtiğiniz yaşam arkadaşınızı ölüm dışında terk etmeniz asla kabul edilebilir bir davranış değil. Sahiplendirme köpeği birine vermek kendini terk edilmiş hissetmesini engellemez. Sadece bakım sorumluluğu birine verilmiş olur" dedi.

Necati

Yorumlar