19.04.2021, 02:00

Soyer’in “gençleştirme” operasyonu

Geçtiğimiz hafta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in belediye şirketlerinin yönetimlerine şekil vermesi ve yeni düzenlemeler hakkında değerlendirmelerde bulunmuştuk. Özellikle belediye şirketlerinin yapılanması konularında mesai harcayan Başkan Soyer son olarak meclis ihtisas komisyonlarının şekillenmesinde rol oynadı. Büyükşehir meclisinde kritik rolü olan İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun iki yılda iki başkanı değişti. Bu komisyonda yola Ufuk Yörük ile çıkan Soyer daha sonra Erhan Uzunoğlu ile devam etti. Üçüncü yılda yeni kaptanlığı Tekstil Mühendisi İrfan Önal’a verdi. Önal, yerel seçim öncesinde Ankara’dan İzmir’e gönderilen isimlerden birisi. Bir dönem PM üyeliği de yapan Gökçe Pişkin ile evlenen Önal yeni dönemin dikkat çeken (!) isimleri arasında yer alıyor. Şirketlerde başlayan çalışmayı komisyonlarla birlikte sürdüren Soyer’in gündeminde bürokratik değişim hamleleri konuşuluyor. Uzun süredir Soyer’in adına “gençleştirme” dediği dönüşüm çalışmaları kapsamında imar ve şehircilik, harita ile planlama dairelerinde revizyon bekleniyor. Genel Sekreter Yardımcısı Suphi Şahin’e bağlı faaliyet gösteren isimlerin bazılarıyla yolların ayırılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Tahminlere göre önümüzdeki günlerde belediyeden ayrılacak ilk isim Harita ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Daire Başkanı Mustafa Kubilay Yıldırım. Başkan Soyer’in İzmir depreminin ardından odak noktası haline gelen kentsel dönüşüm çalışmaları ve planlara yönelik hassasiyeti de artmışken kadrodaki yenilenmenin kısa sürede sonuçlanacağı belirtiliyor.

 

YA UYGUR’A BİR ŞEY OLURSA?

Torbalı Belediye Başkanı Ramazan İsmail Uygur’un uzun süredir yaşadığı sağlık sorunları en son evinde çıkan yangınla zirveye ulaştı. Ailesiyle birlikte alevlerden zor kurtulan Başkan Uygur dumandan etkilenince hastaneye kaldırılmıştı. Uygur’un, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ziyaretinde kamuoyuna yansıyan görüntülerde sağlığı gayet iyi görünüyordu. Bir süre dinlenen başkan aniden fenalaştı. Ege Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi gören Uygur solunum cihazına bağlı nefes alıp-verir hale geldi. Bir siyasetçi için “sağlık sorunları” aynı zamanda “koltuk geleceği” demektir. Hele ki geçmişte birçok siyasi mücadeleyle bu koltuğa oturmuş Uygur gibiyseniz işiniz daha da zor. CHP’de bunun birçok yerde örneği var. Giden, düşen ya da bir vesileyle koltuğu kaybeden kişinin yerine hemen çalışmalar yapılır. Bunun son örneğini Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in korona nedeniyle durumunun ağırlaşmasıyla gördük. Partiyi bile karıştıran hastanedeki tedavi süreci bürokratik-siyasi birçok krize neden oldu. Ne yazık ki Torbalı’da da bu konuda bir çalışma var. Aldığım bilgilere göre şimdiden kimin başkan olabileceği, kimin koltuğa oturabileceğine yönelik hesaplar yapılıyor. Seçim sonuçlarına göre aritmetik olarak iyi sayıda olan Cumhur İttifakı’nın bazı yapılarıyla bile temas kuranlar var. Çünkü mecliste 18 CHP’li, 10 AK Partili, 2 MHP’li, 1 DEVA Partili üye bulunuyor. Menemen’de Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un cezaevine girdikten sonra ortaya çıkan durumu göz önünde bulundurduğunuzda sayılar üzerinden çalışmak (!) hiç de zor değil. Elbette “siyaset uzun soluklu iş” diyenlerin görev yaptığı belediye meclislerinde yeni dönemlerin hesaplarını yapan olacaktır. Torbalı’da Uygur sonrasında konuşulan isimlerin en başında parti kulislerine göre Prof. Dr. Özkan Yıldız geliyor. Partide bir dönem PM üyeliği de yapan Yıldız’ın Menderes’ten adaylığı bile gündeme gelmişti. Kılıçdaroğlu’nun yakın tanıdığı, akademisyenlerle toplantılarını gerçekleştiren Yıldız’a bu dönem Uygur belediye başkan yardımcılığı görevini vermişti. Listede yer alan bir diğer isim ise Milletvekili Adayı Sefer İpekli’nin kızı Av.Sultan İpekli. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olan İpekli olası isimler arasında konuşuluyor. Yine seçim öncesinde aday adayı olan fakat meclis üyesi listesine yazılan Torbalı Bahçeşehir Koleji’nin kurucusu Yıldırım Baytekin ismi var. Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Sahibi Enver Yücel’in adaylık sürecinde desteklediği Baytekin’in bu konuda da yol aldığı konuşuluyor. Son olarak meclisin uzun yıllardır daimi üyesi Büyükşehir Meclis Üyesi Sıla İlgi Akkaş da olası durumda hazır bekleyenler arasında yer alıyor. 

Gazetemiz, baskıya gittikten yaklaşık 4 saat sonra Ege Üniversitesi'nde hayata veda eden, Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur'u saygıyla ve rahmetle anıyorum. Ruhu şad, mekanı cennet olsun. 

 

KAYALAR KILIÇDAROĞLU’NA NE DEDİ?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Menderes’te yapmayı planladığı katı atık bertaraf tesisinin imar planları meclisten geçti. Buca, Karabağlar, Gaziemir, Narlıdere, Balçova gibi nüfusun yarısına hitap eden ilçelerin çöpleri Gölova Köyü’nde yapılacak alana taşınacak. Büyükşehir’in yapmakta kararlı olduğu projeye karşı çıkan çok sayıda kişi var. Başta muhtarlar olmak üzere siyasi partiler, eski-yeni yerel siyasetçiler de “olmaz” diyor. Şimdiye kadar tavrını istiyorum ya da istemiyorum diyerek açıkça belirtmeyen Belediye Başkanı Mustafa Kayalar ise soluğu geçtiğimiz hafta Ankara’da aldı. Genel Başkan Yardımcılarını ziyaret ettikten sonra CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile buluşan Kayalar’ın ajandasında çöp tesisi ve hobi bahçelerinin olduğu bilgisine ulaştım. Hobi bahçeleri sadece Menderes için değil Torbalı, Kemalpaşa, Bornova gibi ilçeler açısından da büyük sorun. Valiliğin “yıkın” kararı karşısında belediyelerin yapacak pek de bir şeyi zaten yok. Çöp bertaraf tesisi meselesine gelince Başkan Kayalar, Kılıçdaroğlu’na vatandaş ile büyükşehir arasında kaldığını anlatmış. Lidere, “baskı altındayım” demiş. Büyükşehir Belediyesi’nde kararlar alınan meclis toplantılarına katılmayan ilçe belediye başkanının yeni dönemde aday olmak ya da olamamak gibi bir probleminin de oluşmaması gerekiyor. İki yıllık sınavı vatandaşın penceresinden bakıldığında düşük notla geçen Kayalar’ın genel merkeze verdiği mesaj ise açık ve net. Ankara’ya “arkamda durun, bana yardımcı olun” diyen Kayalar’ın Büyükşehir’le ilişkisi de sıkı-fıkı da değil. Kılıçdaroğlu’na içinde bulunduğu durumu anlatırken belediyeyi nasıl aldığı, mali yapısı, yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi veren Kayalar’ın şu sıralar kafası oldukça karışık görünüyor. Bir yerel siyasetçi için arada kalmak deyimi de bu kadar zor olmasa gerek diye düşünüyorum.

Yorumlar