Uzun süredir genel sekreter, genel sekreter yardımcılığı gibi makamlardan başlanarak kalıcı değişiklikler yapılacağı kulislerde konuşuluyordu. Soyer, Genel Sekreter Buğra Gökçe ile yollarını ayırmayacağının mesajını hem yakın çevresine hem de kamuoyuna net bir şekilde vererek bu tartışmayı kapatmıştı. Ancak genel sekreter yardımcılıkları düzeyinden başlayarak devam edecek bir değişim rüzgarı kendini hissettiriyordu. 


Tunç Soyer Genel Sekreter Yardımcıları Eser Atak ve Yıldız Devran'ı görevlerinden alarak düğmeye basmış oldu. Devran'ın emekliliğinin istendiği öğrenildi. 


ESHOT Genel Müdür Yardımcısı Turgay Akkaya da görevinden alınan bir diğer isim oldu. ESHOT'ta yönetim düzeyinde başka bir değişiklik beklenmezken başta İZSU olmak üzere İBB şirketlerinin yönetim kademelerinde kritik değişikler yapılacağı bekleniyor. 


Etüt Proje Daire Başkanının Ertan Dikmen'in de görevden alınmasıyla bürokratik değişikliklerin  daire başkanları düzeyinde devam edeceğinin sinyalini veren Soyer'in yerel seçimlere 2 sene kala yeni bir ekiple yola devam etmeyi tercih ettiği görülüyor.