Doğan Karabulut'un 12 Mayıs 2022 tarihli Yenigün Gazetesi'ndeki köşe yazısıdır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında, engellilerle engeli olmayan bireyleri bir araya getiren “Buluşma” başlıklı etkinlikleri İnciraltı Terapi Bahçesi’nin açılışıyla başladı.

Türkiye'nin ilk hortikültürel terapi (yani bahçe bitkileri ile iyileştime/ bahçıvan eylemleriyle sağaltım) bahçesi İnciraltı Terapi Bahçesi’ni "tanımlayan" İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Doğanın, iyileştirici bir gücü var. Bu noktadan hareketle dünyanın pek çok yerinde terapi bahçeleri kuruluyor, insanların doğal alanları ziyaret edebildiği büyük ölçekli parkların sayısı her geçen gün artıyor. Yaşadığımız çağda doğanın iyileştirici gücüne her zamandakinden daha da çok ihtiyacımız var” demiş...

İşte Başkan ile anlaşamadığım noktalar böyle şeyler...

Kardeşim sen Başkan mısın; "kişisel gelişim uzmanı" mı?

Hayata karşı önünde engeller oluşturulan insanlarımız, önlerine bambaşka engeller konulan günlük yaşamda, bir türlü kendilerine göre düzenlenememiş olan yollarda, giriş ve çıkış noktalarında "perişan" olurken, "engelsiz" olduğunu düşünen yurttaşlarımız her gün duraklarda otobüs beklemekle "tükenirken", arabalarının alt takımlarını yollardaki hendeklerde "parçalarken", dikkat çekilecek tek konu bu mudur yani! 

Engelliler Haftası'nda "engelliler" için yapılacak o kadar şey varken...

Park dediğin nedir ki; bir-iki tırmık, 5-10 fide...

Bu mudur yani?

***

Avrupa Birliği’nin dış politikadan sorumlu yetkilisi Josep Borrell’in Rusya’nın dondurulan varlıklarının Ukrayna’ya devredilmesi yönündeki girişimlerini yorumlayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Gizlenmeye dahi çalışılmayan bir hırsızlık” demiş.

Ah be Sergey "abim", sizde de kabahat var...

Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra kapitalizme geçerken o kadar saçma sapan işler yaptınız ki SSCB döneminde sizi "korkak muhabbet kuşu" gibi uzaktan izleyen emperyalizm Rusya'yı zayıflıyor gibi  gördüğü için etrafınızı kuşatmaya başladı...

Durum bu.

***

ABD Başkanı Biden, Ukrayna'ya daha da fazla silah yollayabilmek için taaa 2. Dünya Savaşı'ndan kalma bir yasayı yeniden devreye soktu.

"Müttefikimiz"(!) de aynen bizim gibi...

Birleşik Devletler'de benzin fiyatları rekor üstüne rekor kırarak tarihin en yüksek seviyesine tırmandı...

Enflasyon gittikçe artan bir baskıyla bunaltmaya başladı...

Bunlar hala Ukrayna'ya para akıtıyor!

Bugünlük de bu kadar...

Bitmez bu dünyanın sıkıntısı; ama yazmak bir yere kadar...