İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, belediyenin borç batağında olması söylentileriyle ilgili açıklama yaptı.

Meclis Mayıs ayı olağan toplantısında konuşan Soyer, "Bugün itibarıyla bu borç stoku yüzde 5 arttı, 830 milyon Euro’ya çıktı. Sadece artış yüzde 5’tir. Ancak döviz kurundaki artış nedeniyle yaşanan bir tablodur" dedi. 
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı ikinci oturumu Soyer yönetiminde gerçekleşti. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT Genel Müdürlüğü'nün 2021 Mali Yılı Kesin Hesabı oylandı. AK Parti ve MHP'li meclis üyeleri ret oyu verdiği bütçeler oy çokluğuyla geçti.

 KİŞİ BAŞINA 947 TL YARDIM YAPTIK

 Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Bülent Sözüpek, "2021 mali yılı için 9 Milyar TL teklif edilmiştir. Mali yılsonunda öngörülen ödeneğin 8 Milyar 793 Milyon TL’sinin harcandığı görülmüştür. 2021 Mali yılı gider bütçesinin gerçekleşme oranı yüzde 97,70 ’tir. Bütçe Giderlerinin bir önceki yıla göre artış oranı 16,87’dir. Mali yılsonunda bütçe gideri ve borç ödemeleri birlikte toplam harcama 9 Milyar 770 Milyon TL’dir. Toplam harcamanın net ödeneğe göre gerçekleşme oranı   yüzde 108,55’tir. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bağlı Kuruluşları ve hissedarı olduğu şirketler 2019-2021 mali yılları arasında toplam 11 Milyar 530 Milyon TL yatırım yapmıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bağlı kuruluş ve şirketleri 2021 yılında kişi başına 947 TL yatırım yapmıştır. Merkezi Hükümet ise 2021 mali yılı içerisinde kişi başına 730 TL yatırım yapmıştır" dedi.


ESHOT'A 980 MİLYON YARDIM  
Sözüpek konuşmasına
"İzmir Büyükşehir Belediyesi 2021 yılı içerisinde ilçe belediyelerine ortak hizmet projesi kapsamında toplam 45 Milyon 461 Bin TL sermaye transferi giderleştirilmiş olup nakit olarak 28 Milyon TL ödeme yapılmıştır. 2019 Nisan ayından itibaren Belediyelere ortak hizmet projesi kapsamında sağlanan nakit destek tutarı 49 Milyon 273 Bin TL, kamulaştırma gideri olarak sağlanan destek ise 123 Milyon 400 Bin TL olmak üzere toplam destek tutarı 172 Milyon 673 Bin TL’dir. Kent içi ulaşım hizmetinin kalite ve devamlılığını sağlamak amacıyla Eshot Genel Müdürlüğü’ne 980 Milyon TL yardım yapılmıştır" devam etti.

Gözden kaçırmayın

Sürücü adaylarına son ders jandarmadan geldi Sürücü adaylarına son ders jandarmadan geldi


BÜTÇE VERİMLİ KULLANILDI

Sözüpek, "Belediyemizin en çok harcama yaptığı kalemlere baktığımızda, 1. sırada yol yenileme hizmetlerini görüyoruz. Bunu raylı sistem altyapısı ve sosyal yardımlar takip ediyor. Bu da Başkanımız Tunç Soyer’in vizyonunun nereye odaklandığını gözler önüne seriyor.  Biz bütçemizi ranta, yandaşlara değil, İzmirlilerin refahına harcıyoruz.  “Çalışmıyorsunuz” diyerek itham edilen yol yapım ve onarım işlerine 1 milyar liralık yatırım yapmışız.  “Ulaşım kötü, trafik var” denilen sorun için raylı sistemlere milyonlarca lira ayırmışız, sorunsuz işletiyoruz. Ülkenin içine sürüklendiği ekonomik kriz sebebiyle İzmir’de binlerce hemşehrimiz sıkıntı yaşıyor. Buna içimiz el vermiyor, bu yüzden bu bütçede görüyoruz ki o binlerce hayata yardımlarımızla dokunmuşuz, kötü günlerinde el uzatmışız. Sözün özü, Başkanımız Tunç Soyer’in vizyonerliği ile 2021 bütçemiz olması gerektiği gibi, verimli bir şekilde tamamlanmıştır. Sosyal Belediyecilik anlayışımız doğrultusunda, İzmirlilerin refahını öncelik alarak yaptığımız yatırımlardan dolayı gururluyuz. İzmirlilerin refahını artırmak ve bu refahı İzmir’in her bölgesine, her kılcalına eşit bir şekilde dağıtmak için işimizin başındayız. Biz diyoruz ki ekmeğimizi hep beraber büyüteceğiz ve hakça bölüşeceğiz" diye konuştu.

ESHOT BAŞARILI BİR PERFORMANS SERGİLEDİ
ESHOT'un 2021 yılında başarılı bir performans sergilediğini vurgulayan Ulaşım Komisyonu Başkanı CHP Meclis Üyesi Raşit Dirim, “Toplam hat sayımız 363’e ulaştı. ESHOT 2019 yılında akaryakıt giderlerini bilet satış gelirleriyle karşılayabiliyorken 2021 aralık ayında aylık 10 milyon, 2022 mart ayında ise 32 milyon akaryakıt gideriyle karşı karşıya kalmış ve buna finansman sağlamak durumunda kalmıştır. Bu durum bile ESHOT’un kar amacı gütmeyen, kamusal hizmet anlayışını ortaya koymaktadır. ESHOT’un gelir-gider dengesi arasındaki farkı İBB bütçesinden sübvanse ettik. 2021 Mali Yılı Bütçesi, ek bütçeyle birlikte 2 milyar 37 milyon lira gider, 1 milyar 396 milyon gelir olduğu görülüyor. Gelir gider arasındaki farkın net finansman ile karşılanacağı öngörülüyor” diye konuştu.

BU SENE OLMAZ BİR ŞEY OLMUŞ
AK Partili Meclis üyesi Erhan Çalışkan, "Büyükşehir’in üçüncü yılında kesin hesapla ilgili teknik anlamda arkadaşlar rakamlarla ilgili olumlu yanları ifade ettiler. Ben de kesenin olumsuz yanlarını ifade edeceğim. Olmaz bir şey olup bu sene 8 milyar 185 milyon lira yani tahminimizin üzerinde bir gelir kaybetmişiz. Bu sene İBB’de gelir umulandan fazla gider umulandan daha az olmuş. 864 milyon lira gelir yüksek çıkmış. Burada en önemli gelir kalemi yüzde 38 merkezi hükümetten alınan pay artışından kaynaklı. Evet giderler arttı ancak terazinin bu tarafına baktığınızda merkezi hükümetten beklemediğiniz bir gelir artışı olmuş. Harmandalı’ndaki çöp tesisinden üretilen elektrikten de 130 milyon lira katkı payı almış ve bu da bütçemize gelmiş" dedi.

ÖZEL ARAÇLARA ÖZENDİRİYORUZ
ESHOT ile ilgili söz alan AK Partili meclis üyesi Fikret Mısırlı "ESHOT'ta 1 milyar 200 bin TL varlığımız, 1 milyar 200 bin de borcumuz var. ESHOT'un durumun ne olduğunu anlatmak için bunu söyledim. ESHOT, İZTAŞIT uygulamasında 2021 yılında 16 milyon TL'yi sübvanse etmiş. 1 milyon 189 bin kişiyi taşınmışız. Yani Gültepe'deki bir vatandaşımız belki hiç gitmediği Kiraz'a giden vatandaşın parasını ödemiş oluyor. Bir diğer konu, Karşıyaka'dan Konak'a direk otobüs var mı? Karşıyaka'da Otogar'a giden var mı, yok. Otogar'a giden vatandaşlar minibüslere 7,5 TL veriyor. ESHOT'un da fiyata denk geliyor. Vatandaş minibüsün konforunu mu tercih eder, yoksa ESHOT'un dolaşan sistemini tercih eder? Bu konuda çalışmalar yapılması gerekiyor. Biz bu uygulamalarla vatandaşa özel araçları özendirmek ziyade bir şey yapmıyoruz" şeklinde konuştu.


ACEMİ ÇIKIŞI 
Bütçe kitapçığını incelediğini ve yanlışlıkları gözlemlediğini kaydeden MHP'li meclis üyesi Hakan Şimşek, "Tabir-i Caizse matruşka gibi her açtığımız sayfa bir örnek çıktı. Acemi bir fırıncıya 'hamur' yap dersiniz. Basit görünür. Ununu koyar, tuzunu koyar, suyunu koyar. Bir bakar hamur tavında değildir. (Bütçeye para ilavesidir) Suyu az gelir. Suyu katar unun ayarını kaçırır. Bu sefer ne hamur hamur olur, ne de ondan bir ekmek çıkar. Sizin bütçe kalemleriniz de aynı bu şekilde. Her bütçe kaleminin karşısında öngördüğünüz bütçeyi bir artırmışınız, sonra başka bir yere aktarmışınız. Bu rakamların hiçbiri İzmirli vatandaşlarımızı ilgilendirmiyor. Onları ilgilendiren şey yöneticilerin kendilerinin refahını artıracak ne yapıyor, ya da proje ürettiğine bakıyor. İzmir'in sorunlarının ne oranda çözüleceği İzmir halkının tercihi olacaktır. Benim izlenimlerin pandemi sonrası yeni açılımlar var. Birçok çalışma yaptınız. Kurvaziyer gemilerden gelen turist bu kokuyu hissettiğinde siz kenti en iyi şekilde acaba anlatabildiğinizi düşünüyor musunuz sayın Başkan? Onlarca söz verdiniz, bunları yapmak için uğraşacaksınız. Üç yıl geçti, İzmir Körfezi yüzülebilir mi? Kahverengi görüntüden dahi kurtulamadık. bu üç yılı bırakın beş yılda Körfez'in kendi kendini temizlemesi çok iyi niyetli bir yaklaşım olur" diye konuştu.

 
GERİ ÖDEMR 445.4 MİLYON LİRA 
Eleştirilere yanıt veren Başkan Soyer, "Toplam gelirimiz; 8 milyar 185 milyon lira… İç borçlanma 996.4 milyon lira, dış borçlanma 388.9 milyon lira… Giderlerimize baktığımızda toplam giderimiz 8 milyar 793 milyon lira… İç borç geri ödeme 531.9 milyon lira, dış borç geri ödeme; 445.4 milyon lira… Bu tablo aslında gerçekten İBB için bir iftihar vesilesidir. Gerçekleşme oranlarına baktığınızda bütçenin performansını değerlendirirsiniz. Dünyanın her yerinde böyledir. Bütçenin başarısı, öngördüğünüz yıl gerçekleştirdiğiniz performansın oranıyla ölçülür. Burada bir başarı tablosu olduğunu ifade etmek gerekir" dedi. 

RAKAMLARI TEK TEK AÇIKLADI 
Soyer sözlerini şöyle sürdürdü:
"Sosyal yardımlara 88 milyon lira pay ayrıldığı söylendi, burada sadece o kalemdeki rakam gözüküyor, onun dışında yaptığımız sosyal yardımlar diğer bütçe başlıkları altında görülebilir. Bu konuda gerçekten türkiye’ye örnek olacak bir çalışma yapılıyor. Türkiye’de hiçbir yerde hiçbir belediyenin yapmadığı kadar sosyal hizmet üretiyoruz. Sadece 88 milyon ile sınırlı değil.
Bizim borcumuzla ilgili; 2019 yılında var olan borçtan 3 misli kadar bir borçlanma yapıldığı algısı yaratılmak isteniyor. Bu doğru değil. 2019 yılında Belediyemiz ve bağlı kuruluşlarımız, şirketler dahil toplam borç stokumuz; 790 milyon Euro idi. Bugün itibarıyla bu borç stoku yüzde 5 arttı, 830 milyon Euro’ya çıktı. Sadece artış yüzde 5’tir. Ancak döviz kurundaki artış nedeniyle yaşanan bir tablodur. Sadece İBB’nin değil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin her vatandaşının bu döviz artışından etkilendiğini görmemek mümkün değil. Dolayısıyla bizim rakamlarımızın reel olarak bu şekilde artmış olması İBB’nin bütçesindeki yanlış irade veya harcamadan değil, Türkiye’nin içine düştüğü ekonomik krizden kaynaklanıyor. Biz bu 3 yılda; 356 milyon Euro toplam borçlanmışız, 340 milyon Euro borç geri ödemesi yapmışız. Yani bizim borçlandığımız kadar borç geri ödemesi yaptığımızı da takdirinize sunmak isterim. AK Partili Belediyelere ne yapıldığı ile ilgili bir soru yöneltilmişti. Fen İşleri ve İZBETON yatırımları Aliağa Belediyesi’ne 32 milyon 607 bin lira, Bayındır’a 67 milyon 553 bin lira, Bergama’ya 73 milyon 253 bin, Kınık’a 35 milyon 897 bin, Kiraz’a 42 milyon 612 bin, Menemen’e 106 milyon 923 bin, Urla’ya 68 milyon 264 bin lira… Bizim, ortak hizmet protokolü yapmamıza gerek yok. Biz, 30 ilçemize de aynı yakınlıkta duruyoruz ve hepsine ortak hizmet protokolü olmasa da hizmet götürüyoruz. Toplam rakamlar Aliağa Belediyesi’ne 92 milyon 549 bin lira, Bayındır’a 517 milyon 548 bin lira, Bergama’ya 195 milyon 433 bin lira, Kınık’a 69 milyon 461 bin lira, Kiraz’a 107 milyon 332 bin lira, Menemen’e 345 milyon 744 bin lira, Urla’ya 193 milyon 640 bin lira harcama yapmışız. İBB hiçbir ilçesini ayırmaksızın 30 ilçesine de ortak hizmet protokolü olsa da olmasa da hizmet götürmeye devam edecek." 


TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLMAKTADIR 
"İZTAŞIT'ın Türkiye'ye örnek olduğunu söyleyen Soyer şunları söyledi: 
"Türkiye’de sadece İBB’nin uyguladığı bir model…  Hem kooperatifçiliği destekleyen hem ESHOT’un yükünü azaltan hem de vatandaşı memnun eden bir model… Trafiği rahatlatmak gibi bir sonucu da var. Kısaca, ESHOT Genel Müdürlüğümüz yaptığı otobüs alımlarıyla, uyguladığı HALKTAŞIT Sistemi, İZTAŞIT modeli ile Türkiye’ye örnek olmaktadır. Tüm İzmirliler şundan müsterih olsun; Türkiye’de en başarılı toplu taşım hizmeti İzmir’de ESHOT ile verilmektedir. İBB olarak ayrım yapmadan hizmet götürmeye devam edeceğiz."


EN KAPSAMLI DEPREM ÇALIŞMASI 
Deprem çalışmaları hakkında bilgi veren Soyer, "İBB, Türkiye’de yapılan en kapsamlı deprem araştırmasını yapıyor. İzmir’in yeraltı röntgenini çekiyoruz. Bu çalışma bittiğinde deprem konusunda en doğru envantere ve bilgiye sahip belediye haline gelmiş olacağız. Bina envanteri çalışması da yaptık, 33 bin 100 binayı tamamladık. Bunlar, her birinin girişine, tabelasına asılan bilgi notları haline gelmeye başladı. Ve vatandaşlar oturdukları binanın ne derece güvenli olduğunu görmüş oluyor" diye konuştu.