Sarıdan kırmızıya dönen renkleri izlemenin ve ormanda uzun keyifli yürüyüşler yapmanın mevsimi olan sonbaharda Türkiye’de gezilecek yerler ayrı bir huzur verici olmaktadır. Sonbahar, arkasından kış mevsimin getirdiği için gezmek için çok cazip görünmese de hem bu mevsimde çok fazla insanın gezilecek yerlere uğramıyor olması nedeniyle hem de sonbaharın doğaya getirdiği dinginliği ve güzel renkleri görebilmek adına bu mevsimde bir gezi rotası oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz gezi rotanız ile hem Türkiye’nin hem de sonbaharın güzelliklerin keyfini çıkarmalısınız.

Sonbaharda Türkiye’de gezilecek yerler listesi

  • Kapadokya

Türkiye’nin en gözde tatil beldelerinden biri olan ve milyonlarca yıllık coğrafi oluşumların insanlar üzerinde eşsiz bir etki bıraktığı Kapadokya, sonbaharda Türkiye’de gezilecek yerler listesinin başında yer almaktadır. Kapadokya her mevsim güzelliğini korusa da yazın bölgenin sıcaklığının çok yüksek olması nedeniyle bu eşsiz güzelliği görmek isteyen ziyaretçilerin sonbaharda gelmesi öneriliyor. 

  • Abant Gölü – Bolu

Sahip olduğu mükemmel manzarası ile sosyal medya üzerinden de sıkça fotoğraflarını gördüğümüz Abant Gölü, yemyeşil doğası ve temiz havası ile ziyaretçilerini çekiyor. Sonbaharın gelmesi ile pastel renklerin göl ile birleşimi insanları büyülüyor. 

  • Ağva – Şile – İstanbul

İstanbul’un trafiğinden ve gürültüsünden biraz uzaklaşmak isteyenler gezilecek yerler listesine Ağva- Şile’yi eklemelidir. Ağva’da doğayla iç içe olup sonbaharın tadını çıkarmak isterseniz bir kamp alanında kalabilir ve doğanın içinde bir bisiklet turuna çıkabilirsiniz. 

sonbaharda türkiyede gezilecek yerler 2

  • Trilye – Bursa

Gün geçtikçe popülerliği artan Bursa’nın Mudanya ilçesinde yer alan Trilye gezilecek yerler listesinde yükselişe geçmektedir. Dizi ve filmlerin sıklıkla bu bölgede çekilmesi de yerin popülerliğini arttırıyor. Sonbahar mevsiminde; Türkiye’de vakit geçirmek ve tatil yapmak isteyenler için oldukça iyi bir seçenek.

  • İğneada – Langoz Ormanları – Kırklareli

İğneada – Langoz Ormanları da İstanbul’dan çok uzaklaşmak istemeyip tatil yapmak isteyenlerin rahatlıkla tercih edebileceği yerlerin başında geliyor.  Bu yerlerde isterseniz araç kiralayıp gezebilirsiniz ya da sandal kiralayıp huzur dolu bir yolculuk yapabilirsiniz. Burada geçireceğiniz ve doğayla iç içe olacağınız birkaç saat bile stresten uzaklaşmanızı ve huzur bulmanızı sağlayabilir. 

  • Birgi- İzmir

Sahip olduğu kültürel birikimi ve yüzyıllık tarihi konakları ile bilinen İzmir’in Ödemiş ilçesinde yer alan Birgi köyü, tarihi yapıları ile sonbaharda gezilecek yerler listemize ekleniyor.