13.01.2018, 06:11

Sporda başarının önemli faktörü…

Sporda başarının önemli faktörü…

Efsane başkan Ahmet Priştina döneminden bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü, çeşitli branşlarda sportif başarı elde etmeye devam ediyor… Hatırı sayılır bir bütçesiyle 32 aktif branşı bulunan İzmir Büyükşehir Belediyespor, geride bıraktığımız yıl içinde 35’i uluslararası, toplam 283 madalya ve 71 kupa kazanmanın gururunu yaşadı. Kürsüye çıkan sporcular, 97 altın, 63 gümüş, 123 bronz madalya aldı, 24 birincilik kupasını da müzesine taşıdı. İzmirli sporculardan Çiçek Akyüz Avrupa Gençler Judo Şampiyonası'nda ve Balkan Şampiyonası’nda, Esra Akbulut Avrupa Tekvando Kulüpler Şampiyonası’nda, Efe Cetiz artistik buz pateninde, Avusturya’daki ISU Cup of  TYREL, Hollanda’daki Minikler Challenge Cup ve Slovenya’daki Skate Celje’de, Yasemin Ecem Anagöz Gürcistan'daki Uluslararası Okçuluk Turnuvası ve Ukrayna'daki Zolota Osin Yarışması’nda, genç atlet Ahmet Kasap ise Romanya'daki 47. Balkan Gençler Şampiyonası'nda altın madalya kazandı. Ahmet Kasap İstanbul'da düzenlenen Balkan Gençler Salon Atletizm Şampiyonası'nda, Tuncay Besler  3. Uluslararası Gençler Balkan Güreş Şampiyonası'nda, engelli atlet Kerim Elyaz Paris Open'da 100 metrede ve Londra'daki Dünya Paralimpik Şampiyonası'ndaki uzun atlamada ikincilik kürsüsüne çıktı. Yasemin Ecem Anagöz Avrupa Gençler Okçuluk Kupası, Lowland Okçuluk 4.etap, Dünya Kupası ve  Dünya Gençler Okçuluk Şampiyonası'nda  bronz madalyaları İzmir’e getirdi. Mehmet Ali Kılıç Balkan Tekvando Şampiyonası’nda, Simge Erensayın Ümitler Avrupa Tekvando Şampiyonası'nda, Gülhan Atasever ve Onur Taştan, İngiltere'de Avrupa Görme Engelli Judo Şampiyoansı'nda, Cansın Tosuner Almanya’da Gençler Brandenburg GYM City Open'da, Aybukü Aktuna Gürcistan'da organize edilen Uluslararası Okçuluk Turnuvası’nda üçüncülüğü elde etti.  Ahmet Kasap Belarus’taki U20 Salon Atletizm Yarışmaları’nda Gençler Salon Türkiye Rekoru’nun yeni sahibi oldu. İzmir Büyükşehir Belediyespor, 2017 yılında üç farklı branşta bir üst lige çıkma mutluluğu yaşadı. Ampute Futbol 1.Ligi'nde İzmir'i temsil eden Ampute Takımı, 91 kez rakip fileleri havalandırdı ve gol yemeden Süper Lig’e yükseldi. Buz Hokeyi 1. Ligi'nde Süper Lig bileti gelirken, bayan voleybolcular da TVF 2.Ligi'nde başarılı sonuçların altına imza atarak tarihinde ilk kez 1.Lige yükselmenin mutluluğunu yaşadı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 7 yıl önce Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda hizmete aldığı Buz Sporları Salonu da meyvelerini vermeye devam etti. 2017 yılında 16 altın, 9 gümüş ve 14 bronz madalya alan Büyükşehirli buz patencileri, takımlar kategorisinde 2 kez birincilik, 5 kez ikincilik, 2 defa da üçüncülük kürsüsüne çıktı. Hokey takımları da miniklerde ikinci, yıldızlarda üçüncü oldu.
İzmir Büyükşehir Belediyespor, sualtında da başarılı sonuçların altına imza attı. Büyükşehir Belediyespor Kadın Sualtı Ragbi takımı, gol yemeden bir kez daha şampiyon olurken, kızlar Avrupa Şampiyonlar Kupası’nda ülke tarihimizin en iyi derecesini elde ederek beşinci oldu.  Büyükşehir, Finlandiya'da düzenlenen 10. Sualtı Ragbisi Avrupa Şampiyonası'nı kadınlar ve erkeklerde beşinci bitiren ay-yıldızlı ekibimize ise 9 sporcu gönderdi. Murat Kaptan, Barış Şendemir ve Alp Baranok’tan oluşan İzmir Büyükşehir Belediyespor Sualtı Görüntüleme Takımı, İstanbul'da düzenlenen ve ülkemizin en prestijli sualtı görüntüleme yarışmalarından biri olan, 17. Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali'nde üç ayrı kategoride 2 birincilik ve 1 ikincilik aldı.
Gönül arzu ederdi ki, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nden gönderilen başarı dolu tablonun yanı sıra, başaramadıklarımız da bunlar diye… Küçük bir örnek vermek gerekirse, diğerlerine göre büyük bütçeli futbol, basketbol, hentbol takımları hangi dereceleri yaptı? Hangi liglerden düştü?.. Şu anki durumları nedir diye? Basketbol erkek takımı bildiğim kadarıyla son sırada. Bayan voleybol takımı da sondan ikinci… Bireysel sporlardaki başarısını, takım sporlarında yakalayamayan İzmir Büyükşehir Belediyespor elbette İzmir gençliğine spor yaptırarak, alt yapıya önem vererek büyük başarı elde ediyor. Övgüyü de hak ediyor. Ama bunda en büyük pay, Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun. İmkânları o veriyor. İyi kullananlar başarının doruk noktasında ay yıldızlı bayrağımızla İstiklal Marşımızı ezberletiyor… Diğerleri ise, gününü gün ediyor. Spor Dairesi Başkanlığı’nın en üst düzeyinden en son çalışanına kadar hepsinin amatörlere hizmet bakışı da takdir edilmeli. Sadece amatörler mi? Okullarımızın sporcuları da oldukça şanslı. 
Sonuç olarak başarılı yöneticilerin olduğu noktalarda başarı var… Demek ki; spordaki başarının önemli faktörü de bu… 
 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@