Sonu şelaleye çıkan yollar

Doğanın kucağında bol oksijen ile birlikte yürümek ve gördüğünüz güzel manzaralarda keyifli vakit geçirmek özellikle böyle bir dönemde büyük bir ihtiyaç haline geldi.

Gezi Rotası 05.10.2021 - 07:00 05.10.2021 - 07:50

Su Uçtu Şelalesi - Salihli

Suat İNAN/YENİGÜN - Jeopark alanının içerisinde bulunan ve volkanizmanın lavları ile kaplı Gediz deltasını zaman içerisinde aşındırarak kendi yolunu açan bir şelale Su Uçtu. 25 metreden Adala kanyonuna dökülen şelaleye ulaşmak hem keyifli hem yorucu hem de bakir bir yürüyüş yoluna sahipolsa daa yolun sonuna geldiğinizde göreceğiniz manzara tüm yorgunluğunuzu unutmanızı sağlayacak.

6-8

Yakınına kurulan baraj yüzünden geçtiğimiz 10 yıl içerisinde suyun debisinde ciddi bir azalma olsa da bu hali bile oldukça uğultulu ve çağıltılı akmasını durdurmamış. Şelaleye indiğinizde eskiden nasıl şiddetli aktığını ve ne kadar geniş bir alanı kapsadığının izlerini canlı olarak görebileceksiniz.

10-6


 

15 km yürüyüş parkuru

İstediğiniz taktirde bölge içerisinde 15 KM yürüyüş yapabilir, bu mesafeyi kendi performansınıza göre kısaltıp uzatabilirsiniz. Yürüyüş yapacağınız yol üzerinde birçok dinlenme noktası bulacak, bu noktalarda eşsiz manzara ile birlikte keyifli molalar verebileceksiniz. Dilerseniz bölgede kamp yapabilir, çadır kurmak için birçok farklı alan bulabilirsiniz. Yürümeye başladığınızda yol üzerinde birçok yürüyüş grubu ile karşılaşabilme ihtimaliniz oldukça yüksek. Bu yüzden bölge hakkında soru sormak isterseniz bu gruplara rahatlıkla sorabilir ve keyifle muhabbet edebilirsiniz.

9-7


 

Uçurum ve vadi

Şelalenin dökülmeye başladığı alandan manzaraya baktığınızda önünüzde şahane bir vadi göreceksiniz ve sizin bulunduğunuz yer ise oldukça yüksek bir uçurum kenarı olacak. Bu yüzden hem manzaranın güzelliği hem de uçurumun vermiş olduğu his ile adrenaline doyacağınızı düşünüyorum. Bu yazıyı okurken böylesine güzel bir doğada zaman geçirmenin ne kadar keyif vereceğini hayal ettiğinizi tahmin ediyorum ve bu hayali gerçeğe dönüştürmek için bu mevsimin tam zamanı olduğunu da bilmenizi isterim.

4-7


 

Nasıl gidilir?

Telefonunuzun harita uygulamasına Salihli Su Uçtu Şelalesi yazmanız yeterli fakat yine de garanti olması açısından tarif etmem gerekirse, Salihli Adala'ya geldiğinizde içeri girmeyip Kütahya yolundan düz devam ettiğinizde 4 KM sonra sol tarafta tabelalarını göreceksiniz. Özellikle sağ tarafta kalan elektrik işletmesini geçtikten sonra sola dönüş için 1KM kaldığını anlayabilirsiniz. Sola dönüp orman yoluna girdikten sonra yolun sonu sizi direkt olarak şelalenin döküldüğü tepeye götürüyor. Burada yürüyüş rotanızı kendiniz belirleyebilir, diğer yürüyüş yapan grupların veya kişilerin gittiği yolu takip edebilirsiniz.

3-11

Dikkat edin!

Şelaleye doğru yürüyüş yaparken özellikle giydiğiniz ayakkabının kaymaz olmasına özen gösterin. Yürüyüş rotası üzerinde birçok noktada kaygan ve mıcır zemin bulunuyor bu yüzden keyifle başlayan gününüzün keyfi kaçmasın.

2-9

Bir sonraki rota önerimde tekrardan görüşmek üzere. Sevgiler.

Yorumlar