24 Ocak’ta başlayıp 4 Şubat’ta sona erecek olan sömestir yani kış tatili için birçok aile ‘Tatilde nereye gidilir?’ araştırmasına koyuldu. Şüphesiz bu araştırmanın en önemli kriterleri arasında tatilin çocuklar için eğlenceli ve aileler için avantajlı olması geliyor. Okullara verilecek arayı değerlendirmek ve yaşama bir ara vermek isteyenler için birçok tatil seçeneği bulunuyor.
Sömestr tatilinde nereye gidilir ?

  • Edirne

Osmanlı’nın İstanbul’dan önceki son başkenti Edirne, ülkemizin Marmara Bölgesi’nde yer almaktadır. ‘Sömestir tatilinde nereye gidilir?’ sorusuna ilk cevap olarak Edirne, hem zengin tarihi hem doğal güzellikleri hem de meşhur tava ciğeri ile kış tatili için iyi bir tercih olabilir. Yıl boyunca sıklıkla ziyaret edilen Edirne’ye planlanacak bir gezi rotasına Bursa ve İstanbul’da eklenerek bir ‘Osmanlı Başkentleri’ gezisi planlanabilir.

  • Pamukkale

Ege Bölgesi’nde, Denizli il sınırları içerisinde yer alan Pamukkale, eşsiz güzelliği ve şifalı suları ile her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Sömestir tatili için düşünülen bir Pamukkale planına, çok yakınlarında yer alan Hierapolis ve Leodikeia antik kentleri de mutlaka dahil edilmeli. 

  • Çanakkale

Türk tarihi için çok önemli bir yere sahip olan ve benzersiz destanların yazılışına ev sahipliği yapan Çanakkale’de kış tatili planlarının olmazsa olmazlarındandır. Conkbayırı, Atatürk Anıtı, Çanakkale Şehitler Abidesi ve Aynalı Çarşı gibi mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlere sahip olan Çanakkale, çocukların da oldukça ilgisini çekmektedir.

  • Uludağ

Türkiye’nin en çok tercih edilen kayak merkezlerinden olan Uludağ, kuşkusuz kış tatili planlarının vazgeçilmezlerindendir. ‘Kış tatilinde nereye gidilir?’ sorusuna akla gelen ilk cevaplardan olan Uludağ, çocuklar için de heyecan verici bir eğlence merkezi. Uludağ’a gerçekleştirilecek bir tatil planında da mutlaka Mudanya, İnegöl ve Gölyazı gibi diğer doğal güzellikler de yer almalı. Uludağ’ın kış sezonundaki kalabalıklığını göze almak istemeyenler için ise Kartepe ve Kartalkaya iyi birer alternatif olabilmektedir.

  • Batı Karadeniz

Kış tatili planı yapmak isteyenler için Batı Karadeniz de çok yerinde bir tercih olabilir. Yemyeşil yaylaları, deniz manzaralı bisiklet yolları, zengin bitki örtüsü ve tertemiz havasıyla Batı Karadeniz, şehirden uzak bir tatil geçirmek isteyenler için en doğru adreslerden biridir.