Sosyal medya nasıl etkin kullanılır? Sosyal medyanın etkin şekilde kullanılması için püf noktaları nelerdir?

Türkiye'de Avrupa'da sosyal medyada en çok vakit geçiren ilk ülkedir. Sosyal medya, satışları artırmaya, yeni müşteriler çekmeye ve en son trendlere ayak uydurmaya yardımcı olabileceğinden işletmeler için çok önemlidir. Ancak tüm bu hesapların etkin bir şekilde yönetilmesi de gereklidir. İşte sosyal medyanın etkin kullanımı için bazı püf noktaları;

  • Sosyal medyada fark edilmenin en iyi yollarından biri, faydalı ve anlayışlı makaleler ve videolar sağlamaktır. Bu makaleler ve videolar sadece vücut için sağlıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda izleyiciler için de çok faydalıdır.
  • Özgün olmak oldukça önemlidir bu sebeple özgün olun.
  • Sosyal medyadaki etkileşimin artırılması isteniyorsa doğru zamanada paylaşım yapmak bu isteği yerine getirecektir.

İdeal olarak, Twitter'da Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri paylaşım yapmalısınız. Gün içinde 13:00 ile 15:00 arası Twitter'da paylaşım yapmak için idealdir. Bu dönemde diğer sosyal medya platformlarında da paylaşımları göz önünde bulundurmalısınız. Sosyal medyada paylaşım yapmak için en uygun zaman hafta içi 13.00-17.00 arasıdır. Bu, markanızı ve şirketinizi tanıtmanızı sağlayacaktır.

Facebook'ta paylaşmak için ideal gün Çarşamba. Gönderilecek en kötü günler Cuma ve Cumartesi. İnsanlar bu günlerde daha az paylaşma eğilimindedir.Facebook'ta içerik paylaşmak için en yaygın saat 13:00'dır. Saat 15:00'te yapılan gönderiler en çok tıklamayı alacak. Facebook'ta paylaşım yapmak için en kötü zamanlar 24:00 ile 08:00 arasıdır. Öte yandan çoğu kişi hafta içi 13.00'den sonra içerik paylaşıyor.

LinkedIn söz konusu olduğunda Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri paylaşım yapmayı tercih etmelisiniz. İnsanların gönderilerinize en çok tepki verdiği saatler 07:00 ile 09:00 arasıdır. LinkedIn'de paylaşım yapmak için en kötü zamanlar 24:00 ile 22:00 arasıdır. Öte yandan platformda paylaşım 07:00 ve 22:00'den sonra daha verimli oluyor.

Sadece görsel paylaşıma izin verdiği için Instagram günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformudur. Pazartesi günü en çok beğenilen gün, hafta sonundan fotoğrafların paylaşıldığı gündür. Sosyal medyada paylaşım yapmak için ideal saat 15:00-16:00 arasıdır. Bu, insanların işten uzaklaşma ve yeniden şarj olma eğiliminde olduğu zamandır. Instagram da her zaman çok uygundur.

Kurban Bayramı ne zaman 2022? Hangi güne denk geliyor? Kurban Bayramı ne zaman 2022? Hangi güne denk geliyor?

Pinterest'te paylaşım için en ideal zaman Cumartesi. 12:00 ile 13:00 arasında zaman periyotları ayarlayabilirsiniz. Pinterest'te paylaşım yapmak için en kötü saatler mesai sonrası saatlere denk geldiği için 17:00 ile 19:00 arasıdır. Sosyal medyada paylaşım yaptığınız zaman dilimlerini planlamak da önemlidir.

  • "Amerikan Basın Enstitüsü" tarafından yapılan bir araştırma, insanların ilgi çekici buldukları içerikleri sosyal medya platformlarında paylaşma olasılıklarının orijinal içerikten daha fazla olduğunu ortaya koydu.
    Fikir liderleriyle çalışmak, içeriğiniz için daha güçlü bir hedef kitle oluşturmanıza yardımcı olabilir. Takipçilerini çekecek ve elde tutacak bir strateji geliştirmenize yardımcı olabilirler.
  • İlk izlenim çok önemlidir ve görsel içerik de çok önemlidir. İzleyici kazanmak için görüntüyü abartmaya veya küçültmeye çalışmayın. Bunun yerine, fotoğrafın kalitesine ve ilettiği mesaja odaklanın.
  • Sosyal medyada yapabileceğiniz minimum ve maksimum gönderi sayısı arasındaki dengeyi bulmak çok önemlidir. Bu, takipçileriniz için en iyi etkileşimi bulmanıza yardımcı olacaktır.